Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?

Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?

Tętniak aorty jest patologią, która polega na nieprawidłowym poszerzeniu aorty o przynajmniej 50% w stosunku do jej prawidłowej średnicy. Tętniaki tego rodzaju występują częściej u mężczyzn, a przyczyn ich powstawania upatruje się m.in. w procesach miażdżycowych, zwyrodnieniowych czy powikłaniach pozapalnych. W Kostkowicach, w Pracowni Doświadczalnej Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland, przeprowadzono w ostatnim czasie implantancję pierwszego polskiego stentgraftu naczyniowego.

Wieloletnie i długo rozwijające się tętniaki aorty grożą pęknięciem, co może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne dla pacjenta, z jego śmiercią włącznie. Patologia ta początkowo rozwija się bezobjawowo, co sprawia, ze znaczna część przypadków rozpoznawana jest już w zaawansowanych stadiach. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

W celu uniknięcia tego typu powikłań chirurg naczyniowy przeprowadza odpowiedni zabieg wszczepienia tzw. stentgraftu. Stentgraft jest, najogólniej pisząc, specjalnym rodzajem protezy naczyniowej, która jest wprowadzana w okolicę tętniaka i ma za zadanie zapobiec rozwojowi powikłań z nim związanych.

Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?

Polski stentgraft naczyniowy został wyprodukowany dzięki współpracy polskiej firmy Balton oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Niewątpliwą zaletą polskiego rozwiązana jest fakt, że opracowany prototyp stentgraftu naczyniowego jest o wiele tańszy od konkurencyjnych, zagranicznych rozwiązań. Dodatkowo możliwość wszczepienia stentgraftu tzw. techniką małoinwazyjną, poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia jednej z tętnic obwodowych, sprawia, że sama procedura zabiegowa związana jest z szybszym powrotem pacjenta do zdrowia i mniejszą ilością powikłań okołozabiegowych w porównaniu do operacji metodą klasyczną.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska