Naukowcy z Łodzi pracują nad metodą walki z rakiem z zastosowaniem ultradźwięków

Naukowcy z Łodzi pracują nad metodą walki z rakiem z zastosowaniem ultradźwięków

Dzięki odkryciom badaczy z Politechiniki Łódzkiej ultradźwięki mogą posłużyć do walki z nowotworami. Nowatorska metoda ,wykorzystująca związki chemiczne złota, powstałe pod wpływem tych fal, już za około 1,5 roku będzie mogła być poddana pierwszym testom.

Nowoczesne leki przeciwnowotworowe mają za zadanie oddziaływać precyzyjnie na zmienioną tkankę, i nie uszkadzać zdrowych komórek. Właśnie taką zdolność mają mieć tworzone przez polskich naukowców cząsteczki. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Metale, takich jak złoto czy srebro, poddane działaniu ultradźwięków tworzą nanocząsteczki, które mogą mieć działanie bakteriobójcze, albo stać się nośnikiem dla leków. Nazywane jest to "sonochemią" lub "fonochemią". Fale dźwiękowe powodują przyspieszanie reakcji chemicznych (działając jako katalizator), wywołując drgania cząsteczek lub zwiększając temperaturę. Obecnie sonochemia jest wykorzystywana chociażby do uzdatniania wody pitnej, czy tworzenia emulsji na skalę przemysłową.

Metoda walki z rakiem z zastosowaniem ultradźwięków

W Politechnice Łódzkiej trwają obecnie badania nad wykorzystaniem cząsteczek złota, poddanych działaniu ultradźwięków, złączonych z białkowymi fragmentami (polipeptydami). Te pozwalają na precyzyjne łączenie się właśnie z komórkami zmienionymi nowotworowo, działając niczym "kotwica". Dołączenie do nich leku lub izotopu promieniotwórczego może sprawić, że po odpowiednich badaniach staną się obiecującą metodą walki z rakiem, dostarczając leki precyzyjnie do zmienionych tkanek. Kiedy te substancje znajdą się w uszkodzonej komórce, spowodują jej śmierć.

Na obecnym etapie badań udało się już uzyskać stabilny roztwór nanocząsteczek złota, "udekorowanych" polimerami białkowymi. Ostatni etap dołączania izotopu promieniotwórczego, jak ujawnił dr Piotr Ulański z łódzkiego Instytutu Techniki Radiacyjnej na witrynie Puls Biznesu, potrwa jeszcze 1,5 roku.

Co interesujące - ultradźwięki już nie pierwszy raz stają się źródłem nowych metod leczenia nowotworów. Metoda walki z rakiem za pomocą ultradźwięków skoncentrowaną wiązką (HIFU), jak podaje Cancer Research UK, jest stosowana m.in. w raku prostaty.

Leczenie nowotworów prostaty
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: pulsinnowacji.pb.pl www.cancerresearchuk.org

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska