Programowanie komórek może pomóc w leczeniu chorób oczu

W starszych medycznych podręcznikach widnieją informacje o tym, że utraconych komórek nerwowych nie można odzyskać. W medycynie wciąż zachodzi jednak postęp i odkrywane są kolejne potencjalne metody regeneracji neuronów. Według amerykańskich doniesień z 2016 roku, drogą programowania pewnych komórek możliwe byłoby leczenie chorób oczu, takich jak np. jaskra.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Niektóre komórki ludzkiego organizmu posiadają olbrzymie zdolności do regeneracji. Regularne podziały komórkowe odbywają się w szpiku kostnym, gdzie powstają nowe komórki krwi, dużą aktywność podziałową mają również struktury nabłonka jelitowego. Niestety, część tkanek u dorosłych ludzi posiada jedynie ograniczone zdolności regeneracyjne - tak jest w przypadku mięśnia sercowego czy neuronów. Degeneracja drugich z wymienionych struktur stanowi przyczynę różnych schorzeń, m.in. okulistycznych. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Naukowcy wciąż prowadzą prace nad możliwościami regenerowania komórek układu nerwowego. Uczeni z Yale University School of Medicine in New Haven postanowili przyjrzeć się bliżej temu, czy istnieją możliwości odtwarzania neuronów, związanych z narządem wzroku. Ku badaniom skłoniły ich zjawiska, które zachodzą u... pewnej ryby.

Leczenie schorzeń okulistycznych poprzez programowanie komórek

Jednymi z komórek, które występują zarówno w oku ludzkim, jak i w oku ryby danio pręgowanego, są komórki Mullera. Ich funkcją jest m.in. zapewnianie stabilności neuronom gałki ocznej, u ryb dodatkowo struktury te mogą być źródłem komórek macierzystych, które mogą odtwarzać utracone neurony.

Naukowcy z USA zastanawiali się, jak można by zainicjować podobne mechanizmy regeneracyjne komórek nerwowych w ludzkich oczach. Teoretycznie można by takie wywołać poprzez narażenie oka na działanie neurotoksyn, jednakże straty neuronów w takiej sytuacji przewyższają ewentualne korzyści.

Uczeni postanowili więc podjąć się innych oddziaływań. Poprzez modyfikacje materiału genetycznego i programowanie komórek udało im się (na razie u myszy) aktywować namnażanie komórek Mullera bez dokonywania jakichkolwiek uszkodzeń w obrębie gałki ocznej.

Badania mają dość duży potencjał, ponieważ drogą odtwarzania utraconych komórek nerwowych można by leczyć poważne choroby oczu, w tym zwyrodnienie plamki żółtej czy jaskrę.

Operacje i leczenie jaskry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

Jaskra: jak ją rozpoznać i leczyć

Jaskra: jak ją rozpoznać i leczyć

Jaskra to poważna choroba wzroku, która – nieleczona – może prowadzić nawet do jego całkowitej utraty. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Helath Organization – WHO), jest ona drugą, po zaćmie, przyczyną ślepoty na...

Leczenie jaskry metodą cyklofotokoagulacji

Leczenie jaskry metodą cyklofotokoagulacji

Unikalne cechy światła laserowego umożliwiają precyzyjną aplikację dużej ilości energii w ściśle określone miejsce. To bardzo pożądane z punktu widzenia medycyny właściwości, w związku z czym laser znalazł zastosowanie niemal w każdej...

Kanaloplastyka jako metoda leczenia jaskry

Kanaloplastyka jako metoda leczenia jaskry

Kanaloplastyka to nowoczesna metoda małoinwazyjnego operowania jaskry poprzez udrożnienie tzw. kanału Schlemma, czyli naturalnej drogi odpływu cieczy wodnistej z oka. W porównaniu do starszych metod charakteryzuje się znacznie mniejszym rygorem...