Przepuklina brzuszna u dziecka

Przepukliny u dzieci znacznie różnią się od tych, które spotykane są u osób dorosłych. Inny jest mechanizm ich powstawania, odmienności dotyczą też leczenia tego problemu u małych pacjentów - nie wszystkie występujące u dzieci przepukliny wymagają operacji.

Przepuklinami (łac. hernia) określa się stan patologicznego przemieszczenia się narządów jamy brzusznej lub ich fragmentów (np. pętli jelitowych, otrzewnej). Wyróżnia się co najmniej kilka postaci tego problemu: u pacjentów rozpoznawane mogą być m.in. przepukliny pępkowe, udowe czy pachwinowe. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Schorzenia z tej grupy mogą się pojawiać już w trakcie życia (wtedy określane są jako nabyte), bywają one jednak również wrodzone. Przepukliny u dzieci różnią się wieloma cechami od tych, które występują u osób dorosłych:, a różnice te dotyczą zarówno czynników ryzyka, jak i postępowania terapeutycznego w przypadku zdiagnozowania problemu.

Wrodzony problem - przepukliny brzuszne u dzieci

Ciężko jest podać dokładną częstość występowania przepuklin brzusznych u dzieci, ponieważ zmienia się ona w zależności od tego, jaka grupa pacjentów jest oceniana. Portal emedicine.medscape.com podaje, że w przypadku jednej z postaci schorzenia - przepukliny pachwinowej - jej obecność odnotowuje się u od 1 do 5% dzieci. Częstość problemu większa jest w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie: w tej grupie u dziewczynek rozpowszechnienie przepukliny pachwinowej sięga 2%. W przypadku chłopców różnica jest wyraźniej widoczna, bo u wcześniaków tej płci problem może być obecny u 7 do nawet 30% z nich.

Z przedstawionych wyżej danych dość wyraźnie widać, że wcześniactwo zwiększa ryzyko wystąpienia przepukliny brzusznej u dziecka. Związane jest to choćby z mechanizmem powstawania patologicznych przemieszczeń narządów u pacjentów pediatrycznych. W tej grupie wiekowej przepukliny tworzą się w miejscach, w których nie doszło jeszcze do całkowitego zarośnięcia tkanek - takie ubytki znajdowane mogą być w wielu miejscach w obrębie jamy brzusznej. W porównaniu do dzieci urodzonych o czasie, u wcześniaków może ich być zdecydowanie więcej.

Opisywane aspekty mają bardzo istotne znaczenie dla przebiegu klinicznego przepuklin brzusznych u dzieci. Otóż w momencie, gdy na skutek rozwoju dziecka obecne wcześniej ubytki w ścianie jamie brzusznej ulegną zamknięciu, część przepuklin może samoistnie przemijać. Taką sytuację zaobserwować można w przypadku przepukliny pępkowej u dzieci, dlatego też leczenie tej postaci schorzenia raczej nie jest zalecane od razu po jego rozpoznaniu. Jeżeli problem nie powoduje dolegliwości, możliwe jest czekanie i baczne obserwowanie przepukliny - jak podaje portal kidhealth.org, większość przepuklin pępkowych zanika przed ukończeniem przez dziecko 2. roku życia.

Niestety nie każdy mały pacjent z przepukliną uniknie operacji. Leczenie zabiegowe potrzebne będzie tym dzieciom z postacią pępkową schorzenia, u których problem nie zaniknął po ukończeniu przez nie 4-5 lat. Operacje czasami stanowią jedyną metodę leczenia przepuklin - tak jest w przypadku przepuklin pachwinowych, które nie cofają się samoistnie.

Nawet jeżeli odroczone zostanie wykonanie operacji przepukliny, to dziecko i tak powinno być regularnie badane przez lekarza. Rodzice również powinni się mieć na baczności, bo istniejąca u dziecka przepuklina może podlegać uwięźnięciu, które zaliczane jest do stanów zagrożenia życia. Zjawisko to polega na zablokowaniu dopływu krwi do zawartości worka przepuklinowego, przez co dochodzi do niedokrwienia znajdujących się w nim narządów - a to grozi wystąpieniem ich martwicy. Objawami, sugerującymi uwięźnięcie są m.in. gorączka, znaczny ból brzucha czy zaczerwienienie skóry oraz obrzęk w okolicy przepukliny. Pojawienie się tego rodzaju dolegliwości powinno skłonić rodziców dziecka do zasięgnięcia pilnej konsultacji lekarskiej.

Podane powyżej informacje mogą wzbudzać lęk u rodziców, podkreślić należy jednak pewien istotny aspekt: nie wszystkie przepukliny brzuszne są groźne. Każda z nich powinna jednak zostać oceniona przez lekarza, dlatego zauważenie jakichkolwiek uwypukleń w obrębie jamy brzusznej dziecka (szczególnie pojawiających się podczas kaszlu lub płaczu) powinno skłonić rodziców do odwiedzenia specjalisty.

Operacje przepukliny brzusznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.emedicine.medscape.org; www.kidshealth.org; www.webmd.com

Autor:

Dodaj komentarz

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Choć interesujemy się swoim zdrowiem, coraz więcej wiemy o chorobach, wciąż uparcie lekceważymy niektóre schorzenia, nie dostrzegając konieczności ich leczenia. Tak jest chociażby z przepukliną, której często nie uważamy za „poważną”...

Jak rozpoznać przepuklinę

Jak rozpoznać przepuklinę

Przepuklina (łac. hernia) to ogólna nazwa grupy schorzeń, polegających na nieprawidłowym przemieszczeniu się narządów wewnętrznych. Niezależnie od miejsca występowania, przepuklina daje na ogół zestaw bardzo podobnych objawów. Odpowiednio...

Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć - takie pytanie zadawać może wielu pacjentów, posiadających przepuklinę brzuszną. Podejmować wysiłek fizyczny takie osoby oczywiście, mogą, jednakże muszą wybierać one aktywności sportowe, które nie będą...