Obrzezanie a seks

Obrzezanie a seks

Seks stanowi ważną dziedzinę ludzkiego życia. Cementuje związki, może dostarczać niezapomnianych wrażeń, podczas niego istnieje możliwość poczęcia potomka... Nie dziwi więc, że sprawy z nim związane budzą spore zainteresowanie pacjentów. W przypadku mężczyzn, ich wątpliwości mogą dotyczyć procedury obrzezania: wpływa ona jakoś na seks, czy też może jednak niekoniecznie?

Obrzezanie polega na usunięciu (całości lub części) napletka, czyli fałdu skórnego, pokrywającego żołądź prącia. Różne są przyczyny wykonywania tego zabiegu - powodem może być występowanie u pacjenta stulejki czy nawracającego zapalenia żołędzi, ale i wyznawana przez niego wiara. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Procedura bywa uznawana za mogącą redukować ryzyko zakażenia wirusem HIV. Poza aspektami zdrowotnymi, dla pacjentów rozważających obrzezanie bardzo istotne są jednak również aspekty funkcjonalne - wśród nich wymienić może choćby wątpliwości dotyczące tego, jak będą przebiegały kontakty seksualne po usunięciu napletka.

Czy obrzezanie wpływa negatywnie na seks?

Zdania lekarzy na temat wpływu obrzezania na przebieg kontaktów seksualnych są podzielone. Część z nich zauważa obecność u pacjentów pewnych problemów podczas współżycia, inni z kolei dowodzą, że po obrzezaniu seks może stawać się lepszy. Komu wierzyć?

Uważnie powiązaniu obrzezania z seksem przyjrzeli się twórcy pracy "Male circumcision does not result in inferior perceived male sexual function – a systematic review". Uczeni dokonali przeglądu dostępnych, dotychczas przeprowadzonych badań, skupiających się na wymienionym zagadnieniu. Już sam tytuł publikacji potwierdza - usunięcie napletka nie powoduje pogorszenia podczas seksu męskich odczuć. Dużo bardziej zainteresuje pacjentów zapewne jednak to, że zabieg może nawet poprawić zakres odczuwanych doznań.

Spośród wniosków uczonych wspomnieć warto o problemie przedwczesnego wytrysku. Okazało się bowiem, że u pacjentów po obrzezaniu (u których zabieg wykonano ze wskazań medycznych) częstość występowania tego zaburzenia była mniejsza. U mężczyzn, którzy przebyli procedurę, dochodziło również do poprawy innych parametrów: zauważono bowiem, że po usunięciu napletka zwiększała się intensywność odbieranych podczas stosunku bodźców. Niejasny pozostał z kolei związek obrzezania z zaburzeniami wzwodu - związane to było z rozbieżnościami pomiędzy wynikami poszczególnych badań, na których bazie powstał przytaczany powyżej przegląd.

Powyżej podane informacje dotyczą tego, jak obrzezanie wpływa na funkcjonowanie seksualne mężczyzn. Na odczuciach kobiet skupiono się z kolei w badaniu, które opisano w portalu circumcision.org. Włączone do niego zostały kobiety, które przebyły kontakty płciowe z mężczyznami po obrzezaniu oraz z tymi, u których zabieg nie był wykonywany (taki dobór grupy badanej miał na celu możliwość porównaniu odczuć tychże kobiet). Zgłaszały one, że w przypadku partnera obrzezanego częściej dochodziło u nich do problemów związanych z suchością pochwy, oprócz tego trudniej osiągały one orgazm. Należy tutaj nadmienić, że w ocenie brano pod uwagę porównanie partnera obrzezanego z nieobrzezanym - możliwe jest, że w przypadku stosunków tylko z mężczyzną obrzezanym wymienione zjawiska w ogóle nie byłyby zauważane przez takie kobiety.

Pomijając powyższe wnioski, płynące z badań naukowych, należy wspomnieć o jednej ważnej rzeczy. Seks to nie tylko narządy płciowe - istotne są również inne związane z nim elementy. Podniecenie seksualne, klimat otoczenia - to tylko przykłady wielu składowych, które razem wpływają na to, jak odbierane i zapamiętywane są kontakty płciowe. Poza tym obrzezanie wykonywane bywa ze względów medycznych - przyczyną może być np. stulejka, której obecność utrudnia odbywanie kontaktów płciowych. W takiej sytuacji usunięcie napletka może być traktowane jako procedura, która wyzwoli pacjenta od doświadczanych podczas seksu bólu czy krwawień z okolicy członka.

Obrzezanie częściowe
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.circumcision.org; Daniel Mønsted Shabanzadeh, Signe Düring & Cai Frimodt-Møller, Male circumcision does not result in inferior perceived male sexual function – a systematic review, Dan Med J 2016;63(7):A5245

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska