Naukowcy z Łodzi pracują nad metodą walki z rakiem z zastosowaniem ultradźwięków

Naukowcy z Łodzi pracują nad metodą walki z rakiem z zastosowaniem ultradźwięków

Dzięki odkryciom badaczy z Politechiniki Łódzkiej ultradźwięki mogą posłużyć do walki z nowotworami. Nowatorska metoda ,wykorzystująca związki chemiczne złota, powstałe pod wpływem tych fal, już za około 1,5 roku będzie mogła być poddana pierwszym testom.

Nowoczesne leki przeciwnowotworowe mają za zadanie oddziaływać precyzyjnie na zmienioną tkankę, i nie uszkadzać zdrowych komórek. Właśnie taką zdolność mają mieć tworzone przez polskich naukowców cząsteczki. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Metale, takich jak złoto czy srebro, poddane działaniu ultradźwięków tworzą nanocząsteczki, które mogą mieć działanie bakteriobójcze, albo stać się nośnikiem dla leków. Nazywane jest to "sonochemią" lub "fonochemią". Fale dźwiękowe powodują przyspieszanie reakcji chemicznych (działając jako katalizator), wywołując drgania cząsteczek lub zwiększając temperaturę. Obecnie sonochemia jest wykorzystywana chociażby do uzdatniania wody pitnej, czy tworzenia emulsji na skalę przemysłową.

Metoda walki z rakiem z zastosowaniem ultradźwięków

W Politechnice Łódzkiej trwają obecnie badania nad wykorzystaniem cząsteczek złota, poddanych działaniu ultradźwięków, złączonych z białkowymi fragmentami (polipeptydami). Te pozwalają na precyzyjne łączenie się właśnie z komórkami zmienionymi nowotworowo, działając niczym "kotwica". Dołączenie do nich leku lub izotopu promieniotwórczego może sprawić, że po odpowiednich badaniach staną się obiecującą metodą walki z rakiem, dostarczając leki precyzyjnie do zmienionych tkanek. Kiedy te substancje znajdą się w uszkodzonej komórce, spowodują jej śmierć.

Na obecnym etapie badań udało się już uzyskać stabilny roztwór nanocząsteczek złota, "udekorowanych" polimerami białkowymi. Ostatni etap dołączania izotopu promieniotwórczego, jak ujawnił dr Piotr Ulański z łódzkiego Instytutu Techniki Radiacyjnej na witrynie Puls Biznesu, potrwa jeszcze 1,5 roku.

Co interesujące - ultradźwięki już nie pierwszy raz stają się źródłem nowych metod leczenia nowotworów. Metoda walki z rakiem za pomocą ultradźwięków skoncentrowaną wiązką (HIFU), jak podaje Cancer Research UK, jest stosowana m.in. w raku prostaty.

Leczenie nowotworów prostaty
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: pulsinnowacji.pb.pl www.cancerresearchuk.org

Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...