Komórki macierzyste w leczeniu stawu kolanowego

Ból stawu kolanowego to jedna z najczęstszych dolegliwości. Spowodowany może być urazem, przeciążeniem albo zwyrodnieniem. Leczenie tych dolegliwości może być zachowawcze lub operacyjne. Jednak w świecie medycyny pojawiła się nowa technologia – leczenie komórkami macierzystymi.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Najpowszechniejszymi schorzeniami stawu kolanowego są:

  • przeciążenia
  • zerwane więzadła krzyżowe,
  • rozerwania i pęknięcia łąkotek
  • chondromalacja i ubytki chrząstki

Wszystkie te zaburzenia jeśli nie będą na czas zdiagnozowane i leczone w końcu doprowadzą do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych w kolanie. Jeśli uszkodzenia w kolanie nie są duże, czasami wystarczy odpoczynek, a następnie wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających siłę mięśniową, stabilność i propriocepcję (czucie głębokie).

Można wprowadzić do diety niewielkie zmiany. Spożywać produkty zawierające kolagen (np. zimne nóżki, zupy gotowane na łapkach kurzych) oraz zażywać suplementy diety w postaci pigułek lub proszku zawierające siarczan glukozaminy lub chondroityny, kwas hialuronowy czy hydrolizowany kolagen typu II.

Czasami lekarze dodatkowo stosują tzw. wiskosuplementację poprzez podanie bezpośrednio w kolano metodą iniekcji stężony kwas hialuronowy, który poprawia jakość płynu stawowego i „naoliwia” wnętrze stawu. Dzięki czemu zmniejsza się tarcie, stan zapalny i spowalnia proces zwyrodnieniowy.

Od niedawna w świecie medycyny zaczęto stosować komórki macierzyste, tzw. Stem Cells (SC), które pobierane są ze szpiku kostnego, z krwi pępowinowej lub obwodowej. Ich nadrzędną cechą jest zdolność dzielenia się, różnicowania i specjalizacji do typu komórek, które je otaczają. Pokłada się w nich duże nadzieje również w ortopedii, wykorzystując jedną z odmian komórek macierzystych, komórki mezenchymalne (MSC).

Pomocnym suplementem może być np. Flex All Complete, zawierający w składzie kolagen, glukozaminę oraz siarkę organiczną (MSM), które pozystywnie wpływają na zdrowie stawów. 
Flex All Complete 400 g – sprawdź cenę! »

Ubytki chrząstki a terapia komórkami macierzystymi

Krew najczęściej pobierana jest ze szpiku kostnego lub z talerza biodrowego, a następnie odwirowywana. Po tym zabiegu zostaje kilka mililitrów płynu zawierającego komórki multipotencjalne, które przy użyciu metody AMIC ( ang. Autologous Matrix Induced Chondrogenesis) umieszczane są na specjalnej kolagenowej błonie, zwanej Chondro Gide. Następnie macierz ta umieszczana jest w miejsce ubytku chrząstki w kolanie. Komórki macierzyste dzięki procesom fizjologicznym przebudowują się i stają się komórkami chrząstki stawowej, całkowicie wypełniając ubytek.

Ważne: Terapia komórkami macierzystymi ma kilka zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami leczenia ubytków chrząstki. Przede wszystkim, jest to mniej inwazyjna metoda niż operacja. Ponadto, terapia komórkami macierzystymi może pomóc w uniknięciu konieczności przeprowadzenia endoprotezoplastyki stawu kolanowego.

Komórki macierzyste w leczeniu uszkodzeń łąkotki

Do niedawna przyjęte było, że każde uszkodzenie łąkotki można było usunąć, nawet jeśli była potrzebna całkowita meniscektomia. Obecnie ortopedzi wiedząc, że łąkotka jest bardzo ważnym elementem stawu starają się ją ratować. Najczęstszą metodą leczenia rozerwania lub pęknięcia łąkotki jest jej zszycie przy użyciu nici kolagenowych. Niektórzy lekarze już wprowadzają nici, które wcześniej zostały namoczone w płynie zawierającym komórki macierzyste pacjenta. Zauważono, że znacznie przyspiesza to okres rekonwalescencji.

Inną metodą jest artroskopowe pozszywanie uszkodzonych elementów łąkotki, a następnie obwinięcie substancji białej łąkotki specjalną membraną kolagenową. Następnie wstrzykuje się w nią pobrane wcześniej z kości komórki macierzyste. Wg ortopedy, dr Tomasza Piontka z Poznania, proces przekształcania się komórek w łąkotkę trwa ok. 3 miesięcy, ale pacjent może wrócić do aktywności ruchowej już po miesiącu. Metoda ta pomogła ponad 90% jego pacjentów. Technika zabiegowa nie jest droga i obejmuje ją oferta punktowa NFZ.

Warto wiedzieć: Terapia komórkami macierzystymi może pomóc w leczeniu uszkodzeń łąkotki, ponieważ komórki te mają zdolność do różnicowania się na komórki chrząstki, które tworzą strukturę łąkotki. Ponadto, komórki macierzyste wydzielają czynniki wzrostu, które pomagają w regeneracji tkanek.

Leczenie komórkami macierzystymi zmian zwyrodnieniowych w kolanie

Zmiany zwyrodnieniowe to powolny proces niszczenia chrząstki stawowej w kolanie spowodowany procesem zapalnym wywołanym urazem lub przeciążeniem (np. przez nadwagę). Istnieją 2 metody leczenia tych zmian komórkami macierzystymi.

Pierwsza to podanie komórek w miejsce uszkodzenia stawu w trakcie zabiegu artroskopowego. Drugim sposobem jest podanie w kolano zastrzyku z komórkami macierzystymi, które wypełniają wnętrze stawu, aktywując czynniki fizjologiczne do działania przeciwzapalnego i gojenia uszkodzonej tkanki.

Wyniki badań opublikowanych w Journal of Bone and Joint Surgery wykazały, że komórki macierzyste są bezpieczną i skuteczną metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej. Jednak ta metoda leczenia wymaga dalszych badań.

Rehabilitacja po podaniu komórek macierzystych w kolano

Rehabilitacja po podaniu komórek macierzystych w kolano jest ważnym elementem procesu leczenia, ponieważ pomaga w maksymalizacji korzyści wynikających z terapii komórkowej. Ma ona na celu przywrócenie ruchomości i siły stawu kolanowego, a także zmniejszenie bólu w kolanie i zapobieganie powtórnym urazom.

W pierwszych dniach po zabiegu, pacjenci powinni ograniczyć aktywność fizyczną i unikać obciążania uszkodzonego kolana. Następnie, w zależności od stopnia uszkodzenia kolana i procesu gojenia, fizjoterapeuci mogą zalecić różne ćwiczenia i techniki rehabilitacyjne.

Wczesna rehabilitacja kolana po podaniu komórek macierzystych zazwyczaj obejmuje ćwiczenia zakresu ruchu, ćwiczenia siłowe i ćwiczenia równoważne. Ćwiczenia te pomagają w przywracaniu elastyczności i ruchomości stawu kolanowego, a także wzmocnieniu mięśni wokół stawu.

Późniejsza rehabilitacja po podaniu komórek macierzystych w kolano może obejmować bardziej zaawansowane ćwiczenia, takie jak ćwiczenia plyometryczne, które pomagają w poprawie koordynacji i siły mięśniowej. Ponadto, fizjoterapeuci mogą zalecić noszenie ortezy lub stabilizatora stawu kolanowego, aby zwiększyć stabilność i zapobiec dalszym urazom.

Uwaga: Rehabilitacja po podaniu komórek macierzystych w kolano jest procesem indywidualnym, który wymaga uwzględnienia specyficznych potrzeb i warunków każdego pacjenta. Dlatego też, ważne jest, aby fizjoterapeuci pracowali z pacjentami indywidualnie i dostosowywali plan rehabilitacji do ich potrzeb i celów.

Źródła:


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (41)

basiap 7 lata temu

Witam jestem po trzecim zastrzyku z krwi (komórek macierzystych) jest poprawa ,stwierdzono u mnie Artroze kolana prawego. Za zabiegi zapłacił fundusz. Odpowiedz

Krystyna do basiap 7 lata temu

Witam serdecznie! Przeczytałam komentarz basiap i jestem bardzo zainteresowana szczegółami,mam to samo schorzenie,jestem po zastrzykach z kwasu hialuronowego,które działaly pół roku.Proszę o kontakt.Krystyna Odpowiedz

Kamila do basiap 7 lata temu

Proszę mi napisac jak załapał się Pan na ten zastrzyk z funduszu i gdzie był robiony. Z góry dziękuję Odpowiedz

basiap do Kamila 7 lata temu

Poszłam na wizytę do ortopedy ,który skierował mnie na zastrzyki z krwi . Zastrzyki wykonane były w szpitalu.

Zdzisia do basiap 7 lata temu

Witam. Od kilku lat zmagam się z tą samą jednostką chorobową. Jestem młodą osobą.Stosowałam wiele metod jednak bezskutecznie. Czy mogę uzyskać od Pani informację w jakim ośrodku były podawane komórki na nfz i ewentualnie nazwisko lekarza u którego pani się leczy. Pozdrawiam Odpowiedz

basiap do Zdzisia 7 lata temu

Witam, dostałam skierowanie od lekarza rodzinnego do ortopedy. Lekarz zrobił prześwietlenie i okazało że czeka mnie operacja bo na zastrzyki z kwasu już za późno . Ale możemy spróbować zastrzyków z krwi i uprzedził żeby nie spodziewać się cudów ale mogą pomóc . Zdecydowałam się na zastrzyki bo przecież zoperować można później po wykorzystaniu innych możliwości. Na obecną chwilę jest troszeczkę lepiej ,ale to trzeba poczekać na ostateczny rezultat. Zastrzyki miałam podane w szpitalu. Życzę zdrówka.

Aga do Zdzisia 7 lata temu

Dr Kamiński lub dr Zawadzki ze szpitala Grucy w Otwocku, terapia komórkami macierzystymi na NFZ

Anna do basiap 7 lata temu

Witam , w czrewcu 2016 miałam robioną artroskopię stawu kolanowego, uszkodzona łąkotka i zwyrodnienia ,odleżyny IV stopnia, proponują mi komórki macierzyste ,ale za pieniądze.(: . a ja jestem na emeryturze .Jeśli jest możliwe gdzieś zrobić komórki macierzyste na Fundusz , to bardzo proszę o kontakt i drogę jaką się mam poruszać. Pozdrawiam Ania. Odpowiedz

nina do basiap 7 lata temu

gdzie był robiony zabieg Odpowiedz

Ola do basiap 7 lata temu

Witam Czy można prosić o namiary gdzie Pani wykonywała zabieg na nf Odpowiedz

Justyna do basiap 7 lata temu

Witam, Jestem kolejną osobą, która się naprzykrza, ale czy mogę prosić o namiary na lekarza. Sprawa bardzo pilna. Z góry dziękuję Odpowiedz

dorota do basiap 7 lata temu

witam ja też mam te chorobe prosze mi napisac w ktorym szpitalu pani miala ten zabieg na fundusz bardzo prosze Odpowiedz

Kate do basiap 7 lata temu

Jak Pani to zrobiła ze zapłacił fundusz?!?!?! Odpowiedz

kasiakk do basiap 7 lata temu

NFZ przecież prawdziwych komórek macierzystych nie refunduje! Chyba mówicie o jakis innych metodach np prp a to zupełnie coś innego. Odpowiedz

Maria do basiap 6 lata temu

Jak można załatwić refundacje z NFZ na zastrzyk z komórek macierzystych - mam pękniętą łękotkę szczelina 12 mm. Prywatnie jeden zastrzyk 250,00 zł - czy takie zastrzyki pomogą ? Odpowiedz

Jolka do Maria 6 lata temu

250 zl za komorki macierzyste? To nie możliwe.bto jak za darmo. Mam chore oba kolana (gonartroza 4 stopnia, niestabilne rzepki). W cenach zorientowałam sie juz chyba wszędzie. Zabieg wstrzykniecia komorek macierzystych kosztuje od 4500zl nawet do 15 tys. Plus koszt ich pobrania, tez liczony w tysiacach. 250 to moze kosztowac kwas hialuronowy. Polecane sa tez wstrzykniecia z osocza bogatoplytkowego z krwi pacjenta. Tu koszt bardziej przystępny kolo 800-1200zl.

nord do Maria 6 lata temu

Komórki macierzyste nie są refundowane...chyba, że zabieg połączony jest z inną, refundowaną procedurą (tylko kilka miejsc w Polsce z tego co wiem, ale zaznaczam, że mogę się mylić). Pani Basia zapewne pomyliła komórki macierzyste z osoczem bogatopłytkowym (PRP), które pozyskuje się właśnie z krwi. Padają tu pytania czy warto zainwestować w komórki kilka-kilkanaście tys zł. Pytania tego typu nic nie wnoszą jak i próba odpowiedzi na nie ponieważ każdy organizm jest inny i jest kwestią indywidualną czy zabieg poskutkuje czy też nie. Ostatnimi czasy stwierdzono u mnie chondro obydwu kolan i niedługo po tym poddałem się zabiegowi podania komórek macierzystych pozyskanych z tkanki tłuszczowej (w wybranej przeze mnie klinice 9500 zł + dochodzą koszty wizyt, badań więc trzeba liczyć w sumie ok 11 tys zł). Teraz z utęsknieniem czekam na pozytywne efekty. Nie szukajcie odpowiedzi czy warto tylko po prostu zdobądźcie pieniądze i to zróbcie. Przynajmniej dacie sobie szanse, bo bez tego nic nie pomoże tylko stan będzie się pogarszał jak u mnie. Sam zabieg, o ile wykonany poprawnie nie jest specjalnie poważny, szybko dochodzi się do optymalnego stanu. Pozdrawiam

Maria do basiap 6 lata temu

a czy ktoś leczył pęknięcie łękotki przyśrodkowej - szczelina 12 mm zastrzykami z osocza bogatopłytkowego - czy sa efekty, czy pozwala to uniknąć artoskomii - zostałam skierowana na zabieg przez ortopedę - bede wdzięczna za pomoc Odpowiedz

M.O. do Maria 6 lata temu

Mnie pomogły komórki macierzyste z tłuszczu z brzucha (7000 zł + badania i kilka wizyt). Nie mogłam ani siedzieć ani długo stać - bolało. Chondromalacja oraz przesunięta łąkotka i prawdopodobny duży stan zapalny. Po kilku miesiącach po zabiegu - nie ma żądnego bólu. Nie robiłam co prawda drugi raz RM ze względów finansowych. Być może zrobię i zobaczę jak się zagoiło...

luix do basiap 6 lata temu

zastrzyk z krwi to nie komórka ,tylko PRP osocze bogatopłtkowe Odpowiedz

Bartek 8 lata temu

ja mam pęknięte łąkotki w obu kolanach od lat (częśc przyśrodkowa tylna). Bolą po bieganiu jak diabli. Udało mi się zrzucic nadwagę ale z kolanami coraz gorzej. Jak kucne to nie mogę wstac. Nie blokuje mi kolan ale ten stan jest juz od lat, Nyślicie że uda się bez artroskopii?? zna ktoś ortopedę w okoolicach KRK lub Katowic który by mi dał takie zastrzyki?? Odpowiedz

Stanisław do Bartek 7 lata temu

Witam Witam. Tak znam Ordynatora Chirurga Ortopedę w Starachowicach, który dokonuje w zespole takich operacji/zabiegow korzystając z metody leczenia komorkami macierzystym, moja małżonka jest po takim zabiegu(stawy barkowego). Mogę podać więcej danych jesli będzie Pan bliżej zainteresowany. Kontakt na maila [email protected]. pozdrawiam i życzę zdrowia Stanisław Ryłko Starachowice Odpowiedz

Katarzyna do Bartek 7 lata temu

super ortopeda , wizyta prywatna potem w szpitalu na NFZ leczenie komorkami macierzystymi Pozdrawiam więcej informacji pod e-mail [email protected] Odpowiedz

Alicja do Katarzyna 5 lata temu

Mam duży ból kolan w dzień i w nocy też. Proszę o informację o terapii komórkami macierzystymi na NFZ. Prywatnie nie stać mnie(emerytura),pozdrawiam.

Sylwia do Katarzyna 5 lata temu

Witam jestem po operacji kolana interesuje mnie leczenie komórkami macierzystymi na NFZ

Janusz 86 7 lata temu

Witam mam pytanko mam ubytek chrząstki stawowej w lewym kolanie proszę o radę czy leczenie komórkami macierzystym to dobry pomysł a może już ktoś ratował kolanko z takim urazem tą właśnie metodą? Odpowiedz

J........... do Janusz 86 6 lata temu

Mam ten sam problem + chondromalacja 2 st. Po lekach, zastrzykach z kwasu hialuronowego poprawa była ale nie na tyle, żeby mieć pełną sprawność. Za kilka dni mam przyjąć proponowane PRP. Powinno bardzo pomóc. Ale to dopiero przede mną. Odpowiedz

Klaudia do J........... 3 lata temu

Dzień dobry, czy zrobił Pan już zabieg ? Czy może Pan napisać, jak się udał? Mem również chondromalacje, kwas pomógł na pol roku i nie wiem co dalej robić. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Kasanga 7 lata temu

Kochani koszt takiego zabiegu to 7 tysięcy złoty i nikt nie gwarantuje ze poskutkuje. Komórki macierzyste pobierane sa z krwi lub z tłuszczu na brzuchu. Mam zamiar poddac sie temu zabiegowi bo pozostało mi jedynie zablokowanie stawu. Odpowiedz

Biniu do Kasanga 7 lata temu

Witaj...chciałbym zapytać czy jesteś już po zabiegu podania komórek macierzystych do kolana ,ponieważ mam podobny problem i zastanawiam się czy warto zainwestować taką sumę . Odpowiedz

Krystian 5 lata temu

Dwa lata temu miałem robiony zabieg PRP . Pomogło owszem ale ból wrócił niestety. Tak czy siak polecam bo okres 2lat to życie bez bólu a pieniądze w granicy 2tys to nie takie ogromne sumy za komfort życia Odpowiedz

Marcin 6 lata temu

Leczyłem pęknięcie łąkotki przyśrodkowej PRP, miałe wykonane iniekcję przygotowane przez najbardziej technicznie zaawansowane urządzenie i nie przyniosło to efektu. Pomogła dopiero operacja. Dolegliwości czyli ból zniknęły na ok 1,5 roku. Teraz zaczęły powracać, zaznaczam ,że jestem osobą aktywną fizycznie. Teraz rozważam wstrzyknięcie komórek macierzystych. Odpowiedz

siatek 6 lata temu

jestem po rekonstrukcji acl, przeszczepie allogenicznym lakotki, osteotomii kolana lewego rok po operacji jest ok, aż chce się życ Odpowiedz

Roman 7 lata temu

Witam szukam informacji na temat komórek macierzystych ; czy można je zastosowac w stawie skokowym po destrókcji chrząstki stawoweji i po zerwaniu więzadeł totalny bałagan lekarz chce mi usztywnic i zespolić na stałe stope żeby nie ganiała ta stopa jak chce Odpowiedz

Misio 9 lata temu

jestem 8 m-cy po artroskopii lego kolana,przy intensywnym trybie życia kolano boli (przy chodzeniu) biorę kwas hliauronowy, który pomaga na 3-4 m-e. mam wrażenie że leczenie komórkami macierzystymi jest bardziej skuteczne i chyba na ten sposób leczenia się zdecyduję. dobrze, że o tym piszecie. Odpowiedz

Aga Łódź do Misio 9 lata temu

Misio nie napisałeś co konkrtenie masz z tym kolanem. U mnie stwierdzono pod koniec ubiegłego roku pęknięcie łąkotki przyśrodkowej. Kolano pobolewało, blokowało się przy wstawaniu z pozycji kucającej, żadna aktywność fizyczna nie wchodziła w grę. Zostałam zaklasyfikowana do artroskopii ale postanowiłam poszukać nieoperacyjnego rozwiązania i znalazłam. 31.12 wzięłam pierwszy zastrzyk z osocza, trzy dni później następny. Z początku kolano bolało ale po mniej więcej 2, 3 tyg zaczęła chodzić na siłownie celem wzmocnienia mięśni. W tej chwili jest super, nie odczuwam żadnych dolegliwości. Lekarz nie dawał mi 100 %, że się powiedzie ale uważam, że warto spróbować zanim da się człowiek pokroić... Odpowiedz

Grzegorz do Aga Łódź 8 lata temu

Aga, również stoję wobec perspektywy artroskopii. Stwierdzono pęknięcie łąkotki. Kolano boli mnie cały czas. Z chęcią bym spróbował leczenia komórkami macierzystymi. Czy możesz napisać kto wykonywał Ci ten zabieg? Jakiś adres? Z góry dziękuję i pozdrawiam

Anka do Aga Łódź 8 lata temu

Cześć Aga, Też mam pęknięte łąkotki w obu kolanach ból jest potworny biorę środki przeciwbólowe i tylko od lekarzy słyszę operacja. Jeszcze w tygodniu biegłam do autobusu i przewróciłam się lew kolano sine mam aż do ortopedy idę 4 maja. Proszę podaj namiary chętnie skorzystam z zastrzyków o których piszesz Jestem zrozpaczona i bardzo potrzebuję pomocy.

Ilona do Aga Łódź 8 lata temu

Witaj Aga ja mam ubytek chrząstki stawowej w obu kolanach. Wszyscy tylko artroskopia ja bardzo boję się bólu a iść pod nóż to chyba ostateczność. Mam prośbę czy możesz mi podać namiary gdzie robiłaś zastrzyki z osocza czy na nfz czy prywatnie z góry serdecznie dziękuję.

Darek do Aga Łódź 8 lata temu

Mam pęknięta łąkotkę przyśrodkowa w kolanie lewej nogi skierowanie na artroskopie chciałbym tego uniknąć . Ból nie do wytrzymania o ile to możliwe proszę o jakieś namiary na leczenie zastrzykami z osocza . Pozdrawiam

Ilona do Aga Łódź 8 lata temu

Aga pisałam już doniżej ale nie dostałam od ciebie odpowiedzi. Bardzo proszę o odpowiedz jeśli moźesz pozdrawiam Ilona

Ortopedia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 32

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…