Pierwsza na świecie operacja okulistyczna z użyciem robota

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono pionierski zabieg - podczas operacji oka wykorzystano sterowanego robota. Technika już wydaje się dość obiecująca (likwiduje bowiem chociażby taki problem, jak drżenie rąk chirurga), a oprócz tego może się okazać, że dzięki robotom możliwe będzie nawet stosowanie terapii genowych w leczeniu chorób okulistycznych.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Zapewne niektórym ludziom ciężko jest sobie w ogóle wyobrazić, że oko może być operowane. Z pewnością zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu wzroku - chociażby ze względu na wielkość operowanych struktur - nie są proste, zdecydowanie jednak chirurgia znajduje  zastosowanie w leczeniu chorób oczu.

W okulistyce wciąż pojawiają się nowości, takie jak chociażby coraz to nowsze systemy wizualizacyjne. Postęp dotyczy również samych narzędzi chirurgicznych - w Wielkiej Brytanii w 2016 roku przeprowadzono pierwszą na świecie operację okulistyczną z udziałem robota.

Innowacja w leczeniu chirurgicznym chorób oczu

Pacjentem, u którego przeprowadzono nowoczesną operację, był 70-letni William Beaver. Mężczyzna cierpiał na zaburzenia widzenia, związane z wytworzeniem się we wnętrzu oka błony, która powodowała ucisk na siatkówkę. Uczeni z University of Oxford mogli podjąć próbę leczenia pacjenta drogą klasycznego zabiegu, zakwalifikowali go oni jednak do zdecydowanie nowocześniejszej procedury.

Zastosowany robot sterowany był joystickiem. Wykorzystanie takiej maszyny prowadziło do licznych korzyści, wśród których można podać przede wszystkim zredukowanie drżenia narzędzi chirurgicznych (które może pojawiać się podczas zabiegów przeprowadzanych manualnie przez lekarzy). Uwagę zwracało również to, że elementy robota wprowadzane były poprzez tylko jedno nacięcie gałki ocznej, które dodatkowo było niewielkiej - bo nieprzekraczającej nawet 1 mm - długości.

Opisana operacja oka z wykorzystaniem robota była pierwszą taką procedurą na świecie, zapewne jednak niejedyną. Lekarze z Wielkiej Brytanii już planują wykorzystać maszynę w leczeniu operacyjnym innych pacjentów, oprócz tego analizowane są inne potencjalne zastosowania zaawansowanej aparatury. Może się okazać, że przy pomocy robota możliwe będzie zastosowanie terapii genowej u pacjentów z takimi schorzeniami, jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie AMD

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…