Odmładzanie skóry i usuwanie zmarszczek z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego

Wiele kobiet ma trudność z zaakceptowaniem starzenia się i próbuje tuszować jego objawy. Część z nich decyduje się na zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, aby znów wyglądać młodo i poczuć się atrakcyjnie. Najnowszą metodą poprawy kondycji i wyglądu skóry są zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Celem medycyny estetycznej jest profilaktyka starzenia się skóry i korekcja jego efektów. Dzięki nieinwazyjnym zabiegom możliwe jest poprawienie konturu twarzy, napięcie zwiotczałej skóry i zlikwidowanie zmarszczek w  zaledwie kilka dni lub nawet minut. Pomimo coraz większej wiedzy na temat mechanizmów, rządzących procesami starzenia się i preparatów stosowanych, by je zatrzymać, zabiegi estetyczne wciąż niosą za sobą ryzyko niepowodzenia lub komplikacji. Najczęstszymi powodami wystąpienia niepożądanych efektów kuracji są błędy podczas wykonywania procedury lub zła reakcja organizmu na wprowadzenie obcej substancji. 

Najmniejszym ryzykiem obarczone są zabiegi z wykorzystaniem preparatów najbardziej zbliżonych do, substancji naturalnie występujących w organizmie, lub bezpośrednio pobranych od pacjenta. Jedną z takich metod są zastrzyki z osocza bogatopłytkowego, których celem jest regeneracja skóry oraz spłycenie widocznych zmarszczek.

Na czym polega odmładzanie skóry osoczem bogatopłytkowym?

Najpopularniejszym zabiegiem odmładzającym, wykorzystującym osocze bogatopłytkowe, jest Regeneris, humorystycznie nazywany wampirzym liftingiem. Substancja aktywna pobierana jest bezpośrednio od pacjenta, w tym przypadku jest nią krew, a dokładniej osocze z koncentratem płytek krwi (PRP - Platelet Rich Plasma). Zastrzyk na bazie osocza bogatopłytkowego ma właściwości biostymulujące, co oznacza, że pobudza skórę do regeneracji, produkcji nowych włókien kolagenowych i tworzenia nowych naczyń krwionośnych.

W pierwszym etapie zabiegu odmładzającego z zastosowaniem osocza bogatopłyrkowego lekarz pobiera od pacjenta próbkę krwi, a następnie umieszcza ją w wirowniku, który oddziela jej poszczególne składniki. Tak otrzymane osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwanie podskórnie w wybrane miejsce. Osocze może zostać zaaplikowane techniką mezoterapii, a także bezpośrednio w okolice zmarszczek.

Cały zabieg trwa kilka minut, a jego pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach. Jednak na pełne rezultaty należy poczekać kilka tygodni, ponieważ wstrzyknięcie PRP uruchamia mechanizmy regeneracyjne, które wymagają czasu. Po zabiegu należy oczekiwać stopniowej poprawy kondycji skóry, która ze zwiotczałej staje się napięta i jędrna. Pacjent może oczekiwać także redukcji zmarszczek, poprawy elastyczności i kolorytu skóry oraz jej rewitalizacji. Preparat osocza bogatopłytkowego Regeneris może być stosowany nie tylko na twarz, ale również naszyję i dekolt, a także dłonie i ramiona.

Ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym, choć mało bolesne, może być wykonywane w znieczuleniu miejscowym, które utrzymuje się jeszcze kilka godzin po zabiegu. W przypadku Regeneris ciężko mówić o okresie rekonwalescencji, ponieważ pacjent od razu po wizycie w gabinecie może udać się do pracy lub po prostu wykonywać codzienne czynności. Zabieg taki, ze względu na nieinwazyjność i biokompatybilność preparatu, nie zagraża zdrowiu pacjenta i nie jest obarczony ryzykiem powikłań. Aby uzyskać najlepsze efekty zabieg należy powtórzyć trzy lub cztery razy. W celu odnowy uzyskanych rezultatów pacjent powinien ponownie udać się na zabieg po upływie około roku - właśnie wtedy skóra znowu zaczyna się starzeć.

Przeciwwskazania do poddania się odmładzaniu PRP to ciąża lub okres laktacji, aktywne infekcje ogólnoustrojowe i stany zapalne w obrębie danej okolicy,a także  opryszczka i zmiany ropne na skórze.

Źródła: Kurek, M. (2012). Osocze bogatopłytkowe, a proces starzenia się skóry. Puls uczelni, 1, 11-13; www.regeneris.pl; Czuryszkiewicz-Cyrana, J., Sobczyńska-Jakubowska, P. (2011). Biologica aspect of platelet-rich plasma concentrate application in healing soft and hgard periodontal tissues - review of literature. Polish Dental Society, 64(12), 929-946.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Twarz, szyja i dekolt - odmładzanie osoczem bogatopłytkowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…