Przepuklina pooperacyjna a przepuklina nawrotowa

Każdy zabieg, nawet mało inwazyjny, niesie za sobą ryzyko powikłań. Nawet nowoczesne i teoretycznie bezpieczne metody nie gwarantują, że nie dojdzie do komplikacji, np. powstania przepukliny pooperacyjnej. W zapobieganiu niechcianych efektów zabiegu bardzo ważne jest unikanie czynników ryzyka i dbałość o siebie w okresie rekonwalescencji.

Przepuklina to częsty problem osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, ale także ludzi młodszych, którzy przeszli operację lub zabieg w okolicy brzucha. Co roku na świecie rozpoznawanych jest ponad czterech milionów przypadków zachorowań i w 80% chorymi są mężczyźni. Około 70% leczonych przepuklin stanowi przepuklina pachwinowa, z czego 30% powstało po operacji pierwotnej przepukliny, a nawet do 25% przepuklin jest wynikiem innych zabiegów na jamie brzusznej

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Według danych, opracowanych przez zespół Rolanda Luijendijk, holenderskiego chirurga plastyka, nawrót przepukliny stwierdzany jest u około 24-43% pacjentów nawet, gdy w leczeniu pierwotnej przepukliny została użyta siatka.

Przepuklina pooperacyjna i nawrotowa - jak je odróżnić?

Zarówno w przypadku laparotomii, jak i pełnych operacji w obrębie jam brzucha, najczęstszym powikłaniem jest przepuklina - ten problem dotyczy nawet do 25% pacjentów. Najbardziej zagrożeni są ci ze znaczną nadwagą lub otyłością, miażdżycą, cukrzycą i w starszym wieku. Ze strony procedur medycznych winę za powstanie przepukliny pooperacyjnej mogą ponosić: zakażenie rany, uszkodzenie naczyń krwionośnych, rodzaj użytych szwów oraz technika ich zakładania, a także metoda operacji i sposób cięcia. Badacze z zakładu Genetyki i Patomorfologii PAM w Szczecinie zaobserwowali, że im dłuższe jest cięcie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny.

Przepuklina pooperacyjna pojawia się zazwyczaj w pierwszych miesiącach po zabiegu i u około 10% pacjentów przebiega bezobjawowo. Często występuje mnogo - nawet do sześciu ognisk w niewielkich odległościach od siebie. Objawy, towarzyszące przepuklinie tego rodzaju, mogą mieć charakter niespecyficzny i obejmować nieokreślone dolegliwości bólowe w okolicy brzucha, uczucie ciągnięcia i zaburzenia perystaltyki jelit. W przypadku innych regionów ciała, przepuklina może zaburzać funkcje okolicznych narządów. Objawem typowym dla tego rodzaju schorzenia jest wyczuwalny lub widoczny przez skórę guz w okolicy blizny pooperacyjnej.

Przepuklina nawrotowa natomiast powstaje po usunięciu przepukliny, występującej pierwotnie - najczęściej pachwinowej i pooperacyjnej. Na całym świecie około połowa zabiegów operacyjnych przepukliny dotyczy powikłań nawrotowych. Przepuklina nawrotowa ujawnia się zazwyczaj w ciągu pierwszego roku po operacji.

Podobnie jak w przypadku przepukliny pooperacyjnej, przepuklina nawrotowa znacznie częściej (nawet do 30% pacjentów) występuje po przeprowadzeniu operacji klasycznej. Ryzyko wystąpienia zmniejsza się wraz ze spadkiem inwazyjności zabiegu, dlatego w tej kwestii techniki laparoskopowe są bezpieczniejsze.

Wystąpienie przepukliny nawrotowej w dużej mierze zależy od pacjenta, dlatego ważne jest edukowanie chorego w zakresie dbania o higienę i sposobów bezpiecznej zmiany pozycji (np. z leżącej na siedzącą, z leżącej na stojącą), a także przekazanie mu innych zaleceń, dotyczących okresu rekonwalescencji pozabiegowej. Środkiem, zapobiegającym nawrotowi przepukliny jest także utrzymywanie prawidłowej masy ciała i zadbanie o swoje zdrowie w szerokim zakresie - jeżeli pacjent choruje przewlekle na inne choroby, powinien ze szczególną ostrożnością przestrzegać zaleceń lekarza i kontrolować swój stan.

Podstawą do zdiagnozowania przepukliny jest badanie palpacyjne i wywiad z pacjentem. Bardzo pomocne jest też badanie USG, dzięki któremu można naocznie stwierdzić nieprawidłowości w obrębie powłok brzusznych. Niestety USG nie sprawdzi się w określeniu rodzaju przepukliny nawrotowej, gdy pierwotne schorzenie zostało leczone z użyciem siatek. W tym przypadku zwykle niemożliwe jest rozróżnienie przepukliny skośnej od prostej. Dzieje się tak, ponieważ materiał i struktura siatki znacznie zaburzają obraz USG.

Operacja przepukliny pooperacyjnej jamy brzusznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Śliwińska, B., Szymczuk, J., Kukowska, D. (2013). Rola pielęgniarki w opiece okołooperacyjnej nad pacjentem z przepukliną brzuszną. Zeszyty Naukowe WSA, 49, 79-87; Krawczyk-Horoch, B., Mraz, M., Mraz, M., Markocka-Mączka, K. (2008). Przyczyny występowania przepuklin brzusznych u pacjentów poddawanych operacyjnej plastyce. Fizjoterapia, 16(4), 44-55; Smereczyński, A., Deręgowska, A. (2006). Przepukliny powłok brzusznych. Część 3. Przepukliny pachwiny. Ultrasonografia,  25, 50-57; Smereczyński, A., Deręgowska, A. (2006). Przepukliny powłok brzusznych. Część 1. Anatomia i metodyka badania usg powłok brzusznych. Ultrasonografia,  25, 37-43.

Autor:

Dodaj komentarz

Gdzie najczęściej powstaje przepuklina pooperacyjna?

Gdzie najczęściej powstaje przepuklina pooperacyjna?

Za powstawanie i rozwój przepukliny odpowiedzialnych może być bardzo wiele różnych czynników. Na przepukliny bardziej narażone są m.in. osoby starsze, otyłe, wykonujące ciężką pracę fizyczną czy cierpiące na przewlekłe zaparcia czy...

Przepuklina pooperacyjna - czynniki ryzyka

Przepuklina pooperacyjna - czynniki ryzyka

Powstanie przepukliny pooperacyjnej najczęściej jest związane z powikłaniem po wcześniej przebytym zabiegu chirurgicznym. Ryzyko tego typu komplikacji wzrasta zwłaszcza przy dużych ranach pooperacyjnych, a także gdy po zabiegu dochodzi do...