Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?

Tętniak aorty jest patologią, która polega na nieprawidłowym poszerzeniu aorty o przynajmniej 50% w stosunku do jej prawidłowej średnicy. Tętniaki tego rodzaju występują częściej u mężczyzn, a przyczyn ich powstawania upatruje się m.in. w procesach miażdżycowych, zwyrodnieniowych czy powikłaniach pozapalnych. W Kostkowicach, w Pracowni Doświadczalnej Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland, przeprowadzono w ostatnim czasie implantancję pierwszego polskiego stentgraftu naczyniowego.

Wieloletnie i długo rozwijające się tętniaki aorty grożą pęknięciem, co może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne dla pacjenta, z jego śmiercią włącznie. Patologia ta początkowo rozwija się bezobjawowo, co sprawia, ze znaczna część przypadków rozpoznawana jest już w zaawansowanych stadiach. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

W celu uniknięcia tego typu powikłań chirurg naczyniowy przeprowadza odpowiedni zabieg wszczepienia tzw. stentgraftu. Stentgraft jest, najogólniej pisząc, specjalnym rodzajem protezy naczyniowej, która jest wprowadzana w okolicę tętniaka i ma za zadanie zapobiec rozwojowi powikłań z nim związanych.

Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?

Polski stentgraft naczyniowy został wyprodukowany dzięki współpracy polskiej firmy Balton oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Niewątpliwą zaletą polskiego rozwiązana jest fakt, że opracowany prototyp stentgraftu naczyniowego jest o wiele tańszy od konkurencyjnych, zagranicznych rozwiązań. Dodatkowo możliwość wszczepienia stentgraftu tzw. techniką małoinwazyjną, poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia jednej z tętnic obwodowych, sprawia, że sama procedura zabiegowa związana jest z szybszym powrotem pacjenta do zdrowia i mniejszą ilością powikłań okołozabiegowych w porównaniu do operacji metodą klasyczną.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...