Leczenie wad zgryzu u dorosłych

Posiadanie pięknych i równych zębów jest marzeniem wielu z nas, jednak niewłaściwy stan, kształt i wzrost zębów odpowiada za występowanie i rozwój wad zgryzu. Wady zgryzu mogą wpływać na samoocenę danej osoby i zmniejszać jej pewność siebie, co prowadzi niejednokrotnie do problemów natury psychicznej. Wszystko to powoduje, że leczenie wad zgryzu znajduje uzasadnienie nie tylko u dzieci i młodzieży, ale również u dorosłych.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, jest ortodoncja. Zajmuje się ona zarówno rozpoznawaniem, leczeniem, jak i kontrolą całego procesu. 

Wady zgryzu wynikać mogą z różnych przyczyn, wśród których wymienić należy nieprawidłowy rozwój poszczególnych zębów, co zaburza ich wzrost i symetrię  w jamie ustnej. W wyniku nieprawidłowości w obrębie łuków zębowych dochodzić może do utraty styków zębów górnych z dolnymi. Jednymi z najpoważniejszych przyczyn wad zgryzu są zmiany prawidłowego kształtu szczęki i żuchwy. W zależności od stopnia zaawansowania wady, preferowana jest inna metoda lecznicza.

Odbierz
voucher -75zł

na wizytę antykoncepcyjną

Na czym polega leczenie wad zgryzu u dorosłych?

Leczenie wad zgryzu u dorosłych, poza oczywistymi korzyściami natury kosmetycznej, wiąże się również z poprawą stanu zdrowia jamy ustnej. Obecność wzajemnie nakładających się na siebie zębów, w związku z utrudnionym procesem ich czyszczenia, sprzyja m.in. rozwojowi próchnicy i stanów zapalnych jamy ustnej. Zaburzenie wzajemnych stosunków osi zębów sprzyja natomiast zaburzeniu procesu żucia, nieprawidłowemu ścieraniu się powierzchni zębów, a także dodatkowo stać się może przyczyną przewlekłych bólów szyi i okolicy stawów skroniowo-żuchwowych.

Jedną z metod leczenia wad zgryzu u dorosłych jest zastosowanie tzw. aparatów ortodontycznych. Można je podzielić na dwie główne grupy: aparaty ruchome i aparaty stałe. Aparaty ortodontyczne ruchome, czyli wyjmowalne, znajdują zastosowanie w leczeniu wad zgryzu głównie u dzieci i młodzieży, a ich skuteczność zależy w dużej mierze od współpracy pacjenta z lekarzem. W przypadku osób dorosłych, u których doszło już do wykształcenia się uzębienia stałego, zastosowanie znajdują głównie stałe aparaty ortodontyczne, który pozwala na precyzyjną korekcję wybranych wad zgryzu zarówno w obrębie żuchwy, jak i szczęki pacjenta. W przypadku próby korekcji wady zgryzu za pomocą aparatu stałego pacjent powinien w szczególny sposób dbać o higienę jamy ustnej, gdyż resztki spożytego pokarmu często mają tendencję do gromadzenia się  w okolicach zaimplementowanych elementów.

W przypadku bardziej zaawansowanych wad zgryzu, często o podłożu genetycznym, które związane są z zaburzeniami rozwoju żuchwy czy szczęki, często oprócz leczenia ortodontycznego wymagane jest leczenie chirurgiczne. Leczenie wad zgryzu u dorosłych z zastosowaniem zarówno metod ortodontycznych, jak i chirurgicznych, nazywane bywa również leczeniem zespołowym. Rola chirurga twarzowo-szczękowego sprowadza się w tych przypadkach do operacyjnej korekcji kształtu i wzajemnych stosunków anatomicznych kości twarzoczaszki. Rozległe zabiegi operacyjne w obrębie twarzoczaszki, poza korzyściami w postaci poprawy profilu twarzy czy samego zgryzu, niejednokrotnie wpływają pozytywnie na proces mowy czy żucia, ułatwiając w ten sposób codzienne funkcjonowanie pacjenta.

U niektórych wybranych pacjentów, często z przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, korzystne rezultaty przynieść może odpowiednia zmiana orientacji przestrzennej zębów. Manipulując ułożeniem zębów możliwe jest osiągnięcie znacznej poprawy kontaktu powierzchni zębowych. Procedura taka zwana jest kompensacją ortodontyczną i w trakcie jej przebiegu dochodzi zazwyczaj do usunięcia niektórych zębów z równoczesnym przesunięciem pozostałych. Kompensacja ortodontyczna nie koryguje wady kostnej, która w znacznym stopniu determinuje stopień i złożoność wady zgryzu u dorosłych, ale umożliwia poprawę jakości życia u tych pacjentów, którzy z jakiegoś powodu nie mogą przebyć  odpowiedniego zabiegu.

Leczenie wady zgryzu u  dorosłych, w zależności od stopnia jej zaawansowania, wynosić może w Polsce nawet od 8 do 12 tyś. zł, co ma miejsce często w przypadku jednocześnie obecnej wady kostnej.

Bibliografia: www.ada.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Aparat ortodontyczny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…