Plastyka krocza i pochwy - wskazania do zabiegu

Obniżenie ścian pochwy i krocza może wywoływać dyskomfort u kobiety oraz być źródłem kompleksów i złego samopoczucia w sytuacjach intymnych. Zaburzenia położenia narządu rodnego nierzadko mają też wpływ na jakość odczuć kobiety w trakcie stosunków seksualnych, obniżając jej satysfakcję ze zbliżeń. Problem można jednak skutecznie leczyć, wykonując zabieg plastyki pochwy i krocza.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Plastyka pochwy i krocza to jeden z najpopularniejszych zabiegów ginekologii plastycznej, który wykonywany jest w celu przywrócenia tym partiom ciała właściwych stosunków anatomicznych oraz poprawy estetyki krocza. Istotą zabiegu jest zwężenie pochwy i przywrócenie jej odpowiedniego nawilżenia, a także korekta deformacji estetycznych w obrębie pochwy i krocza. Szczególnie ważne jest to, że uzyskany podczas zabiegu efekt jest trwały i nie wymaga powtarzania operacji w późniejszym czasie. 

Plastyka krocza i pochwy od 1 700 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Plastyczna korekcja pochwy i krocza przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach sali operacyjnej i trwa zazwyczaj trwa 60-90 minut. W trakcie zabiegu stosowane są szwy wchłanialne, które nie wymagają późniejszego usuwania. Po zabiegu pacjentka powinna pamiętać o odpowiedniej higienie miejsc intymnych (codzienne, delikatne podmywanie i osuszanie papierowym ręcznikiem) i zrezygnować ze współżycia seksualnego przez okres minimum sześciu tygodni.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia plastyki pochwy i krocza?

Chirurgiczna plastyka pochwy i krocza to zabieg wskazany przede wszystkim u kobiet z poporodowym obniżeniem ścian pochwy. Poród siłami natury może skutkować osłabieniem lub uszkodzeniem mięśni, więzadeł lub powięzi, utrzymujących narządy rodne kobiety we właściwym położeniu, co prowadzi do zaburzeń ich statyki i funkcjonalności. Z kolei nieprawidłowo gojąca się blizna po szyciu pochwy i krocza może skutkować wystąpieniem defektu kosmetycznego i niezadowoleniem kobiety w wyglądu okolic intymnych. Wszystkie te problemy można zniwelować właśnie przy pomocy operacyjnej plastyki pochwy i krocza, która poprawia zarówno funkcje, jak i wygląd narządów płciowych kobiety.

Jednak poporodowe deformacje w obrębie pochwy i krocza to niejedyne wskazania do przeprowadzenia chirurgicznej korekty tych okolic. Obniżenie ścian pochwy i krocza, choć najczęściej rzeczywiście pojawia się u wieloródek i kobiet po ciężkich porodach siłami natury, może jednak pojawić się u kobiet, które nigdy nie rodziły, na skutek ich wrodzonych predyspozycji bądź wad anatomicznych. W takich przypadkach ból czy dyskomfort, związany z obniżeniem pochwy, również stanowi wskazanie do chirurgicznej korekty pochwy i krocza.

Zabiegi operacyjnej plastyki pochwy i krocza przeprowadzane są również u kobiet, u których zaburzenia statyki narządów rodnych są efektem m.in. pracy fizycznej, związanej z dźwiganiem ciężkich przedmiotów, czy przewlekłych chorób układu oddechowego w przebiegu których pojawia się uporczywy kaszel. Plastyka pochwy i krocza może być również wskazana u pacjentek, w przypadku których doszło do osłabienia tkanki łącznej krocza oraz zmniejszenia napięcia mięśniowego w wyniku zachodzących w organizmie procesów starzenia. Z zabiegów takich korzystają także kobiety, u których zmiany w obrębie pochwy pojawiły się w rezultacie stosowanej terapii hormonalnej lub onkologicznej.

Można więc przyjąć, że wskazaniem do operacyjnej plastyki pochwy i krocza są odczuwany przez kobietę dyskomfort, poczucie obniżenia jakości pożycia seksualnego oraz niezadowolenie w wyglądu zewnętrznych narządów płciowych. Zabieg taki może w istotny sposób wpłynąć na samopoczucie kobiety, a wiele pacjentek po operacji pochwy i krocza zauważa nie tylko poprawę jakości doznań seksualnych, ale również podniesienie samooceny. Nie ma górnej ani dolnej granicy wiekowej dla przeprowadzania plastyki pochwy i krocza, jednak najczęściej wykonuje się go u kobiet pomiędzy trzydziestym a sześćdziesiątym rokiem życia. Warto dodać, że zabieg powinien być wykonany dopiero wówczas, gdy kobieta nie planuje już kolejnych ciąż, ponieważ poród fizjologiczny po operacji może zniwelować jej efekty.

Plastyka krocza i pochwy
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Cena plastyki pochwy i krocza zależna może być od rozległości zabiegu, a także od miasta i kliniki, w której pacjenta chce wykonać zabieg- średni koszt wykonania takiej procedury to około 5 000 zł.

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...