Operacje migdałków podniebiennych

Jednym z zabiegów, przeprowadzanych przez laryngologów, jest usuwanie migdałków podniebiennych. Choć są one tak niewielkie (w warunkach prawidłowych mierzą około 2 cm), bywają przyczyną rozmaitych problemów, występujących szczególnie u najmłodszych pacjentów. Usuwania migdałków odbywa się na wiele różnych sposobów, począwszy od użycia zwykłego skalpela, a skończywszy na procedurach, wykorzystujących działanie plazmy.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Migdałki stanowią jeden z elementów układu limfatycznego. Funkcją tych struktur jest m.in. gromadzenie białych krwinek oraz produkcja czynników chroniących organizm przed szkodliwymi substancjami i drobnoustrojami. Wyróżnia się kilka typów migdałków, jednymi z nich są parzyste migdałki podniebienne, zlokalizowane w tylnej części gardła. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Istnieją sytuacje, w których korzyść przynieść może usunięcie migdałków (tonsillektomia). Wskazań do takiego zabiegu jest co najmniej kilka, podobnie jak i sposobów jego wykonywania.

Operacje migdałków podniebiennych: kiedy są wskazane i jak się je wykonuje?

Wspomniano już, że migdałki zaangażowane są w funkcję układu odpornościowego. Czasami zdarza się jednak, że same te narządy zostają objęte procesem zapalnym. Taka sytuacja zazwyczaj dotyczy dzieci, u których nawracające zapalenia migdałków mogą skutkować choćby zwiększoną częstością absencji szkolnych. Jeden epizod schorzenia nie jest jednak wskazaniem do operacji: jak podaje amerykański National Institute of Health, rozważyć zabieg można przy 7 i więcej nawrotach w ciągu 1 roku lub wtedy, gdy w okresie dwóch lat każdego roku występowało u pacjenta powyżej 5 zapaleń migdałków.

Nie tylko infekcje bywają wskazaniem do tonsillektomii. Przyczynami przeprowadzenia zabiegu mogą być:

  • nasilone chrapanie i obturacyjny bezdech senny związany z przerośnięciem migdałków
  • utrudnienie przełykania
  • problemy z mówieniem i oddychaniem

Zazwyczaj migdałki usuwa się u dzieci, jednak procedury te wykonywane mogą być u pacjentów w każdym wieku.

Operacje migdałków podniebiennych wykonywać można na wiele sposobów. Jedną z klasycznych technik stanowi ta z wykorzystaniem skalpela, podczas której te narządy limfatyczne zostają po prostu wycięte. Alternatywę stanowią zabiegi, wykorzystujące nóż harmoniczny, którego drgania zachodzą dzięki ultradźwiękom. Na skutek dostarczonej energii tkanka migdałków jest stopniowo odcinana, dochodzi również do zjawiska koagulacji.

Usuwanie migdałków wykonane może być także przy pomocy narzędzia przypominającego golarkę, które po prostu ścina tkankę kawałek po kawałku. Tonsillektomię wykonać można też przy zastosowaniu fal o częstotliwości radiowej czy narzędzi, wykorzystujących działanie prądu elektrycznego. Zabieg zwany koblacją migdałków wykorzystuje połączone działanie soli fizjologicznej i wspomnianych fal elektromagnetycznych. W jego trakcie dochodzi do wytworzenia plazmy, pod której wpływem wzrasta temperatura w okolicy struktur limfatycznych i dochodzi do destrukcji tych tkanek. Jeszcze inną metodą jest przeprowadzenie procedury z wykorzystaniem ablacyjnego lasera CO2.

Omawiane zabiegi zazwyczaj wykonywane są w znieczuleniu ogólnym (szczególnie dotyczy to dzieci), orientacyjny czas ich przeprowadzania to około 30 minut. Zwykle powrót do domu możliwy jest tego samego dnia, większą uwagę kieruje się ku młodszym pacjentom, u których czasami istnieje potrzeba pozostania w szpitalu do następnego dnia. Proces rekonwalescencji po usunięciu migdałków podniebiennych - w zależności od zastosowanej metody - zajmuje różny czas, jednakże zwykle nie trwa on dłużej niż dwa tygodnie.

Usunięcie migdałków podniebiennych chirurgicznie
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.nlm.nih.gov; www.healthline.com; www.kidshealth.org; www.tonsillectomyguide.com

Dodaj komentarz

Wskazania do zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych

Wskazania do zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych

American Academy of Family Physicians informuje, że każdego roku w Stanach Zjednoczonych wykonywanych jest ponad 500 tysięcy procedur usunięcia migdałków podniebiennych. Ogólnie żaden zabieg nie jest wykonywany bez przyczyny - nie inaczej jest w...

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Jak przebiega konsultacja ortopedyczna?

Bóle stawów czy mięśni pojawiają się okresowo zasadniczo u każdego. Problem pojawia się wtedy, gdy dolegliwości przybierają charakter przewlekły i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy podejrzeniu istnienia schorzenia układu...