Operacyjne metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu to bardzo powszechne schorzenie: według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO), na różnego rodzaju problemy z pęcherzem cierpi aż 200 mln osób na świecie, a tylko w samej Wielkiej Brytanii – jak podaje brytyjska Państwowa Służba Zdrowia NHS (National Health Service) – z nietrzymaniem moczu zmaga się od 3 do 6 mln osób. Problem ten dotyczy także Polaków: jak podaje portal ntm.pl, będący organem Programu Prospołecznego „NTM – Normalnie Żyć”, w Polsce na NTM cierpi około 4 mln osób.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Nietrzymanie moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć częściej zdarza się w tej pierwszej grupie. Mimo, iż powszechnie uważa się, że to głównie problem ludzi starszych, w rzeczywistości może dotyczyć także młodych osób: według brytyjskiego portalu allaboutincontinence, badania z 2002 roku wykazują, że na NTM cierpi 32% Brytyjek, 34% Niemek, 32% Francuzek i 15% Hiszpanek przed 30 rokiem życia. A może zaczynać się nawet wcześniej: jak podaje portal WomensHealth, epizody nietrzymania moczu u jednej kobiety na cztery zdarzają się przed ukończeniem osiemnastego roku życia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Ponieważ nietrzymanie moczu to problem zarówno zdrowotny, jak i mający wymiar społeczny i psychologiczny (osoby, cierpiące na NTM nierzadko wycofują się z życia towarzyskiego, mają poczucie niepełnej wartości społecznej, choroba dezorganizuje ich aktywność zawodową), wciąż opracowywane są nowe metody leczenia, mogące zapewnić dobre efekty terapeutyczne przy coraz mniejszym stopniu inwazyjności. Już dziś z powodzeniem stosuje się laserowe leczenie NTM u kobiet oraz inne małoinwazyjne techniki, wciąż jednak bardzo dużą popularnością cieszą się klasyczne, operacyjne metody leczenia problemu nietrzymania moczu u kobiet.

Jakie są operacyjne techniki leczenia NTM u kobiet

Pierwszym krokiem w leczeniu schorzenia jest odpowiednia diagnostyka nietrzymania moczu, która umożliwia ocenę przyczyny i rodzaju NTM (wysiłkowe, z parć naglących i mieszane) oraz wybór odpowiedniej metody terapeutycznej. Operacyjne leczenie NTM, które prowadzi lekarz ginekolog lub urolog, może się odbywać drogą otwartą (poprzez nacięcie powłok brzusznych) lub mniej inwazyjną techniką laparoskopową i najczęściej sprowadza się do umocowania szyi pęcherza moczowego lub podparcia cewki moczowej. Wśród najczęściej stosowanych obecnie metod operacyjnego leczenia NTM znajdują się:

  • Operacja Burcha – polega na przyszyciu tkanek okolicy szyi pęcherza o więzadeł nad spojeniem łonowym. Zabieg, przeprowadzany techniką otwartą, daje ok. 90% wczesnych wyleczeń z efektem utrzymującym się po pięciu latach u 80-85% pacjentek, a w przypadku operacji metodą laparoskopową ilość wczesnych wyleczeń jest porównywalna, natomiast po dwóch latach od zabiegu wynosi od 30 do 90%.
  • Operacje pętlowe z zastosowaniem taśmy TVT / TOT – polegają na wprowadzeniu pod cewkę moczową specjalnej taśmy, która może być wykonana z syntetycznego materiału lub powięzi pacjentki. Celem taśmy jest zapewnienie cewce moczowej odpowiedniego uniesienia i podparcia. Zabieg najczęściej przeprowadzany jest metodą laparoskopową i cechuje się niewielką inwazyjnością, a skuteczność leczenia ocenia się na 80%. Techniki TVT i TOT różnią się od siebie sposobem wprowadzenia taśmy i jej umiejscowieniem.
  • Operacje z wykorzystaniem minisystemów – jedna z nowocześniejszych i najmniej inwazyjnych technik operacyjnego leczenia NTM, będąca modyfikacją zabiegów taśmowych. W porównaniu do standardowych taśm minisystemy, nazywane czasem taśmami trzeciej generacji, cechują się zmniejszeniem konieczności preparowania tkanek, co przekłada się na mniejsze ryzyko powikłań, i możliwością przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Najpopularniejsze minisystemy to TVT Secure i MiniArc.

Jak wspomniano wyżej, podstawą do operacyjnego leczenia NTM jest zawsze szczegółowa diagnostyka, co wnika z faktu, że nie wszystkie typy nietrzymania moczu kwalifikują się do tego typu procedur. Warto też pamiętać, że z wizytą u specjalisty nie warto czekać: choć nietrzymanie moczu to problem wstydliwy, warto przełamać to uczucie, porozmawiać z urologiem i przekonać się, że NTM da się skutecznie leczyć na każdym etapie zaawansowania.

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet taśmą TVT / TOT
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.nhs.uk; Irwin, D., Milsom, I. et al. Impact of overactive bladder symptoms on employment, social inteactions and emotional wellbeing in six European countries; "British Journal of Urology International": 2005; 97, 96-10; Hunskaar, S., Lose, et al. (2003) Prevalence of Stress Urinary Incontinence in Women in Four European Countries, 2002. ICS: UK; www.allaboutincontinence.co.uk; www.ntm.pl; www.womenshealth.gov;

Dodaj komentarz

Taśma TOT w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet

Taśma TOT w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet

Portal emedicine.medscape.com podaje, że mimowolne wycieki moczu występują u nawet 200 milionów ludzi na świecie. Ze schorzeniem tym borykają się głównie przedstawicielki populacji żeńskiej. W tej grupie chorych leczenie nietrzymania moczu...

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet taśmą Miniarc

Leczenie nietrzymania moczu u kobiet taśmą Miniarc

Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu poprzez laparoskopowe wszczepienie pod cewkę moczową podtrzymującej ją taśmy-siatki polietylenowej to obecnie tzw. złoty standard w urologii. Jedną z najnowszych i najmniej inwazyjnych odmian tej metody jest...

Jakie rodzaje nietrzymania moczu można leczyć taśmą TOT

Jakie rodzaje nietrzymania moczu można leczyć taśmą TOT

Nietrzymanie moczu (NTM) to stan dotyczący bardzo dużej ilości ludzi - według portalu Medscape.com w samych Stanach Zjednoczonych doświadcza tego objawu około 10 milionów obywateli tego kraju, na świecie może to dotyczyć nawet 200 milionów...