Plastyka ucha po przerwaniu

Rozerwanie płatka ucha jest dość częstym urazem, który dotyczy przede wszystkim osób noszących duże kolczyki - ich szarpnięcie powoduje bowiem rozerwanie skóry. Naderwana dziurka w uchu nie wygląda estetycznie i jest bardzo ciężka do ukrycia, a dla osób z krótkimi włosami - wręcz niemożliwa do zamaskowania. Rozwiązaniem tego problemu może być chirurgiczny zabieg rekonstrukcji przerwanego ucha.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Uszkodzony płatek ucha może zostać podzielony na dwie części - wówczas mówimy o całkowitym rozerwaniu. W przypadku, gdy skóra nie zostaje całkowicie rozerwana, jednak otwór w płatku ucha znacząco się powiększy, mówimy o niecałkowitym uszkodzeniu płatka ucha. W obu przypadkach warto zdecydować się na zabieg, który polega na umiejętnym zszyciu uszkodzonych tkanek. Rekonstrukcja rozerwanego ucha przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Co ciekawe, istnieje możliwość zrekonstruowania go w taki sposób, aby podczas zabiegu odtworzyć również dziurkę do noszenia kolczyków. Możliwe jest również odtworzenie stanu ucha sprzed przekłucia, a więc płatka ucha bez dziurki.

Kto może poddać się rekonstrukcji płatka ucha?

Rekonstrukcja płatka ucha jest procedurą, z której mogą skorzystać osoby, mające nadmiernie rozciągnięte lub rozerwane ucho po kolczyku. Na zabieg ten mogą się również zdecydować osoby, które zdecydowały się wcześniej na wykonanie tuneli oraz ci, którzy cierpią z powodu rozerwanego ucha z innych powodów niż noszenie dużych kolczyków, na przykład w wyniku wypadku.

Jeżeli rana jest świeża, to znaczy gdy do uszkodzenia tkanek doszło przed maksymalnie ośmioma godzinami, można zgłosić się do chirurga ogólnego, który zaopatrzy ranę. Jednak jeżeli naderwanie płatka ucha miało miejsce wcześniej, taka rana nie kwalifikuje się do zaopatrzenia chirurgicznego i należy poczekać, aż dojdzie do zagojenia się uszkodzonych tkanek. Dopiero później można udać się do chirurga plastycznego, który zrekonstruuje przerwane ucho.

Jak wygląda zabieg rekonstrukcji płatka ucha?

Przed zabiegiem plastyki rozerwanego płatka ucha należy udać się na konsultację do lekarza specjalisty, który będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania oraz szczegółowo omówić zabieg. Rekonstrukcja rozerwanego płatka ucha polega na usunięciu nadmiernie rozciągniętej tkanki oraz zszyciu pozostawionej części za pomocą zewnętrznych oraz wewnętrznych szwów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest stosunkowo krótki - proces rekonstrukcji jednego ucha trwa średnio około 30 minut.

Dużą zaletą opisywanego zabiegu jest fakt, że ucho po operacji wygląda zupełnie normalnie. Niewielkie blizny mogą być widoczne bezpośrednio po procedurze rekonstrukcji płatka, jednak z czasem ulegają one samoistnemu wyblaknięciu, a uszy po takim zabiegu goją się stosunkowo szybko. Ostateczny efekt jest widoczny po około 4-6 miesiącach. Przez okres 2 tygodni od operacji należy stosować maści na blizny.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rekonstrukcja rozerwanego płatka ucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…