Leczenie żylaków nóg na NFZ - czy jest możliwe?

Leczenie żylaków nóg na NFZ - czy jest możliwe?

Żylaki kończyn dolnych są widocznym defektem estetycznym głównie letnią porą, jednak pacjenci, cierpiący na to schorzenie, dolegliwości z nim związanych doświadczać mogą przez cały rok. Bóle nóg, uczucie ich ciężkości, ale również ryzyko powstawania groźnych zakrzepów - wymienione stanowią zaledwie kilka powodów, skłaniających do leczenia żylaków.

Żylaki stanowią dosyć częstą dolegliwość. Według portalu nhs.uk, spotykane są one u nawet 3 na 10 osób, z tendencją do częstszego występowania u kobiet. Niewielkiego stopnia poszerzenie naczyń może być tylko problemem estetycznym, kiedy jednak schorzenie osiągnie większy stopień zaawansowania, pojawiać się mogą uciążliwe objawy, takie jak choćby obrzęki czy bolesność kończyn dolnych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Aby zapobiec groźnym komplikacjom schorzenia (takim jak mogącym się przemieszczać zakrzepom), żylaki nóg należy leczyć. Metod jest wiele: para wodna, kleje naczyniowe, klasyczna chirurgia. Pozostaje pytanie: jak wygląda kwestia finansowania tego typu zabiegów?

Leczenie żylaków nóg w ramach NFZ - kiedy jest to możliwe i czy występują jakieś ograniczenia?

Aby pacjent mógł leczyć się w ramach opłacanej składki zdrowotnej, niezależnie od schorzenia, muszą istnieć ku temu odpowiednie przesłanki. W przypadku żylaków nóg wskazaniami do leczenia zabiegowego są:

  • zmiany powodujące występowanie uciążliwych dolegliwości,
  • żylaki bezobjawowe, ale skutkujące znacznym defektem estetycznym,
  • nieskuteczność leczenia zachowawczego,
  • owrzodzenia kończyn dolnych spowodowanych niewydolnością naczyń żylnych,
  • powtarzające się procesy zapalne w obrębie żylaków,
  • pojawianie się krwawień z poszerzonych naczyń.

Ogólnie dostępne są listy świadczeń, które są przez NFZ refundowane. W przypadku leczenia żylaków nóg w dokumencie tym widnieje procedura określona jako "podwiązanie i wycięcie żylaków - żył kończyny dolnej". Oznacza to, że w ramach opłacanych składek żylaków pozbyć się można w zasadzie wyłącznie drogą klasycznego, chirurgicznego zabiegu. Bardziej zaawansowane, związane nierzadko z krótszym czasem rekonwalescencji i mniejszą intensywnością dolegliwości bólowych metody leczenia żylaków, takie jak choćby terapia parą wodną SVS czy bazująca na technologii VNUS, nie są niestety refundowane.

Leczenie żylaków nóg w ramach NFZ to niestety również oczekiwanie w kolejkach. W przypadku żylaków kończyn dolnych sytuacja nie jest najgorsza: choć niektóre ośrodki, np. zlokalizowane w Łodzi, oferują pierwsze wolne terminy dopiero w 2021 roku, to na inne oddziały chirurgii naczyniowej można się dostać teoretycznie nawet w ciągu kilku dni (podano dane dostępne w sierpniu 2016 roku).

Należy podkreślić, że biorąc pod uwagę leczenie w ramach NFZ, dopełnić trzeba różnych formalności. Ich początek zazwyczaj ma miejsce w gabinecie lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby kieruje pacjenta do chirurga. Dopiero po tej konsultacji pacjent otrzymuje skierowanie na leczenie szpitalne, po czym dochodzi do umówienia terminu operacji.

Kiedy choremu zależy na ominięciu różnych niedogodności (np. kolejek, wielu formalności, ograniczeń co do możliwości wyboru metody leczenia żylaków) zdecydować się on może na skorzystanie z bogatej oferty placówek prywatnych. Przykładowo, chirurgiczne zaopatrzenie żylaków kończyn dolnych w Łodzi kosztuje około 2 000 złotych, cena przebycia zabiegu techniką SVS wynosi w Kielcach niespełna 3 000 złotych, z kolei leczenie żylaków klejem wewnątrznaczyniowym w Katowicach związane jest z wydatkiem 4 500 złotych.

Leczenie żylaków kończyn dolnych falami radiowymi VNUS / Venefit
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.nhs.uk; www.kolejki.nfz.gov.pl

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska