Przepuklina kresy białej u dziecka

Przepukliny brzuszne stanowią częstą przyczynę konsultacji chirurgicznych. Jedną z tego typu nieprawidłowości jest przepuklina kresy białej, zwana również przepukliną nadbrzuszną. Grupę pacjentów, narażoną na jej rozwój, stanowią dzieci. Mięśnie brzucha są u nich mniej wytrzymałe, co powoduje, że w osłabionych miejscach tworzą się luki, przez które elementy znajdujące się we wnętrzu jamy brzusznej wydostają się na zewnątrz.

Kresa biała, umiejscowiona tuż pod skórą w linii środkowej ciała, pomiędzy spojeniem łonowym a wyrostkiem mieczykowatym mostka, jest miejscem, w którym skrzyżowaniu ulegają włókna należące do mięśni poprzecznych oraz skośnych brzucha. Choć etiologia przepukliny nadbrzusznej jak dotąd nie została jednoznacznie wyjaśniona, uważa się, że do jej rozwoju dochodzi najczęściej w następstwie ubytku włókien w obrębie wspomnianych mięśni lub ich osłabienia, do czego predysponują urazy, nieprawidłowy metabolizm kolagenu oraz stany prowadzące do wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej, takie jak krzyk, płacz, wypróżnianie oraz zaparcia. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Zawartość worka przepuklinowego stanowi zazwyczaj sieć większa oraz tłuszcz przedotrzewnowy. Wbrew pozorom, przepuklina nadbrzuszna u dzieci nie należy do rzadkości, stanowi ona bowiem 1,6 - 4% wszystkich przepuklin w tej grupie wiekowej. Dodatkowo, przepuklina kresy białej kilkakrotnie częściej występuje u chłopców.

Jakie są objawy przepukliny kresy białej u dzieci?

W zdecydowanej większości przypadków przepuklina kresy białej ujawnia się u dzieci w wieku przedszkolnym, choć może wystąpić również u noworodków i niemowląt. Najczęściej ma postać niebolesnego, odprowadzalnego guzka wielkości ziarnka grochu, który zlokalizowany jest w linii pośrodkowej ciała. Nierzadko obserwuje się także dolegliwości bólowe w okolicy pępka, ulegające nasileniu podczas kaszlu, defekacji i pod wpływem wysiłku fizycznego.

Warto wspomnieć, że przepuklina kresy białej u noworodków i niemowląt niejednokrotnie sprawia wiele trudności diagnostycznych i z tego powodu bardzo łatwo ją przeoczyć. W tym wieku trudno bowiem zauważyć typowe dla wspomnianego schorzenia symptomy, ponieważ pojawiają się one zwykle w momencie, gdy dziecko zaczyna siadać i chodzić, co powoduje, że mięśnie przedniej ściany brzucha ulegają większemu obciążeniu. 

Jakimi metodami można leczyć przepuklinę kresy białej u dzieci?

Najbardziej skutecznym sposobem leczenia przepukliny kresy białej jest postępowanie chirurgiczne, które może być przeprowadzone u dziecka w każdym wieku. Metodą z wyboru jest operacja klasyczna, wykonywana w znieczuleniu ogólnym i polegająca na nacięciu guzka, odprowadzeniu worka przepuklinowego i zamknięciu ubytku w powięzi, a następnie wzmocnieniu osłabionych włókien mięśniowych. W związku z tym, że wspomniany zabieg nie jest skomplikowany pod względem technicznym, a przepuklina kresy białej wiąże się z niewielkim ryzykiem uwięźnięcia, jest on z reguły wykonywany w trybie tzw. chirurgii jednego dnia. Dzięki temu pacjent może opuścić szpital w ciągu 24 godzin. Okres rekonwalescencji po operacji wynosi zazwyczaj kilka dni. Zaleca się wówczas ograniczenie aktywności fizycznej i kontrolowanie procesu gojenia rany pooperacyjnej.

Operacja przepukliny kresy białej u dziecka
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Bagłaj Maciej, Kaliciński Piotr, "Chirurgia dziecięca", wyd. 1, Warszawa, PZWL,  ISBN: 978-83-200-5014-1; Czernik Jerzy, "Chirurgia dziecięca", wyd. 1, Wrocław, ISBN: 978-83-7055-401-9

Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...