r
Przepuklina kresy białej u dziecka

Przepukliny brzuszne stanowią częstą przyczynę konsultacji chirurgicznych. Jedną z tego typu nieprawidłowości jest przepuklina kresy białej, zwana również przepukliną nadbrzuszną. Grupę pacjentów szczególnie narażoną na jej rozwój, stanowią dzieci. Mięśnie brzucha są u nich mniej wytrzymałe, dlatego w osłabionych miejscach tworzą się luki, przez które elementy znajdujące się we wnętrzu jamy brzusznej wydostają się na zewnątrz.

Kresa biała, umiejscowiona tuż pod skórą w linii środkowej ciała, pomiędzy spojeniem łonowym a wyrostkiem mieczykowatym mostka, jest miejscem, w którym skrzyżowaniu ulegają włókna należące do mięśni poprzecznych oraz skośnych brzucha. Choć etiologia przepukliny kresy białej jak dotąd nie została jednoznacznie wyjaśniona, uważa się, że do jej rozwoju dochodzi najczęściej w następstwie ubytku włókien w obrębie wspomnianych mięśni lub ich osłabienia, do czego predysponują urazy, nieprawidłowy metabolizm kolagenu oraz stany prowadzące do wzrostu ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej (np. kaszel, płacz, wypróżnianie, zaparcia). 

Gdzie wykonać operacja przepukliny kresy białej u dziecka?

Na portalu Tourmedica.pl porównasz oferty i ceny w 7 klinikach. Współpracujemy wyłącznie z najbardziej wykwalifikowanymi specjalistami, którzy wykonują operacja przepukliny kresy białej u dziecka oraz zapewniają najwyższą jakość usług medycznych. Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę i sprawdzić ceny:

Przepuklina kresy białej u dziecka - objawy

Wbrew pozorom, przepuklina nadbrzuszna u dzieci nie należy do rzadkości, stanowi ona bowiem 1,6-4% wszystkich przepuklin w tej grupie wiekowej. Co więcej, kilkakrotnie częściej występuje ona u chłopców. W zdecydowanej większości przypadków przepuklina kresy białej ujawnia się u dzieci w wieku przedszkolnym, choć może wystąpić również u noworodków i niemowląt. Najczęściej ma postać niebolesnego, odprowadzalnego guzka wielkości ziarnka grochu, który jest zlokalizowany w linii pośrodkowej ciała. Nierzadko obserwuje się także dolegliwości bólowe w okolicy pępka, ulegające nasileniu podczas kaszlu, defekacji czy płaczu.

Przepuklina kresy białej u niemowlaka - diagnostyka

Przepuklina kresy białej u noworodka i niemowlaka sprawia wiele trudności diagnostycznych i z tego powodu bardzo łatwo ją przeoczyć. W tym wieku trudno bowiem zauważyć typowe dla wspomnianego schorzenia symptomy, ponieważ pojawiają się one zwykle w momencie, gdy dziecko zaczyna siadać i chodzić. Jednym z objawów przepukliny kresy białej jest ból w nadbrzuszu. Dla tej przypadłości charakterystyczny jest również niewielki, bolesny guzek w nadbrzuszu.

Jak wyleczyć przepuklinę nadbrzuszną u dziecka?

Najbardziej skutecznym sposobem leczenia przepukliny kresy białej jest postępowanie chirurgiczne, które może być przeprowadzone u dziecka w każdym wieku. Metodą z wyboru jest operacja klasyczna, wykonywana w znieczuleniu ogólnym i polegająca na nacięciu guzka, odprowadzeniu worka przepuklinowego i zamknięciu ubytku w powięzi, a następnie wzmocnieniu osłabionych włókien mięśniowych. W związku z tym, że wspomniany zabieg nie jest skomplikowany pod względem technicznym, a przepuklina kresy białej wiąże się z niewielkim ryzykiem uwięźnięcia, jest on z reguły wykonywany w trybie tzw. chirurgii jednego dnia. Dzięki temu mały pacjent może opuścić szpital w ciągu 24 godzin. Okres rekonwalescencji po operacji wynosi zazwyczaj kilka dni. Zaleca się wówczas ograniczenie aktywności fizycznej i kontrolowanie procesu gojenia rany pooperacyjnej.

Operacja przepukliny kresy białej u dziecka
- mamy w ofercie 7 klinik!

Źródła: Bagłaj Maciej, Kaliciński Piotr, "Chirurgia dziecięca", wyd. 1, Warszawa, PZWL,  ISBN: 978-83-200-5014-1; Czernik Jerzy, "Chirurgia dziecięca", wyd. 1, Wrocław, ISBN: 978-83-7055-401-9

Autor:
Aktualizacja:

Dodaj komentarz

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozonoterapia – skuteczny sposób na koronawirusa?

Ozon to odmiana tlenu wyróżniająca się silnymi właściwościami aseptycznymi. Nic dziwnego, że stosuje się ją, aby zapobiec przeniknięciu drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany. Czy ozonoterapia jest w stanie uchronić nas...

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo

Operacja przepukliny pachwinowej laparoskopowo

Przepukliną pachwinową nazywamy nieprawidłowe przemieszczenie się narządów jamy brzusznej (najczęściej jelit) poza miejsce ich prawidłowego występowania. Przypadłość ta rozwija się w obrębie osłabionych struktur anatomicznych, a w tym...