W czasie trwania akcji #zostanwdomu możesz również skorzystać z konsultacji online lub wizyt domowych.
Podanie komórek macierzystych do stawu kolanowego - kiedy wykonuje się zabieg?

Komórki macierzyste przyszłością medycyny? Bardzo możliwe, znajdują one bowiem wykorzystanie w leczeniu coraz większej ilości schorzeń. Jednymi z nich są choroby stawu kolanowego, gdzie zastosowań komórek macierzystych wyróżnia się bardzo wiele - pomóc one mogą m.in. pacjentom ze zmianami zwyrodnieniowymi, ale i tym osobom, które przebyły uraz tej okolicy.

Komórki macierzyste uważane są za szczególną populację komórek. Wynika to głównie z ich możliwości podziałowych (są one wyjątkowo zdolne do namnażania się) oraz z faktu, że są one swego rodzaju prekursorami - mogą bowiem przekształcać się, w zależności od potrzeby, w różne konkretne typy komórek. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

To właśnie wymienione powyżej fakty są zapewne przyczyną zainteresowania lekarzy komórkami macierzystymi. Innym aspektem może być to, że uzyskiwać je można bezpośrednio od samych chorych - m.in. z tkanki tłuszczowej czy ze szpiku kostnego. Przy pomocy komórek macierzystych leczone są różnego rodzaju schorzenia, m.in. okulistyczne, stomatologiczne czy ortopedyczne.

W jakich sytuacjach stosuje się podanie komórek macierzystych do stawu kolanowego?

Do grupy schorzeń ortopedycznych zalicza się problemy dotyczące stawu kolanowego. Nierzadko związane są one z dolegliwościami bólowymi i znacznym ograniczeniem swobodnego poruszania się. Z wymienionych przyczyn pacjenci podejmują próby leczenia tychże chorób - dostępne są dla nich metody zabiegowe (takie jak choćby artroskopia lecznicza), ale i zabiegi zdecydowanie mniej inwazyjne.

Analizując stany, w których podaje się komórki macierzyste do stawu kolanowego, jako pierwszy należy wymienić chorobę zwyrodnieniową tej struktury. Komórki macierzyste w leczeniu chorób kolana - jeżeli jeszcze nie są - to zapewne w przyszłości będą stosowane u pacjentów głównie z powodu tego właśnie schorzenia. Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego powoli staje się bowiem epidemią: przytaczane przez autorów publikacji "Stem cell application for osteoarthritis in the knee joint: A minireview" statystyki sugerują bowiem, że w 2030 roku w samych Stanach Zjednoczonych cierpieć na nią może nawet ponad 60 milionów osób.

W przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego komórki macierzyste miałyby pobudzić tempo procesów regeneracyjnych, przebiegających w tej strukturze. Naturalnie w stawie komórki te również są obecne, jednakże z wiekiem ich liczba po prostu maleje. Skutkiem jest to, że ich zdolności od obudowy ewentualnych defektów stają się coraz mniejsze - dlatego właśnie dostawowe podanie pacjentowi komórek macierzystych może poprawiać stan tej struktury.

Staw kolanowy to jednak nie tylko zmiany zwyrodnieniowe, ale i problemy związane z przebytymi urazami. Komórki macierzyste mogą być zastosowane w leczeniu urazów więzadeł (np. krzyżowych kolana), rzepki czy łąkotek - ich podanie ma w takich sytuacjach wspomóc przebieg procesów naprawczych. Dostawowe podanie komórek macierzystych może przynieść ulgę także tym chorym, u których doszło do nadwyrężania któregoś z elementów stawu kolanowego.

W obrębie kolana pacjenci doświadczać mogą także różnego rodzaju procesów zapalnych - w tym wypadku komórki macierzyste również mogą zostać zastosowane. Pomocne bywają one w zapaleniu ścięgna rzepki, ale i w zapaleniu kaletek. Innym stanem, który można leczyć przy pomocy opisywanego sposobu, jest tzw. torbiel Bakera.

Pacjenci, którzy chcieliby przebyć podanie komórek macierzystych do stawu kolanowego, muszą liczyć się z poniesieniem różnej wysokości kosztów - ceny procedury są bowiem bardzo zróżnicowane w poszczególnych polskich miastach. Przykładowo, w Warszawie zabieg można przebyć od 3 900 zł, podobnie jest w Łodzi, w której ceny dostawowego podania komórek macierzystych rozpoczynają się od 4 000 zł. W przypadku leczenia chorób stawów kolanowego omawianym sposobem w Poznaniu czy Katowicach pacjenci z kolei muszą przygotowani na poniesienie większych kosztów - w tych miastach ceny procedury rozpoczynają się od 6 000 złotych.

Podanie komórek macierzystych do stawu kolanowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Uth K, Trifonov D., Stem cell application for osteoarthritis in the knee joint: A minireview, World J Stem Cells. 2014 Nov 26; 6(5): 629–636. , www.stemcellfoundation.ca; www.hopkinsmedicine.org

Autor:

Dodaj komentarz

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozon to odmiana tlenu wyróżniająca się silnymi właściwościami aseptycznymi. Nic dziwnego, że stosuje się ją, aby zapobiec przeniknięciu drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany. Czy ozonoterapia jest w stanie uchronić nas...

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo

Przepukliną pachwinową nazywamy nieprawidłowe przemieszczenie się narządów jamy brzusznej (najczęściej jelit) poza miejsce ich prawidłowego występowania. Przypadłość ta rozwija się w obrębie osłabionych struktur anatomicznych, a w tym...