Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą sklerotyzacji

Żylaki powrózka nasiennego są przykrą dolegliwością, najczęściej dotykającą młodych mężczyzn. Według danych World Health Organization, schorzenie to pojawia się u około 15% panów. Co więcej badania pokazują, że to właśnie żylaki powrózka nasiennego są najczęstszą przyczyną niepłodności męskiej. Aby temu zapobiec stosuje się różne metody leczenia, między innymi sklerotyzację.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele) są to poszerzone i nadmiernie wypełnione naczynia żylne, należące do splotu wiciowatego. Stanowi on jeden z elementów ukrwienia moszny i zawartych w niej jąder. Ze względu na budowę anatomiczną w 90% dotykają one lewej strony, zaś w 6% obu. Żylaki powrózka nasiennego rzadko dają objawy, dlatego też zazwyczaj wykrywane są w przypadkowym badaniu. Niestety, z powodu wywoływanych przez nie zaburzeń przepływu krwi, a co za tym idzie, zwiększenia temperatury w obrębie moszny i jąder, są one najczęstszą przyczyną niepłodności u mężczyzn. 

Należy jednak zauważyć, że nie każde żylaki powrózka nasiennego trzeba leczyć. Specjaliści podkreślają, że nie ma żadnych korzyści z inwazyjnego postępowania terapeutycznego w bezobjawowej formie schorzenia. Według zaleceń Europejskiego Towarzystwa Urologicznego zabiegowe leczenie żylaków powrózka nasiennego jest wskazane u osób, u których występują objawy kliniczne lub niepłodność, utrzymująca się przez okres co najmniej 2 lata, zaś u nastolatków w przypadku zahamowania wzrostu jąder.

Na czym polega leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą skletoryzacji?

Aktualnie istnieje wiele metod leczenia żylaków powrózka nasiennego. Oprócz klasycznych metod operacyjnych coraz większą popularnością cieszą się zabiegi wewnątrznaczyniowe, a wśród nich sklerotyzacja. Niezależnie od formy leczenia żylaków powrózka nasiennego, musi być ono poprzedzone wizytą u urologa oraz diagnostyką. Zazwyczaj wystarcza jedynie badanie fizykalne, choć czasami wykonuje się również usg z dopplerem naczyń krwionośnych moszny.

Skleroterapię, nazywaną czasem obliteracją, zalicza się do metod małoinwazyjnych. Istotą jej działania jest wstrzyknięcie w odpowiednim miejscu substancji, która spowoduje zamknięcie naczynia krwionośnego. Procedura ta przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i zazwyczaj wiąże się z podaniem niewielkiej ilości leków sedatywnych. Następnie lekarz przez prawą żyłę udową wprowadza specjalny cewnik, który wsuwa dalej przez żyłę główną dolną, nerkową aż do jądrowej. Cały zabieg odbywa się pod kontrolą flebografii, czyli uwidaczniania naczyń przy pomocy kontrastu i promieni rentgenowskich. W miejsce, w którym powstały żylaki powrózka nasiennego, podaje się specjalny środek obliterujący, który powoduje zamknięcie światła żyły. W wielu klinikach stosuje się jednocześnie embolizację naczyń poprzez umieszczenie specjalnych spirali - ma to na celu poprawę skuteczności zabiegu. Zazwyczaj pacjenci wypisywani są tego samego lub następnego dnia po zabiegu. Okres rekonwalescencji jest krótki, a do codziennej aktywności można powrócić bezpośrednio po zabiegu. Zaleca się jednak unikania gorących kąpieli, solarium oraz saun przez około miesiąc. Według doniesień literatury polskiej i zagranicznej zabieg udaje się u 95-98% pacjentów. Z kolei kilkuletnie badania pokazują, że ryzyko nawrotu żylaków powrózka nasiennego waha się w granicach 10-15%.

Reasumując skleroterapia jako metoda leczenia żylaków powrózka nasiennego może stanowić dobrą alternatywę dla zabiegów operacyjnych. Jako procedura małoinwazyjna wiąże się z mniejszym odsetkiem powikłań i krótszym okresem rekonwalescencji. Ponadto wykazuje podobną skuteczność do klasycznych operacji, a także zabiegów z użyciem laparoskopii.

W Polsce, w niektórych szpitalach, procedury wewnątrznaczyniowe wykonywane są w ramach NFZ. Zabieg sklerotyzacji żylaków powrózka nasiennego może być również przeprowadzony w warunkach komercyjnych, a jego koszt wynosi około 12 000 zł.

Źródła: Wołyniec P., Tajemnice, fakty i fikcja w patofizjologii i leczeniu żylaków powrózka nasiennego, Przegląd Urologiczny, 2015:3(91); Gandini R., et al., Male Varicocele: Transcatheter Foam Sclerotherapy with Sodium Tetradecyl Sulfate—Outcome in 244 Patients, Radiology, 208:2(246), 612-618; Poluha P. i wsp. Leczenie żylaków powrózka naczyniowego metodą wewnątrznaczyniową, Postępy Nauk Medycznych 2012:5, str. 455-458

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków powrózka nasiennego metodą sklerotyzacji

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…