Okulistyka - informacje i aktualności - strona 5

Badanie kwalifikacyjne do operacji jaskry

Jaskra jest podstępnie rozwijającą się chorobą narządu wzroku i drugą co do częstości przyczyną ślepoty na świecie. Liczba chorych na jaskrę jest zaskakująco duża, a według danych szacunkowych, opublikowanych w The British Journal of Opthalmology, w 2020 roku jaskra zostanie rozpoznana u niemal 80 milionów osób na całym świecie i spowoduje ślepotę u ponad 11 milionów chorych. Dane te są przerażające, biorąc pod uwagę fakt, że jaskrę można w dzisiejszych czasach skutecznie leczyć z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych metod. więcej »

Jakimi metodami leczy się jaskrę pierwotną otwartego kąta przesączania?

Jaskry nie wolno lekceważyć: jak podaje czasopismo American Family Physician, z powodu tej właśnie choroby wzrok utraciło 120 000 obywateli Stanów Zjednoczonych. Nieodwracalnemu uszkodzeniu nerwu wzrokowego można zapobiec poprzez wdrożenia odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia. W przypadku jaskry pierwotnej otwartego kąta przesączania, początkowo polega ono zwykle na farmakoterapii, a gdy przyjmowanie leków przestaje dawać rezultaty, stosowane jest leczenie zabiegowe. więcej »

Wskazania do operacyjnego leczenia jaskry

Jaskrą (łac. Glaucoma) nazywamy grupę chorób, które charakteryzuje postępujący zanik włókien nerwu wzrokowego, co objawia się występowaniem ubytków w polu widzenia. Ubytki te mają tendencję do poszerzania się, co skutkuje w krańcowym stadium całkowitą utratą wzroku. Za przyczynę rozwoju jaskry uważa się przede wszystkim podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe, które doprowadza do zaniku włókien nerwowych. W dzisiejszych czasach istnieją jednak metody skutecznego leczenia jaskry. więcej »

Jaskra otwartego a zamkniętego kąta - czym się różnią

Postać jaskry z otwartym kątem przesączania, zdaniem portalu glaucoma.org, występuje u 90% osób, cierpiących na to schorzenie. Drugą najczęstszą formą tej choroby jest jaskra zamkniętego kąta przesączania. Czy coś jeszcze, poza częstością występowania, odróżnia od siebie te dwie postaci tego powodującego ślepotę schorzenia? więcej »

Co to jest irydotomia laserowa?

Jaskra jest podstępnie rozwijającą się chorobą, która prowadzi wraz z upływem czasu do ubytków w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty. Rozwój jaskry związany jest z uszkodzeniem nerwu wzrokowego, do którego często dochodzi w wyniku wzmożonego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieje wiele przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie jaskry, a niektóre z nich związane są z utrudnieniem przepływu cieczy wodnistej oka. W takich przypadkach zastosowanie lecznicze znajduje m.in. przeprowadzenie zabiegu irydotomii laserowej. więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska