Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć - takie pytanie zadawać może wielu pacjentów, posiadających przepuklinę brzuszną. Podejmować wysiłek fizyczny takie osoby oczywiście, mogą, jednakże muszą wybierać one aktywności sportowe, które nie będą groziły powiększeniem się obecnej u nich przepukliny.

Instytut Żywności i Żywienia (IZZ) jest autorem tzw. piramidy żywieniowej, która określa, na jakich pokarmach powinna bazować nasza dieta. W wersji z 2016 roku podstawy tej piramidy nie stanowią ani produkty pełnoziarniste, ani owoce i warzywa - za najważniejszą naukowcy z IZZ uważają bowiem... aktywność fizyczną. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

O pozytywnych aspektach ćwiczeń fizycznych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ruch pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń (m.in. kardiologicznych), oprócz tego - po prostu - dzięki wydzielanym podczas wysiłku endorfinom poprawia ludzkie samopoczucie. U niektórych pacjentów występują niestety ograniczenia co do możliwości podejmowania aktywności fizycznej: czy jednym z takowych ograniczeń jest posiadanie przepukliny brzusznej?

Czy można ćwiczyć z przepukliną brzuszną?

Pacjent z przepukliną brzuszną może ćwiczyć - wybierać powinien jednak z ograniczonej listy aktywności sportowych. Związane jest to z patomechanizmem powstawania przepuklin. Do patologicznych przemieszczeń narządów jamy brzusznej dochodzi w tych miejscach, w których tkanki są osłabione. Kiedy przepuklina już się rozwinie, to nie jest powiedziane, że zawsze będzie miała takie same rozmiary - jeżeli wytrzymałość tkanek, otaczających tzw. wrota przepukliny, będzie się nadal zmniejszać, to worek przepuklinowy może przybierać coraz większe rozmiary.

Ze względu na wspomniane wyżej fakty pacjenci muszą unikać ćwiczeń, które mogłyby doprowadzić do powiększenia się rozmiarów przepukliny. Ograniczenia dotyczą chociażby możliwości wykonywania tzw. brzuszków czy podnoszenia ciężarów. Wymienione aktywności związane są ze wzrostem ciśnienia panującego we wnętrzu jamy brzusznej, a zmiany tego właśnie parametru stanowią jeden z czynników, który sprzyja powstawaniu przepuklin oraz powiększaniu się tych, które już są obecne u pacjenta.

Istnieją ćwiczenia, które są bezpieczne dla osób z przepukliną brzuszną. Spacery, pływanie czy yoga stanowią tylko przykłady takich aktywności. Zanim jednak pacjent rozpocznie trenowanie nowego sportu, optymalne byłoby skonsultowanie się na ten temat z tym lekarzem, pod którego obserwacją znajduje się przepukliną - to właśnie on będzie w stanie najlepiej odpowiedzieć na pytanie, jakie ćwiczenia z przepukliną brzuszną można wykonywać, a których zdecydowanie powinno się unikać.

Przepuklina brzuszna może być powodem ograniczeń nie tylko w przypadku podejmowania aktywności sportowej, ale i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Związane z nią bywają również problemy zdrowotne - za najgroźniejszy z nich uznaje się uwięźnięcie przepukliny. Choćby ze względu na powyżej wymienione, część pacjentów chciałaby przebyć operację przepukliny, która uwolni ich od różnego rodzaju ograniczeń - jak taka operacja wpływa na możliwości uprawiania różnych sportów?

Operacja przepukliny może wyzwolić pacjenta od ograniczeń w kwestii wyboru rodzaju aktywności fizycznej - ale nie od razu. Po wyjściu ze szpitala chory musi się oszczędzać. Przez około dwa tygodnie powinno się unikać jakichkolwiek czynności, które mogłyby spowodować zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej - grozić by to mogło zarówno rozejściem się rany, jak i narażałoby chorego na rozwój przepukliny pooperacyjnej.

Pierwsze, niezbyt obciążające aktywności (np. długie spacery) mogą być podejmowane około dwóch tygodni po operacji przepukliny. Stopniowo można wprowadzać kolejne ćwiczenia oraz coraz bardziej je intensyfikować: miesiąc po zabiegu rana powinna już być całkowicie wygojona. Po tym czasie nadal jednak należy oszczędzać okolice brzucha - takie czynności, jak wspominane już wcześniej brzuszki, wykonywać można najwcześniej po około trzech miesiącach od operacji - i to tylko po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego.

Operacje przepukliny brzusznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.izz.waw.pl; www.nhs.uk; www.umc.edu

Komentarze (3)

Marta N rok temu

Nie napisali tylko co wolno. Stretching, joga, ciezarki na gorne czesci ciala ? Ja mam przepukline pachwinowa i musze czekac 3 msc na zabieg i nie wyobrazam sobie nie ciwczyc przez ten czas plu dodajmy jescze 1-2msc po operacji. Odpowiedz

Adam 2 lata temu

A co z jazdą na rowerze ? Odpowiedz

Pacjent do Adam rok temu

Nie wolno Odpowiedz

Jak rozpoznać przepuklinę

Jak rozpoznać przepuklinę

Przepuklina (łac. hernia) to ogólna nazwa grupy schorzeń, polegających na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów wewnętrznych. Niezależnie od miejsca występowania, przepuklina daje na ogół zestaw bardzo podobnych objawów. Odpowiednio... więcej »

Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepukliny u dzieci znacznie różnią się od tych, które spotykane są u osób dorosłych. Inny jest mechanizm ich powstawania, odmienności dotyczą też leczenia tego problemu u małych pacjentów - nie wszystkie występujące u dzieci przepukliny... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska