Metody leczenia włókniaków

Włókniaki są łagodnymi guzami nowotworowymi, powstającymi z tkanki łącznej włóknistej na różnych obszarach ciała. Wyróżnia się włókniaki miękkie, które najczęściej mają charakter wrodzony, mogą występować mnogo i pojawiać się w każdym wieku i u obu płci, oraz włókniaki twarde, będące zmianami nabytymi, najczęściej powstającymi w wyniki urazu lub miejscowego stanu zapalnego. Włókniaki, mimo że są zmianami nowotworowymi, nie stanowią zagrożenia dla życia, ponieważ są zmianami łagodnymi, dlatego z przyczyn medycznych nie trzeba ich usuwać. Jednak wiele osób decyduje się na usunięcie tych zmian skórnych, ponieważ mogą stanowić one problem estetyczny.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Włókniaki są zmianami rozrostowymi tkanki łącznej włóknistej. Najczęściej mają kolor skóry, chociaż mogą być również brunatne lub czerwone. Włókniaki miękkie występują najczęściej na szyi, dekolcie, na powiekach, w pachwinach, czy pod pachami. Włókniaki twarde natomiast najczęściej występują pojedynczo i zwykle pojawiają się na kończynach. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Obecności włókniaków na skórze nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe, czy świąd, jednak stanowią one duży problem kosmetyczny, ponieważ wyglądają bardzo nieestetycznie i z tego powodu wiele osób decyduje się na ich trwałe usunięcie. Współczesna medycyna oferuje wiele metod usuwania włókniaków, w tym elektrokoagulację, zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 czy usunięcie chirurgiczne.

Jakie są metody leczenie włókniaków?

Przed podjęciem decyzji o leczeniu włókniaka należy udać się na konsultację do lekarza dermatologa. Warto pamiętać, że kosmetyczki nie mają prawa wykonywać zabiegów, które naruszają ciągłość skóry, dlatego zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, który przy różnicowaniu włókniaka uwzględni m.in. brodawczaki, tłuszczaki, czy znamiona komórkowe oraz oceni, czy włókniak nie jest bogato unaczyniony i czy nie będzie konieczne założenie z tego powodu szwów.

Jedną z dostępnych metod jest elektrokoaglacja włókniaków, która polega na usunięciu włókniaka przy pomocy prądu o wysokiej częstotliwości, który doprowadza do podwyższenia temperatury zmiany skórnej i w konsekwencji do ścinania się białka, z którego zbudowana jest tkanka, co pozwala na łatwe usunięcie włókniaka. Zaletą tej metody, jest fakt, że podczas zabiegu nie dochodzi do naruszenia ciągłości skóry, powstania blizn, czy trwałych przebarwień. Czas zabiegu jest uzależniony od wielkości zmiany, może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Podczas zabiegu istnieje możliwość skorzystania ze znieczulenia miejscowego.

Włókniaki można również usuwać przy wykorzystaniu lasera CO2. Lasery te są chętnie wykorzystywane w medycynie estetycznej, ponieważ nie pozostawiają one żadnego śladu. Dzięki energii lasera dochodzi do odparowania tkanki oraz wytworzenia strefy koagulacji, co powoduje, że zabieg jest całkowicie bezkrwawy, a proces gojenia nie powoduje powstawania blizn.

Kolejną metodą, która umożliwia skuteczne pozbycie się włókniaków, jest krioterapia, a więc wymrażanie włókniaków ciekłym azotem. Podczas zabiegu na zmianę działa strumień par ciekłego azoty o bardzo niskiej temperaturze. Metoda ta daje dobre wyniki kosmetyczne i nie pozostawia odbarwień. Może być również stosowana u kobiet w ciąży, u których nie można usuwać włókniaków przy pomocy lasera.

W przypadku usuwania dużych włókniaków lekarz może zaproponować metodę chirurgiczną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji wynosi około 1 tygodnia. W przypadku dużych zmian może być konieczne założenie szwów.

Usunięcie włókniaka
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Cena usunięcia włókniaków jest zależna od wybranej metody i najczęściej waha się między 100 a 200 zł za jedną zmianę.

Dodaj komentarz

Włókniaki - przyczyny powstawania

Włókniaki - przyczyny powstawania

Włókniaki występują w populacji bardzo często. Mimo, iż są to zmiany łagodne, nie wykazujące tendencji do zezłośliwienia, a także niebolesne, często stanowią dla pacjentów defekt estetyczny, co staje się przyczyną poszukiwania pomocy...

Urządzenie do radiotermolizy zmian skórnych Lamprobe

Urządzenie do radiotermolizy zmian skórnych Lamprobe

Lamprobe jest urządzeniem, wykorzystywanym w kosmetologii do bezinwazyjnego zamykania naczyń krwionośnych, usuwania włókniaków i brodawek płaskich, prosaków oraz osuszania ropnych zmian trądzikowych przy pomocy prądu o częstotliwości fal...

Jak rozpoznać włókniaka?

Jak rozpoznać włókniaka?

Obecnie wyróżnianych jest już co najmniej trzy tysiące jednostek chorobowych, dotyczących skóry. Jednym ze stanów, należących do tej grupy, jest włókniak - zmiana niezłośliwa, mogąca wystąpić praktycznie u każdego. Duża część tych...