Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?

Tętniak aorty jest patologią, która polega na nieprawidłowym poszerzeniu aorty o przynajmniej 50% w stosunku do jej prawidłowej średnicy. Tętniaki tego rodzaju występują częściej u mężczyzn, a przyczyn ich powstawania upatruje się m.in. w procesach miażdżycowych, zwyrodnieniowych czy powikłaniach pozapalnych. W Kostkowicach, w Pracowni Doświadczalnej Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland, przeprowadzono w ostatnim czasie implantancję pierwszego polskiego stentgraftu naczyniowego.

Wieloletnie i długo rozwijające się tętniaki aorty grożą pęknięciem, co może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne dla pacjenta, z jego śmiercią włącznie. Patologia ta początkowo rozwija się bezobjawowo, co sprawia, ze znaczna część przypadków rozpoznawana jest już w zaawansowanych stadiach. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

W celu uniknięcia tego typu powikłań chirurg naczyniowy przeprowadza odpowiedni zabieg wszczepienia tzw. stentgraftu. Stentgraft jest, najogólniej pisząc, specjalnym rodzajem protezy naczyniowej, która jest wprowadzana w okolicę tętniaka i ma za zadanie zapobiec rozwojowi powikłań z nim związanych.

Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?

Polski stentgraft naczyniowy został wyprodukowany dzięki współpracy polskiej firmy Balton oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Niewątpliwą zaletą polskiego rozwiązana jest fakt, że opracowany prototyp stentgraftu naczyniowego jest o wiele tańszy od konkurencyjnych, zagranicznych rozwiązań. Dodatkowo możliwość wszczepienia stentgraftu tzw. techniką małoinwazyjną, poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia jednej z tętnic obwodowych, sprawia, że sama procedura zabiegowa związana jest z szybszym powrotem pacjenta do zdrowia i mniejszą ilością powikłań okołozabiegowych w porównaniu do operacji metodą klasyczną.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska