Operacja endoskopowa zatok FESS - na czym to polega?

Endoskopia znajduje zastosowanie zarówno w procedurach diagnostycznych, jak i leczniczych. Do tych drugich można zaliczyć endoskopowe leczenie chorób zatok, które wyróżnia się spośród innych zabiegowych metod leczenia schorzeń tej okolicy choćby niską inwazyjnością. Na czym polegają endoskopowe operacje zatok FESS?

Skrót FESS pochodzi od angielskich słów "Functional Endoscopic Sinus Surgery". Zabieg przeprowadzany jest przez specjalistów laryngologii i znajduje zastosowanie między innymi u chorych z przewlekłym zapaleniem zatok. Podczas endoskopowej operacji zatok FESS możliwe jest też usuwanie polipów czy innych zmian, zlokalizowanych w obrębie nosa (np. o charakterze nowotworów). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Opracowanie metody FESS przypisywane jest Messerklingerowi i Stambergerowi. Procedura operacyjna była udoskonalana przez innych lekarzy: wspomnieć tutaj można o publikacjach Kennedy'ego z 1985 roku. Mimo upływu czasu, omawiana operacja nadal cieszy się powodzeniem - nie bez powodów.

Co to jest operacja endoskopowa zatok FESS?

Jak wskazuje już sama nazwa, zabieg FESS przeprowadzany jest przy użyciu narzędzi endoskopowych. Już ten fakt stanowi jedną z zalet tej procedury: do wprowadzenia narzędzi do wnętrza nosa nie jest konieczne dokonywanie żadnych nacięć, dzięki temu po jej przebyciu nie pozostają widoczne blizny.

Operacja endoskopowa zatok FESS rozpoczyna się od przygotowania pacjenta. Początkiem tego procesu jest znieczulenie: część lekarzy preferuje przeprowadzenie procedury w znieczuleniu ogólnym, inni specjaliści decydują się z kolei na znieczulenie miejscowe tylko tych struktur nosa, w których to będzie przeprowadzana ingerencja.

Wszelkie narzędzia, które są używane podczas operacji, wprowadzane są poprzez nozdrza pacjenta. Dotyczy to zarówno zaopatrzenia chirurgicznego, jak i aparatury, obrazującej wnętrze zatok (która przesyła sygnał do monitora, znajdującego się przy stole operacyjnym). Po dokładnym uwidocznieniu i ocenie obszaru, poddawanego zabiegowi FESS, możliwe jest określenie zakresu operacji.

Dokładny przebieg operacji FESS zależny jest od problemu, który występuje u chorego. Jeżeli jest nim obecność polipów w jamie nosowej, procedura skupiać się będzie na ich usunięciu. W przypadku nawracających zapaleń zatok podejmowane będą działania, których wdrożenie zmniejszy tendencję to występowania tego problemu. W takiej sytuacji laryngolog może udrożnić oraz poszerzyć ujścia zatok, co pozwoli na znacznie sprawniejsze przepływy powstającej w nich wydzieliny. Oprócz tego podczas zabiegu FESS, wykonywanego z powodu istnienia powyższego problemu, przeprowadzana może być resekcja wyrostków haczykowatych (tworów, zaliczanych do komórek sitowych). W razie potrzeby zatoki są dokładnie oczyszczane, a nadmiar zmienionej zapalnie błony śluzowej jest z nich usuwany.

Opisywany zabieg zajmuje około półtorej do dwóch godzin. Powrót pacjenta do domu uzależniony jest od tego, jak rozległy był zakres operacji - jeżeli dokonane ingerencje były znaczne, to do opuszczenia szpitala dochodzi zazwyczaj po upływie doby od zabiegu, w innych przypadkach pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

Mała inwazyjność oraz brak blizn to niejedyne zalety operacji endoskopowej zatok FESS. Duże znaczenie mają również uzyskiwane przy pomocy tego zabiegu rezultaty. Przytoczyć można chociażby badania dotyczące leczenia nawracających zapaleń zatok, których wyniki publikuje portal emedicine.medscape.com. Przebycie opisywanej operacji pozwala poprawić jakość życia pacjentów: badania pokazują, że dochodzić może do tego u nawet 85% osób, które poddały się zabiegowi. Bardzo dobre efekty uzyskać można też w zakresie zmniejszenia intensywności doświadczanych objawów: inne doniesienia informują, że przebycie opisywanej operacji pozwala zredukować objawy zapalenia zatok u nawet 90% osób, borykających się z tym schorzeniem.

Operacja endoskopowa zatok przynosowych FESS/FEOZ
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.emedicine.medscape.com; www.aafp.org; www.entuk.org

Autor:

Dodaj komentarz

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu FESS

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu FESS

Zabieg FESS to endoskopowa operacja zatok przynosowych (ang. functional endoscopic sinus surgery). Jest ona wykonywana w przypadku występowania przewlekłego stanu zapalnego zatok przynosowych i / lub polipów nosa. Celem tej procedury jest usunięcie...

Endoskopowa operacja zatok FESS - wskazania

Endoskopowa operacja zatok FESS - wskazania

Z powodu bólu zatok cierpi coraz większa liczba. Jest to jednocześnie alarmujący objaw sugerujący infekcję, a nawet groźny stan zapalny. Ból zatok może być często mylony z migreną, jednak dolegliwości, spowodowane zmianami w okolicach zatok...

Co to jest FESS?

Co to jest FESS?

Funkcjonalna Endoskopowa Operacja Zatok, określana często w skrócie jako FESS, to coraz popularniejsza metoda stosowana przy przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych. Jej dużą zaletą jest mała inwazyjność i możliwość szybszego powrotu do...