Onkologia - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii onkologia oraz o lekarzach ze specjalizacją: onkolog dziecięcy, chirurg onkolog, onkolog kliniczny

Innowacja onkologiczna w Polsce: kobiety po chemioterapii mogą zachować płodność

Lekarze ze szpitala Św. Rafała w Krakowie w 2016 roku postanowili zająć się problemem ewentualnego uszkodzenia jajników, spowodowanego chemioterapią. Przeprowadzili oni nowatorski w skali kraju zabieg, dzięki któremu możliwe jest, że - już po zakończeniu leczenia onkologicznego - pacjentki nie będą doświadczać zaburzeń ze strony układu rozrodczego. więcej »

Robot da Vinci w Szpitalu Miejskim w Toruniu

Drugi w Polsce, nowoczesny robot chirurgiczny da Vinci zainstalowany został na początku sierpnia w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim w Toruniu. Urządzenie wartości 7 mln zł wykorzystywane będzie przede wszystkim w małoinwazyjnych operacjach urologii onkologicznej. więcej »

Aplikacja telefoniczna pomocna w rozpoznawaniu wczesnego stadium raka skóry

Odróżnienie, czy zmiana skórna może być potencjalnie groźna, zwykle dla specjalisty chorób skóry nie stanowi problemu. Teraz także lekarze pozostałych specjalności będą mogli poprawić swoje zdolności diagnostyczne: umożliwi im to aplikacja komórkowa, pomagająca w diagnostyce wczesnego raka skóry, opracowana przez Uniwersytet w Edynburgu. więcej »

Badania nad genem BRCA1 dostarczą nowych informacji o leczeniu raka?

Produktem genu BRCA1, w prawidłowych warunkach, jest białko supresorowe. Rolą tej substancji jest udział w naprawach uszkodzeń DNA. Mutacje, dotyczące genu BRCA1, stanowią jeden ze znanych czynników ryzyka rozwoju raka piersi i jajników - to właśnie z tego względu uczeni wciąż skupiają swoją uwagę na tym właśnie genie. więcej »

Komórki tłuszczowe pomogą w walce z rakiem piersi?

Rak piersi od lat niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Jest także jednym z najlepiej poznanych nowotworów, dzięki czemu dysponujemy obecnie licznymi możliwościami jego leczenia. Mimo to, badacze na całym świecie nie ustają w poszukiwaniach coraz to skuteczniejszych terapii. więcej »

Naukowcy z Łodzi pracują nad metodą walki z rakiem z zastosowaniem ultradźwięków

Dzięki odkryciom badaczy z Politechiniki Łódzkiej ultradźwięki mogą posłużyć do walki z nowotworami. Nowatorska metoda ,wykorzystująca związki chemiczne złota, powstałe pod wpływem tych fal, już za około 1,5 roku będzie mogła być poddana pierwszym testom. więcej »

Innowacyjne urządzenie do domowej kontroli piersi na rynku jeszcze w tym roku

Jest duża szansa, że jeszcze w tym roku na rynku pojawią się nowoczesne urządzenia do domowej kontroli piersi. Wszystko za sprawą polskich naukowców, którzy opracowali innowacyjne rozwiązanie w diagnostyce raka piersi z wykorzystaniem ciekłych kryształów. Wkrótce rozpoczną się kolejne badania medyczne w tym kierunku. więcej »

Nowe badania dają nadzieje pacjentkom z rakiem piersi

Według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, aż 20% zachorowań na raka u kobiet dotyczy raka piersi. Statystyki te mają tendencję rosnącą, co oznacza, że z każdym rokiem diagnozowanych jest więcej kobiet. W najnowszych brytyjskich badaniach odkryto potencjał leku zwanego JQ1 w leczeniu tego groźnego nowotworu. więcej »

Nowoczesny aparat do radioterapii w UCK w Gdańsku

Na początku lipca br. w Zakładzie Teleradioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku uruchomiono jeden z najnowocześniejszych na świecie aparatów do radioterapii. Pozwoli on skuteczniej i bezpieczniej niż dotychczas leczyć nowotwory mózgu, klatki piersiowej i prostaty. więcej »

Chirurgia mikrograficzna Mohsa - wizyta amerykańskich specjalistów we Wrocławiu

Początkiem czerwca br. gościliśmy we Wrocławiu światowej sławy specjalistę w dziedzinie chirurgii dermatologicznej – doktora Glenna Goldmana wraz z zespołem. Wizyta odbyła się w ramach programu International Travelling Mentorship Program, prowadzonemu przez American Society of Dermatologic Surgery (ASDS). Amerykański zespół przybył do Polski na zaproszenie dr hab. Andrzeja Bieńka – członka ASDS, oraz kierownika Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu – prof. Jacka Szepietowskiego. więcej »