Obrzezanie ze wskazań medycznych

Obrzezanie ze wskazań medycznych

Obrzezanie, nazywane także cyrkumcyzją, jest zabiegiem, który większości ludziom kojarzyć się może z obrzędem o charakterze religijnym bądź kulturowym. Polega on na całkowitym lub częściowym usunięciu elementów zewnętrznych narządów płciowych - najczęściej napletka i ewentualnie wędzidełka prącia. Warto wiedzieć, że w dzisiejszych czasach obrzezanie jest także procedurą medyczną, którą wykonuje się ze względów zdrowotnych.

Obrzezanie posiada wiele zalet. Ułatwia utrzymanie właściwej higieny zewnętrznych narządów płciowych, ponieważ zapobiega gromadzeniu się nadmiaru mastki pod napletkiem; pozwala wydłużyć czas trwania stosunku płciowego, zmniejsza ryzyko rozwoju lokalnego stanu zapalnego, a nawet pośrednio chroni przed nowotworami penisa i prostaty. Czasem mężczyźni decydują się na zabieg obrzezania ze względów estetycznych. 

Obrzezanie od 400 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W Polsce obrzezanie staje się zabiegiem coraz bardziej popularnym - dane szacunkowe wskazują, że procedur tych wykonuje się u nas rocznie około 13 500. 

Jakie są medyczne wskazania do zabiegu obrzezania?

Medyczne wskazania do obrzezania najłatwiej jest podzielić na konieczne, zalecane i niekonieczne. Za wskazanie konieczne do przeprowadzenia obrzezania uważa się wystąpienie u mężczyzny stulejki, czyli niemożności lub znacznego utrudnienia odprowadzenia napletka wynikającą z jego zwężenia. Jest to stan, który zagraża wystąpieniem załupka, czyli zaciśnięcia się w rowku zażołędnym ściągniętego na siłę napletka, co grozi martwicą prącia. Jak podaje portal stulejka.org, powstanie stulejki u nieobrzezanych mężczyzn jest dość powszechne i dotyka około 8-12% mężczyzn na całym świecie.

Wskazaniem koniecznym do wykonania obrzezania jest także zapalenie żołędzi z towarzyszącą opuchlizną, zaczerwieniem i swędzeniem. W przebiegu zapalenia żołędzi na prąciu mogą się pojawiać także ropne wykwity. Do choroby tej zwykle doprowadzić może brak właściwej higieny czy noszenie ciasnej bielizny wykonanej z nieprzewiewnych materiałów. Brak leczenia może w tym wypadku skutkować wytworzeniem się stulejki i choć możliwe jest podjęcie próby terapii antybiotykowej, to często jej efekty są niezadowalające i konieczne jest  chirurgiczne usunięcie części napletka. Za podobne wskazanie do obrzezania uważa się zbyt krótkie wędzidełko prącia. Jeśli wędzidełko penisa jest za krótkie, częściej może dochodzić do jego zrywania się i samoistnego gojenia - powtarzalność tych procesów sprzyja bliznowaceniu i zwiększa ryzyko wystąpienia stulejki. 

Wśród wskazań zalecanych znajdują się przede wszystkim takie, które pozwolą pacjentowi odnieść realne korzyści zdrowotne z przeprowadzenia obrzezania, choć ich wykonanie nie jest niezbędne. Do takiej grupy należy zaliczyć m.in występowanie u mężczyzny zbyt luźnego napletka, który zarówno utrudnia codzienną właściwą higienę narządów intymnych, jak i może negatywnie wpływać na życie seksualne, dając odczucie pewnego dyskomfortu. Ponadto, obrzezanie jest zalecane częściej mężczyznom mieszkającym w krajach o ciepłym klimacie lub tym , którzy często podróżują do miejsc o wysokich temperaturach. Wskazania zalecane mają przede wszystkim chronić przed rozwojem stanów zapalnych i infekcji prącia. 

Do wskazań medycznych, które uznaje się za niekonieczne do wykonania zabiegu obrzezania, zalicza się przede wszystkim względy higieniczne, a także prewencję nowotworów prącia i prostaty. Rozważenie usunięcie napletka wydaje się szczególnie istotne u osób, mających trudności z zachowaniem właściwej pielęgnacji - w tym u osób upośledzonych umysłowo bądź chorych przewlekle, leżących w łóżku. Obrzezanie obniża także ryzyko rozwoju nowotworu męskich narządów rozrodczych, co zostało udowodnione naukowo. Warto rozważyć ten zabieg po ukończeniu 40 r.ż., kiedy ryzyko to istotnie wzrasta. Warto wspomnieć, że w tej grupie wskazań znajduje się także wykonanie obrzezania w celu poprawy jakości życia seksualnego. Obrzezanie penisa sprzyja utrzymaniu erekcji i pozwala przez to wydłużyć czas stosunku. 

Obrzezanie
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.obrzezanie.pl; www.stulejka.org

Dodaj komentarz

Obrzezanie a seks

Obrzezanie a seks

Seks stanowi ważną dziedzinę ludzkiego życia. Cementuje związki, może dostarczać niezapomnianych wrażeń, podczas niego istnieje możliwość poczęcia potomka... Nie dziwi więc, że sprawy z nim związane budzą spore zainteresowanie pacjentów.... więcej »

Techniki obrzezania

Techniki obrzezania

Mianem obrzezania określa się procedurę usunięcia (większej lub mniejszej) części napletka. Wyznawcy judaizmu czy islamu przebywają zabieg ze względu na swoje zwyczaje religijne, z przyczyn medycznych wykonuje się go np. w przypadku stulejki.... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska