Plastyka warg sromowych: wskazania do zabiegu

Obecnie ginekologia to nie tylko zajmowanie się ciężarnymi oraz leczenie schorzeń narządów rozrodczych kobiet. Coraz popularniejsza staje się jej gałąź estetyczna, oferująca zabiegi, poprawiające wygląd organów płciowych. Jedną z tego typu procedur jest plastyka warg sromowych - zabieg coraz częściej wykonywany, bo według The American Society of Aesthetic Plastic Surgery, w roku 2015, w porównaniu do roku 2014, w USA ilość tych procedur wzrosła o ponad 16%.

Jednym z elementów zewnętrznych narządów płciowych u kobiet są wargi sromowe (łac. labia pudendi). Wyróżnia się dwie formy tych tworów: wargi sromowe mniejsze oraz większe. Zbudowane są one z fałdów skórnych i otaczają okolicę przedsionka pochwy, oprócz tego regulują wielkość szpary sromu. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Wygląd warg sromowych stanowi cechą osobniczą, charakterystyczną dla danej pacjentki. Czasem jednak budowa tych struktur jest nietypowa, co skutkuje pojawianiem się różnych dolegliwości. Medycyna estetyczna pozwala poprawić wygląd wielu różnych części ciała, warg sromowych również - ale kiedy tego typu zabiegi są wykonywane?

Jakie są wskazania do zabiegu plastyki warg sromowych?

Pierwsze opisy, dotyczące zabiegowej korekty wyglądu warg sromowych (określanej również mianem labiaplastyki) ,pochodzą z roku 1983. Początkowo wykonywano głównie podłużne cięcie wzdłuż krawędzi fałdów, później zaproponowano inną technikę, która skutkowała pozostawianiem po zabiegu niewidocznej blizny. Obecnie przeprowadzane procedury to nie tylko usuwanie tkanek - w razie potrzeby stosuje się też strategię odwrotną, czyli uzupełnianie ich objętości poprzez iniekcje kwasu hialuronowego czy własnej tkanki tłuszczowej pacjentki.

Zanim pacjentka zacznie jednak zastanawiać się nad aspektami technicznymi zabiegu, pojawić się musi jakiś czynnik, który skłoni ją do jego przebycia. Takowym może być m.in. posiadanie przez kobietę nadmiernie rozrośniętych warg sromowych mniejszych. Ciężko jest w tym wypadku jednoznacznie określić, kiedy można mówić o zbyt dużej wielkości tych struktur - niektóre klasyfikacje bazują na wymiarach (obecnie uznaje się za przerośnięte wargi sromowe mniejsze mające więcej niż 3-4 cm), inne z kolei biorą pod uwagę to, jak daleko dosięgają te fałdy skórne (czy sięgają łechtaczki, krocza itd.).

Brak jednoznacznej klasyfikacji wynika zapewne z faktu, że istotniejsze są odczucia pacjentki. Powiększenie warg sromowych może być przyczyną występowania częstych podrażnień tej okolicy (związanych m.in. z utrudnionym zachowaniem higieny tych miejsc), dodatkowo bolesne może stać się uprawianie niektórych sportów (np. jazdy na rowerze). Ważny jest również aspekt estetyczny: przekonanie pacjentki o tym, że wygląd jej narządów płciowych odbiega od wzorca typowego, może zaburzać jej pewność siebie i skutkować niechęcią do podejmowania aktywności płciowej. Zmniejszenie zainteresowania czynnościami seksualnymi bywa też spowodowane tym, że przerośnięcie fałdów skórnych predysponuje do pojawiania się dolegliwości bólowych podczas współżycia.

Plastyka warg sromowych bywa również wykonywana wtedy, kiedy w obrębie warg sromowych występuje asymetria. Inną sytuacją skłaniającą do przeprowadzenia procedury jest zmniejszenie wielkości warg sromowych większych, do którego dochodzić może na skutek procesów starzenia się czy też po zmniejszeniu masy ciała.

Zabiegi labiaplastyki miewają zastosowanie w uzyskiwaniu narządów odpowiadających kobiecym. Taka sytuacja zachodzi u osób zmieniających płeć z męskiej na żeńską, gdzie procedura może stanowić uzupełnienie wcześniej przeprowadzonej waginoplastyki i polegać na wytworzeniu odpowiednika warg sromowych mniejszych.

Ciężko mówić o tym, kiedy plastyka warg sromowych byłaby jednoznacznie wskazana. W przypadku tego zabiegu pod uwagę bierze się głównie odczucia pacjentki oraz to, czy jej funkcjonowanie ulegnie faktycznej poprawie po przebyciu labiaplastyki.

Plastyka warg sromowych mniejszych / większych
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Opracowano na podstawie: www.reference.medscape.com; www.webmd.com; www.nhs.uk; www.surgery.org

Autor:

Dodaj komentarz

Labioplastyka: o co w tym chodzi?

Labioplastyka: o co w tym chodzi?

Choć minęły już czasy, kiedy ginekologia estetyczna była nieco wstydliwą nowością, to zabiegi tego rodzaju wciąż nie są bardzo rozpowszechnione. Część kobiet nie ma pojęcia, że ich problemy, dotyczące budowy czy funkcjonowania okolic...

Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Medycyna klasyczna estetyczna oferują szereg zabiegów odmładzających i upiększających. Zwykle stosowane są na twarz i szyję, ale jak się okazuje wygląd miejsc intymnych również jest ważny dla wielu kobiet. Operacje plastyczne narządów...