Metody usuwania naczyniaków

Pośród anomalii naczyniowych o zróżnicowanej etiologii, wyróżniamy główny podział na naczyniaki oraz malformacje. Malformacje przybierają formę plam na skórze o wielorakiej intensyfikacji zabarwienia, od koloru jasnoróżowego do czerwieni. Naczyniaki natomiast to niejednorodna grupa zmian morfologicznych, których cechą wspólną jest pochodzenie z naczyń tętniczych, żylnych i włosowatych.

Naczyniakami nazywamy guzy skórne, które powstają z układu krwionośnego i zazwyczaj umiejscowione są na twarzy, choć mogą występować w innych partiach ciała, a nawet na organach wewnętrznych. Powszechnie występują u noworodków oraz niemowląt,  charakterystyczne jest przy tym, iż naczyniaki mogą się pojawić w tym okresie, natomiast malformacje są wrodzone. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ze względu na fakt, iż wymienione aberracje naczyniowe przeważnie znikają samoistnie, leczenie ich jest podejmowane dopiero po wystąpieniu powikłań, które uzależnione są od położenia oraz wielkości zmiany. Gdy naczyniaki występują w otworach ciała (jama ustna, nos, odbyt) lub okolice oczu, bądź też w fałdach skórnych, mogą one zakłócać funkcjonowanie całego organizmu. Na rynku medycznym znajduje się wiele urządzeń laserowych oraz świetlnych, służących do usuwania zmian naczyniowych.

Jakimi metodami można usuwać naczyniaki?

Działanie laserowego leczenia zmian naczyniowych opiera się na teorii selektywnej fototermolizy, której autorami stali się w roku 1983 John Paris i Rock Andreshon. Według tych danych, naczyniak lub zmiana barwnikowa, podczas naświetlania przez laser ulega zanikowi, ponieważ  chromofory w naczyniach krwionośnych zmienionych tkanek  absorbują  serwowaną  wiązkę fali światła, co powoduje rozpad zmiany. Obecnie  najbardziej popularne metody laserowego usuwania zmian naczyniowych to:

  • Leczenie naczyniaków pulsacyjnym laserem barwnikowym (585-595 nm) - do niewątpliwych zalet tej metody należy brak powstawania zasinień w miejscu działania lasera oraz zaburzeń strukturalnych skóry. Metoda stosowana jest także, przy odpowiednim ustawieniu, do usuwania rozległych rumieni twarzy, przeważnie jednak ma zastosowanie w leczeniu malformacji oraz naczyniaków wiśniowych. Ofensywne użycie lasera barwnikowego w  leczeniu zmian, zlokalizowanych w obrębie trudno dostępnym, np. płatkach uszu lub nosa, oraz rozległych teleangiektazji, może spowodować wystąpienie wybroczyn, które jednak znikają po kilku dniach lub tygodniach. Wybroczyny powstają w rezultacie skrócenia czasu trwania impulsu.
  • Terapia naczyniaków laserem KTP (532 nm) - czyli mocno wyspecjalizowanym laserem o ograniczonym przeznaczeniu. Doskonale i od razu likwiduje drobne teleangiektazje, zlokalizowane na twarzy.
  • Usuwanie naczyniaków laserem Nd-Yag - laser tego rodzaju używany jest przeważnie do destrukcji głębiej położonych zmian naczyniowych. Jest to laser długoimpulsowy, polecany do stosowania wobec zmian, których nie udało się usunąć pulsacyjnym laserem barwnikowym.

Gdy naczyniaki szybko rozrastają się, stosowana jest iniekcja sterydami, sterydoterapia doustna, leczenie interferonem albo blokerami receptorów adrenergicznych. W przypadku zmian naczyniowych, zlokalizowanych wewnątrz czaszki, wykorzystywana jest także metoda embolizacji naczynia, które doprowadza krew do naczyniaka. Wówczas, pod kontrolą promieni rentgenowskich do naczynia, które dostarcza naczyniakowi krew, wprowadzany jest cewnik. Cewnikiem dostarczany jest materiał embolizacyjny, np. klej cyjanoakrylowy. Po zabiegu może wystąpić ból i podwyższona temperatura, które ustępują po kilku dniach.

Metody laserowego leczenia naczyniaków poleca się do usuwania zmian, zlokalizowanych w obrębie twarzy, ponieważ skóra tam jest cieńsza, zatem łatwiej usunąć zmianę oraz miejsce po zabiegu szybciej się goi. Ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia hiperpigmentacji pozapalnej, zabiegi z użyciem lasera są zalecane pacjentom o fototypie skóry I-III (wg skali Fitzpatricka). Podczas zabiegów z użyciem lasera pacjenci oraz personel powinni mieć założone okulary ochronne.

Naczyniaki - usuwanie laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www. edraurban.pl (art. J. Havey i M. Alam: Lasery naczyniowe i barwnikowe)

Autor:

Dodaj komentarz

Naczyniaki łagodne a złośliwe

Naczyniaki łagodne a złośliwe

W naczyniach krwionośnych, tak samo jak w innych tkankach, mogą pojawić się stany chorobowe, w tym nowotwory. Naczyniaki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także w niektórych przypadkach stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia.

Jakie są odmiany naczyniaków?

Jakie są odmiany naczyniaków?

Naczyniaki są to anomalie naczyniowe, definiowane w różny sposób przez różne klasyfikacje. Trudno więc, nie mając większej ilości danych klinicznych, określić, z jakiego rodzaju problemem zmaga się pacjent. Po poradę w tej dziedzinie...

Usuwanie naczyniaków laserem

Usuwanie naczyniaków laserem

Naczyniaki (inaczej znamiona naczyniowe) to nieprawidłowo rozszerzone naczynia krwionośne. Mogą występować w każdym narządzie ciała, najczęściej jednak pojawiają się na skórze twarzy i na tułowiu, nieco rzadziej na kończynach dolnych bądź...