Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

Nici liftingujące, kwas hialuronowy, toksyna botulinowa... Wymienione stanowią jedynie kilka z wielu substancji, które są stosowane we współczesnej medycynie estetycznej. Poza nimi coraz popularniejsze staje się pewien środek, pochodzący bezpośrednio od pacjenta, poddawanego terapii. Osocze bogatopłytkowe - bo o nim mowa - wspomóc może walkę zarówno ze starzeniem się skóry, jak i łysieniem - a to tylko przykłady zastosowania tego środka w zabiegach poprawiających urodę.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Głównym zadaniem płytek krwi jest zapobieganie przed utratą krwi z organizmu poprzez ich zdolność do agregacji i zamykania powstałych uszkodzeń ścian naczyń krwionośnych. Okazuje się jednak, że te mierzące zaledwie 1 do 2 mikrometrów twory mogą również mieć znaczenie w przypadku różnego rodzaju problemów medycznych. 

Preparaty osocza bogatopłytkowego uzyskiwane są od pacjenta, który ma podlegać leczeniu. Odseparowanie i zwiększenie gęstości płytek (sięgające nawet 10-krotności ich stężenia w osoczu) pozwala zastosować uzyskany materiał w terapiach ortopedycznych, leczeniu ran czy w celach kosmetycznych.

Osocze bogatopłytkowe w zabiegach medycyny estetycznej: najpopularniejsze zastosowania

Jednym z częściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej stanowią te poprawiające wygląd twarzy. Rewitalizacja skóry tej okolicy możliwa jest na wiele różnych sposobów, jednym z nich są właśnie procedury wykorzystujące osocze bogatopłytkowe. Pochodzące od pacjentów koncentraty mogą poprawić wygląd w przypadku takich problemów, jak m.in.:

  • zmęczona, sucha skóra
  • obecność zmarszczek
  • niejednolity koloryt skóry

Zmiany skórne, związane ze starzeniem, pojawiają się jednak nie tylko na twarzy. Wyraźniejsze z nich zlokalizowane są głównie w obrębie rąk czy szyi - poprawa wyglądu tych rejonów ciała również stanowi jedno z popularniejszych estetycznych zastosowań preparatów osocza bogatopłytkowego.

W medycynie niezwykle często podkreśla się rolę profilaktyki w zapobieganiu chorobom. Wystąpienia oznak upływającego czasu zwykle trudno jest całkowicie uniknąć, można jednak podjąć pewne próby opóźnienia ich pojawienia się. Jednym ze sposobów może być właśnie stosowanie koncentratu płytek, który pobudzając procesy regeneracyjne skóry, opóźni pojawienie się choćby zmarszczek. Możliwość poprawy kondycji skóry dzięki zastosowaniu omawianego środka zachodzi dzięki kilku mechanizmom. Po jego użyciu dochodzi do zwiększenia namnażania w tkance fibroblastów, poza tym nasilona zostaje przebudowa oraz synteza nowych włókien kolagenowych.

Zainteresowani zabiegami z użyciem koncentratów płytek krwi bywają też pacjenci borykający się z trądzikiem oraz zmianami bliznowatymi, pozostałymi na skórze po tej właśnie chorobie. W celach estetycznych preparaty tego typu pomocne mogą być także w przypadku nadmiernej utraty włosów - w szczególności wtedy, gdy problemem łysienia obarczone są kobiety. W tej sytuacji podanie osocza bogatopłytkowego w okolice mieszków włosowych stymuluje ich wzrost poprzez nasilenie częstości podziałów komórkowych.

Preparaty osocza, podawane pacjentom po zabiegach laserowych, mogą z kolei przyczynić się do szybszego zachodzenia procesów regeneracji skóry.

Omawiany preparat znajduje w medycynie coraz więcej zastosowań. Jednym z czynników, budzących zainteresowanie tym środkiem jest to, że osocze bogatopłytkowe nie uczula: uzyskiwane jest przecież od pacjenta, poddawanego zabiegowi. Dodatkowo nie zawiera ono sztucznych substancji, w tego typu terapii wykorzystuje się bowiem naturalny potencjał organizmu do regeneracji. W porównaniu do innych procedur medycyny estetycznej, zabiegi przebiegające z zastosowaniem płytek krwi wyróżniają się również ceną - ceny pojedynczej sesji rozpoczynają się od 250 zł.

Opracowano na podstawie: www.medscape.com; www.ncbi.nlm.nih.gov; www.odermatol.com;

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Osocze bogatopłytkowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…