Leczenie otyłości - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii leczenie otyłości oraz o lekarzach ze specjalizacją: anestezjolog, bariatra

Jakie są wskazania do leczenia otyłości balonem żołądkowym

Otyłość jest obecnie chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, ponieważ nieleczona pociąga za sobą szereg powikłań i kolejnych chorób zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta. W skrajnych przypadkach, gdy nie ma innej drogi do schudnięcia, a zagrożone jest właśnie zdrowie lub życie pacjenta, specjalista może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym - poprzez metodę balona żołądkowego. Wskazaniem do jej zastosowania jest wskaźnik masy ciała (BMI) na poziomie 27 lub więcej. więcej »

Rękawowa resekcja żołądka - czym się różni od innych metod chirurgicznego leczenia otyłości

Rękawowa resekcja żołądka to jedna z przeprowadzanych współcześnie operacji bariatrycznych. Poza nią wykonywane są także m.in. zabiegi opaskowania żołądka czy ominięcia żołądkowo-jelitowe. Każdy z zabiegów charakteryzuje się typowymi dla siebie cechami - w przypadku mankietowej resekcji żołądka uwagę wzbudzać może m.in. jej skuteczność. więcej »

Otyłość pierwotna a wtórna

Otyłość pierwotna związana jest głównie z przyjmowaniem nadmiaru kalorii. Jednak w niektórych przypadkach źródłem dodatkowych kilogramów jest choroba, która sprawia nadmierne przybieranie na wadze. Otyłość pierwotna i otyłość wtórna wymagają zatem odmiennego postępowania, jednak w obu przypadkach istnieją skuteczne metody jej leczenia. więcej »

Opaska żołądkowa a ciąża

Najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości jest leczenie chirurgiczne. Dużą popularnością cieszy się metoda zakładania regulowanej opaski żołądkowej, której objętość można zmieniać, powodując różnego stopnia ograniczenie pojemności żołądka. Pacjent po takim zabiegu może przyjąć jednorazowo niewielką ilość pokarmu, co prowadzi do znacznego spadku masy ciała. W związku z coraz większą liczbą osób otyłych, zabiegi takie zyskują na popularności. Bariatria i ginekologia stają przed nowym wyzwaniem - opieką nad kobietą ciężarną po przebytej operacji bariatrycznej. więcej »

Dlaczego otyłość trzeba leczyć?

Otyłość jest nazywana epidemią XXI wieku. Pojawia się coraz więcej dowodów na szkodliwość nadmiernej masy ciała, jak i coraz szerszy jest wachlarz operacji bariatrycznych, które są skutecznym sposobem walki z nadmiernymi kilogramami, zwłaszcza u tych pacjentów, u których próby redukcji masy ciała poprzez dietę i ćwiczenia nie odnoszą skutku. więcej »

Cukrzyca a zabiegi chirurgii bariatrycznej

Jak podaje American Society for Metabolic and Bariatric Surgery, z powodu powikłań cukrzycy na świecie co 10 sekund umiera jedna osoba. Schorzenie to jest niezwykle groźne, dlatego też uczeni wciąż zajmują się metodami jego leczenia. Dzięki ich pracom udało się odkryć, że pacjentom z cukrzycą pomóc mogą operacje bariatryczne. więcej »

Operacyjne wyłączenie żołądkowe - kto jest odpowiednim kandydatem do zabiegu

Operacyjne wyłączenie żołądkowe to technika leczenia zaawansowanej otyłości, znana i stosowana od ponad 30 lat. Mimo upływu czasu wciąż uznawana jest za jedną z najefektywniejszych metod, pozwalając pacjentowi na utratę nawet 40% masy ciała w niedługim czasie. Swoją skuteczność zawdzięcza połączeniu dwóch elementów: zmniejszeniu objętości żołądka i wyłączeniu części jelita cienkiego z procesów trawienia. więcej »

Wykazano nowe związki między otyłością a rakiem

Otyłość szkodzi zdrowiu - ten fakt znany jest od dawna. Jednym z zagrożeń, związanych z nadmierną masą ciała, jest zwiększone ryzyko występowania nowotworów. Analizowaniem tego aspektu zajmują się naukowcy z Waszyngtonu: wcześniej zauważyli oni, że otyłość zwiększa zagrożenie pięcioma nowotworami, teraz do listy dopisali aż 8 kolejnych schorzeń tego rodzaju. więcej »

Czym jest balon gastryczny BIB System i jakie ma zastosowanie?

W walce z otyłością dieta i ćwiczenia są uważane za skuteczną strategię. Jednak kluczem do sukcesu jest stosowanie ich przez długi czas, a efekty, mimo wielu wysiłków, często bardzo mijają się z oczekiwaniami. Metody chirurgii bariatrycznej, takie jak balony BIB System, nie zastępują zmiany stylu życia, ale znacznie ułatwiają odchudzanie, sprawiając, że osiągnięcie celu jest prostsze. więcej »

Jakie są rodzaje balonów żołądkowych

Balony żołądkowe stanowią małoinwazyjną metodę zabiegowego leczenia otyłości. Wprowadza się je zwykle do ciała pacjenta na okres około 6 miesięcy, w których trakcie struktura ta ma zapełniać żołądek i sprawiać, aby chory spożywał mniej pokarmów. Na rynku obecnych jest co najmniej kilka modeli balonów żołądkowych, z których każdy posiada swoiste dla siebie zalety. więcej »