SCHUDNIJ ZDROWO z Tourmedica! - kliknij i umów darmową konsultację z dietetykiem Naturhouse

Pierwsza na świecie operacja okulistyczna z użyciem robota

Pierwsza na świecie operacja okulistyczna z użyciem robota

W 2016 roku w Wielkiej Brytanii przeprowadzono pionierski zabieg - podczas operacji oka wykorzystano sterowanego robota. Technika już wydaje się dość obiecująca (likwiduje bowiem chociażby taki problem, jak drżenie rąk chirurga), a oprócz tego może się okazać, że dzięki robotom możliwe będzie nawet stosowanie terapii genowych w leczeniu chorób okulistycznych.

Zapewne niektórym ludziom ciężko jest sobie w ogóle wyobrazić, że oko może być operowane. Z pewnością zabiegi chirurgiczne w obrębie narządu wzroku - chociażby ze względu na wielkość operowanych struktur - nie są proste, zdecydowanie jednak chirurgia znajduje  zastosowanie w leczeniu chorób oczu.

Leczenie AMD od 120 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

W okulistyce wciąż pojawiają się nowości, takie jak chociażby coraz to nowsze systemy wizualizacyjne. Postęp dotyczy również samych narzędzi chirurgicznych - w Wielkiej Brytanii w 2016 roku przeprowadzono pierwszą na świecie operację okulistyczną z udziałem robota.

Innowacja w leczeniu chirurgicznym chorób oczu

Pacjentem, u którego przeprowadzono nowoczesną operację, był 70-letni William Beaver. Mężczyzna cierpiał na zaburzenia widzenia, związane z wytworzeniem się we wnętrzu oka błony, która powodowała ucisk na siatkówkę. Uczeni z University of Oxford mogli podjąć próbę leczenia pacjenta drogą klasycznego zabiegu, zakwalifikowali go oni jednak do zdecydowanie nowocześniejszej procedury.

Zastosowany robot sterowany był joystickiem. Wykorzystanie takiej maszyny prowadziło do licznych korzyści, wśród których można podać przede wszystkim zredukowanie drżenia narzędzi chirurgicznych (które może pojawiać się podczas zabiegów przeprowadzanych manualnie przez lekarzy). Uwagę zwracało również to, że elementy robota wprowadzane były poprzez tylko jedno nacięcie gałki ocznej, które dodatkowo było niewielkiej - bo nieprzekraczającej nawet 1 mm - długości.

Opisana operacja oka z wykorzystaniem robota była pierwszą taką procedurą na świecie, zapewne jednak niejedyną. Lekarze z Wielkiej Brytanii już planują wykorzystać maszynę w leczeniu operacyjnym innych pacjentów, oprócz tego analizowane są inne potencjalne zastosowania zaawansowanej aparatury. Może się okazać, że przy pomocy robota możliwe będzie zastosowanie terapii genowej u pacjentów z takimi schorzeniami, jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki czy zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD).

Leczenie AMD
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

Laserowe odmłodzenie siatkówki - jak to działa?

Laserowe odmłodzenie siatkówki - jak to działa?

Laserowe odmładzanie siatkówki jest stosowane u pacjentów z początkowym stadium zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD). Laseroterapię wykorzystuje się głównie u osób z uszkodzeniem siatkówki znajdującym się w pewnej... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.