Metody odmładzania pochwy

Metody odmładzania pochwy

Przebyte ciąże, zakończone porodem siłami natury, czy naturalne procesy starzenia się to główne przyczyny zmian, zachodzących w obrębie pochwy. Do najczęstszych należą luźność pochwy, utrata elastyczności oraz spadek jej napięcia, które znacząco obniżają jakość życia kobiety. Czy można odwrócić te zmiany?

Z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej wynika, że aż 43-88% kobiet, mających w wywiadzie co najmniej jeden poród naturalny, odczuwa spadek jakości życia seksualnego, związanego ze zbytnim rozluźnieniem pochwy. Powiększenie rozmiarów pochwy jest efektem osłabienia mięśni ściany pochwy i krocza oraz spadku ich elastyczności. Następstwem tzw. zespołu rozluźnienia pochwy jest pogorszenie wrażliwości pochwy na bodźce seksualne, co prowadzi do znacznego obniżenia komfortu życia obojga partnerów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Mimo tak częstego występowania tej przykrej dolegliwości, okazuje się, że kobiety rzadko zgłaszają ten problem lekarzowi. Tymczasem dzisiejsza ginekologia estetyczna dysponuje narzędziami, które z łatwością mogą te zmiany odwrócić.

Jakie są metody rewitalizacji pochwy?

Waginoplastyka to procedura, której celem jest rewitalizacja struktur pochwy. Celem zabiegu jest zwężenie pochwy, poprawienie jakości współżycia, czy też zapobieganie infekcjom narządów rodnych. Zalecany jest przede wszystkim pacjentkom, które w wyniku naturalnego porodu utraciły właściwe napięcie oraz strukturę ścian pochwy. Zabieg waginoplastyki może być wykonany zarówno za pomocą standardowej techniki chirurgicznej, czyli plastyki pochwy, jak i mniej inwazyjnych technik – techniki laserowej lub za pomocą nici.

Plastyka pochwy polega na chirurgicznym wycięciu uszkodzonych lub zwiotczałych tkanek oraz ich ponownemu zszyciu. Korekta dotyczy jednocześnie śluzówki, jak i mięśniówki pochwy, dzięki czemu uzyskuje się zarówno zwężenie i przywrócenie jej funkcjonalności, jak i poprawę wyglądu zewnętrznego. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, a czas rekonwalescencji wynosi od 4 do 8 tygodni. Metoda chirurgiczna jest odpowiednia również dla kobiet, u których występuje nawet bardzo duże rozluźnienie tkanek.

U kobiet, u których rozluźnienie pochwy jest niewielkie, możliwe jest zastosowanie nieinwazyjnej techniki laserowej. Działanie lasera na ściany pochwy jest dwojakie – z jednej strony następuje przebudowa obecnej struktury włókien kolagenowych, a z drugiej aktywowane są procesy syntezy nowych włókien. Energia emitowana przez laser, ogrzewa budującą ściany pochwy tkankę łączną, prowadząc do  kurczenia się włókien kolagenowych oraz aktywuje fibroblasty, czyli komórki zdolne do produkcji kolagenu i elastyny. Efektem zabiegu laserowej plastyki pochwy jest wzrost elastyczności i napięcia ściany pochwy, a także poprawa jej nawilżenia. Procedura jest bezbolesna, bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych aktywności. Natomiast od współżycia należy powstrzymać się do czasu całkowitego wygojenia błony śluzowej, czyli przez około 1-2 tygodni.

Kolejną opcją małoinwazyjnego odmłodzenia pochwy są zabiegi z użyciem nici liftingujących – Vaginal Narrower®. Polegają one na wprowadzeniu jednej lub rzadziej dwóch samokotwiczących się nici przez kilka bardzo małych nacięć skóry krocza. Zawiązanie nici powoduje wzrost napięcia oraz zwężenie wejścia do pochwy. Nici wykonanie są z bezpiecznego, nie alergizującego polimeru, który ulega rozpuszczeniu po kilkunastu miesiącach. Efekty takiego liftingu utrzymują się przez wiele lat, nawet po rozpuszczeniu nici, ponieważ ich osadzenie pobudza syntezę białek tkankowych i wytworzenie swoistego rusztowania z kolagenu i elastyny. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a pełen powrót do aktywności, w tym seksualnej następuję w przeciągu kilku tygodni.

Współczesna ginekologia estetyczna oferuje pełen wachlarz metod odmładzających pochwę. Niezależnie od stopnia nasilenia problemu, każda kobieta może znaleźć rozwiązanie dla siebie i na nowo cieszyć się życiem intymnym.

Odmładzanie pochwy kwasem hialuronowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: Paszkowski, V. Skrzypulec-Plinta, A. Barwijuk: Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej w sprawie nowoczesnych metod terapii w przypadkach zespołu rozluźnienia pochwy; L. Minto, S.M. Creighton: Vaginoplasty. The Obstetrician & Gynaecologist, 2003;5:84-9; E. Gaviria, J.A. Lenz: Laser Vaginal Tightening (LVT) – evaluation of a novel noninvasive laser treatment for vaginal relaxation syndrome. Journal of the Laser and Health Academy, vol. 2012, no.1; Grudzień: Lifting za pomocą nici Vaginal Narrower®.

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska