Zalety usuwania żylaków metodą obliteracji laserowej

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) dotyczy około 47% kobiet i 37% mężczyzn w Polsce. Najczęściej występującą postacią PNŻ są żylaki kończyn dolnych. Obecnie istnieje kilka metod leczenia żylaków, które charakteryzują się stosunkowo niską inwazyjnością przy zachowaniu dobrych efektów zabiegu. Jedna z nich jest szczególnie obiecująca - mowa o obliteracji laserowej.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Żylaki kończyn dolnych to naczynia krwionośne, które uległy rozszerzeniu i wydłużeniu, co uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi. Są widoczne jako prześwitujące przez skórę żyły, które z czasem stają się wypukłe. Żylaki, oprócz zmian w wyglądzie nóg, powodują ból i obrzęk oraz uczucie ciężkości. Wczesne rozpoznanie PNŻ może usprawnić proces leczenia oraz uchronić przed powikłaniami.

Osoba, która zgłosi się z tym problemem do lekarza, będzie leczona jedną z kilku metod lub ich kombinacją. Obecnie dużą konkurencję dla operacji klasycznych i innych form leczenia stanowi obliteracja laserowa. Czy rzeczywiście warto jej się poddać?

Jakie są zalety leczenia żylaków metodą obliteracji laserowej

Laserowe leczenie żylaków to prężnie rozwijająca się metoda. Dzięki dostępności coraz bardziej precyzyjnych urządzeń, zabiegi są przeprowadzane szybciej i wiążą się z minimalnym ryzykiem komplikacji. Wewnątrzżylna obliteracja laserowa (EVLT - ang. Endovenous Laser Treatment for Varicose Veins) jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu do żyły (uprzednio oznaczonej na skórze w USG dopplerowskim) włókna laserowego, a następnie poddaniu wybranego naczynia działaniu temperatury wytwarzanej przez światło lasera. Wysoka temperatura, która podgrzewa krew w naczyniu i zwiększenia energię wewnętrzną komórek żylnych, uszkadza ściany naczynia. Konsekwencją jest obkurczenie żyły, krzepnięcie zalegającej w niej krwi i zamknięcie jej światła oraz wchłonięcie obumarłych komórek przez okoliczne tkanki.

Szybkość przeprowadzenia zabiegu

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na tę metodę leczenia. Jednym z jej atutów jest wygoda. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, zatem nie ma konieczności, żeby pacjent specjalnie się do niego przygotowywał. Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą EVLT ma charakter ambulatoryjny, co oznacza, że pacjent wraca do codziennych zajęć jeszcze tego samego dnia.

Ciekawostka: Sam zabieg trwa około godzinę, co kontrastuje z czasem, którego wymagają, wraz z powrotem do codziennej aktywności, klasyczne operacje żylaków.

Komfort pacjenta

Lasery, używane do wewnątrzżylnej obliteracji laserowej, wytwarzają wiązki światła o różnych długościach: 810 nm, 940 nm, 980 nm, 1064 nm i - ostatnio coraz częściej stosowane - 1470 nm. Laser o długości wiązki równej 1470 nm charakteryzuje się dużą precyzją oraz płytką penetracją, dzięki czemu niemal w ogóle nie występują dolegliwości bólowe związane z powstałym stanem zapalnym i okresem pozabiegowym. Można zatem powiedzieć, że zaletą usuwania żylaków techniką EVLT jest komfort pacjenta.

Niska inwazyjność

Dużym plusem zabiegu jest także jego niska inwazyjność, a co za tym idzie - bardzo niskie ryzyko powikłań czy komplikacji. Z tą cechą EVLT wiąże się również bardzo dobry efekt estetyczny. Pacjent nie musi się martwić, że pozostaną mu blizny i ślady po nacięciach.

Wysoka skuteczność

Niekwestionowaną zaletą laserowej obliteracji żylaków nóg jest jej wysoka skuteczność. Już pierwsze badania i obserwacje, prowadzone w 2001 roku przez badaczy i lekarzy z Nowego Jorku udowodniły, że ta metoda jest nie tylko skuteczna, ale także bezpieczniejsza i bardziej komfortowa niż tradycyjne operacje. Kolejne badania tylko to potwierdzają i obecnie skuteczność laserowego leczenia żylaków nóg EVTL jest szacowana na około 95-97%. Ważne jest również to, że tą techniką można leczyć żylaki lub zmiany naczyniowe o różnym stopniu zaawansowania, co nie jest możliwe w przypadku niektórych pozostałych metod.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 39

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…