Liposukcja wibracyjna PAL - co to za zabieg?

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, stała się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej, a metody jej przeprowadzania nieustannie ewoluują i wprowadzane są nowe techniki, umożliwiające osiąganie bardzo dobrych efektów estetycznych przy coraz mniejszej inwazyjności zabiegu. Jedną z nowych technik odsysania tłuszczu jest liposukcja wibracyjna PAL.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Liposukcja jest dziś rutynowo stosowanym zabiegiem w usuwaniu złogów tkanki tłuszczowej i modelowaniu figury. Sama idea odsysania zbędnego tłuszczu z organizmu nie jest nowa - metodę tę próbował stosować już w 1921 roku francuski chirurg Charles Dujarier. W latach 70-tych XX wieku liposukcję udoskonaliło dwóch włoskich lekarzy – dr Arpad Fischer i Georgio Fischer, a kolejny krok zrobił francuski chirurg dr Yves-Gerard Illouz w 1982 roku. Oczywiście pierwszym zabiegom daleko było do doskonałości, co sprawiło, że konieczne stało się rozwijanie kolejnych metod, które stawały się coraz bezpieczniejsze i dawały coraz lepsze rezultaty, wykorzystując do tego najnowsze zdobycze techniki. 



Jedną z nowszych metod odsysania tłuszczu jest liposukcja wibracyjna PAL (Power Associated Liposuction). Pierwsze zabiegi w tej technice wykonywano już w 1998 roku za sprawą amerykańskiego chirurga Charlesa Grossa. W tym samym roku pierwsze urządzenie do liposukcji PAL zostało zatwierdzone do użytku przez amerykańskie FDA (Food and Drug Administration), a zasilane było azotem N2 lub sprężonym powietrzem. Współczesne urządzenia wykorzystują zasilanie energią elektryczną i są, oczywiście, o wiele bardziej zaawansowane niż pierwsza generacja aparatów PAL. 

Co to jest i na czym polega liposukcja wibracyjna PAL?

Liposukcja wibracyjna wykorzystuje w procesie odsysania tłuszczu drgania kaniuli i jej ruch w przód oraz w tył. W zależności od używanej aparatury i preferencji chirurga, wibrowanie może odbywać się nawet 9 tys. razy na minutę. W ten sposób tkanka tłuszczowa jest rozbijana na mniejsze fragmenty, które znacznie łatwiej jest odessać. Najnowszej generacji urządzenia, oprócz ruchu prostoliniowego oraz rotacji, wykorzystują również ruch nutacyjny (kolisty lub wahadłowy), dzięki czemu można uzyskać jeszcze lepszy efekt rozbijania tkanek tłuszczowych, a tym samym skrócić czas trwania zabiegu.

Chirurdzy zgodnie twierdzą, że odsysanie tłuszczu wibracyjne PAL jest metodą bezpieczniejszą i dającą lepszy efekt niż klasyczna technika liposukcji. Do tego ta metoda charakteryzuje się małą inwazyjnością, co sprawia, że pacjent szybciej wraca do zdrowia. Liposukcja wibracyjna PAL polecana jest szczególnie do odsysania tłuszczu z okolic pośladków, pleców lub piersi, czyli z miejsc, gdzie znajduje się duża ilość włóknistych, mocno zbitych tkanek, w których bardzo trudno manewruje się kaniulą przy klasycznej metodzie. W przypadku techniki PAL nie ma tego problemu, ponieważ używana jest niezwykle cienka kaniula, która nie naraża tkanki na dodatkowe urazy.

Liposukcja wibracyjna PAL nie wymaga dużego nacięcia, poprzez które wprowadzana jest kaniula, co sprawia, że zabieg jest bezpieczniejszy, a okres rekonwalescencji zostaje znacznie skrócony w stosunku do innych technik. Pewną niedogodnością PAL są uciążliwe wibracje, a także nieprzyjemny, głośny hałas, którzy wytwarzany jest przez maszynę zasilającą kaniulę.

W zależności od obszaru, jaki poddawany jest odsysaniu tłuszczu, cena liposukcji wibracyjnej PAL waha się od 3 000 zł do 9 000 zł.

Źródło: www.ncbi.nlm.nih.gov

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Liposukcja wibracyjna PAL

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…