Przepuklina pooperacyjna - czynniki ryzyka

Powstanie przepukliny pooperacyjnej najczęściej jest związane z powikłaniem po wcześniej przebytym zabiegu chirurgicznym. Ryzyko tego typu komplikacji wzrasta zwłaszcza przy dużych ranach pooperacyjnych, a także gdy po zabiegu dochodzi do zainfekowania rany.

Według danych Konsultanta Krajowego ds. Chirurgii, w 1996 roku przeprowadzono 3553 operacje naprawcze będące ,skutkiem przepuklin pooperacyjnych, natomiast w 2004 roku takie leczenie przeprowadzono już u około 5300 pacjentów. Przepuklina pooperacyjna (łac. hernia postoperativa) może powstać na skutek zbyt dużej odległości między założonymi szwami, długiego cięcia powłok, poprzez uszkodzenie naczyń krwionośnych, z powodu porażenia lub zwiotczenia mięśni brzucha, zakażenia rany pooperacyjnej, a także w wyniku nadmiernego ciśnienia w jamie brzusznej. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Według Towarzystwa Chirurgów Polskich, nawet 10–15% pooperacyjnych ran brzucha jest obarczonych ryzykiem pojawienia się przepukliny. Tego typu komplikacja może nastąpić nawet kilka lat po zabiegu, jednak najczęściej występuje w okresie około 3–6 miesięcy po przebytej operacji.

U kogo najczęściej powstaje przepuklina pooperacyjna?

Zwiększone ryzyko rozwoju przepukliny pooperacyjnej występuje przede wszystkim u osób otyłych i kobiet w ciąży, które maja słabo rozbudowaną tkankę mięśniowa. Dodatkowo tego typu powikłanie często zdarza się także u pacjentów, którzy w przeszłości przebyli wiele operacji. Do grupy zwiększonego ryzyka powstania przepukliny po operacji zalicza się także osoby, które mają do czynienia z czynnościami podnoszącymi ciśnienie w jamie brzusznej, czyli na przykład osoby podnoszące ciężary. Przepuklina pooperacyjna może powstać w miejscu gojenia się rany powłoki brzusznej lub w bliźnie pooperacyjnej. W miejscu powstania tego typu powikłania widoczne jest uwypuklenie z workiem przepuklinowym. Przepuklina pooperacyjna może wystąpić u 20–30 pacjentów na 100 zoperowanych.

Powikłanie pooperacyjne w postaci przepukliny objawia się poprzez ból, pociąganie, uczucie pieczenia, uwypuklenia w miejscu blizny, promieniowanie bólu podczas wysiłku fizycznego. Duża i nieleczona przepuklina może zaburzać proces oddychania, osłabiać perystaltykę jelit, a także zwiększać ryzyko rozwoju choroby zakrzepowo–zatorowej. Groźnym powikłaniem, wynikającym z nieleczonej przepukliny pooperacyjnej, jest uwięźnięcie, gdy zawartość worka przepuklinowego nie wraca do jamy brzusznej, a wrota przepukliny ulegają zaciśnięciu. Rzadziej spotykaną komplikacją jest zadzierzgnięcie, czyli uwięźnięcie worka przepuklinowego wraz z naczyniami krezki.

Leczenie przepukliny pooperacyjnej może być wykonane wyłącznie za pomocą zabiegu operacyjnego, który najczęściej wymaga znieczulenia ogólnego. Do metod operacyjnych leczenia takiego powikłania zalicza się między innymi autoplastykę ściany brzusznej. Zabieg ten polega na wypreparowaniu wrót przepukliny i ich warstwowym zszyciu z wykorzystaniem mięśni powięzi. W innych metodach leczenia przepukliny pooperacyjnej do wzmocnienia linii szwów są wykorzystywane płaty skórne, powięzia lub tworzywa sztuczne – wszczepiona siatka. Najmniej inwazyjnym sposobem leczenia tego typu powikłania pooperacyjnego jest zabieg laparoskopowy, który umożliwia plastykę przepukliny za pomocą łaty polietrafluoroetynelu. Po zabiegu związanym z przepukliną pooperacyjną, przez okres minimum 4–6 tygodni zalecane jest ograniczenie dźwigania ciężarów oraz unikanie ciężkiej pracy fizycznej.

Źródło: www.tchp.pl; www.ncbi.nlm.nih.gov

Autor:

Dodaj komentarz

Gdzie najczęściej powstaje przepuklina pooperacyjna?

Gdzie najczęściej powstaje przepuklina pooperacyjna?

Za powstawanie i rozwój przepukliny odpowiedzialnych może być bardzo wiele różnych czynników. Na przepukliny bardziej narażone są m.in. osoby starsze, otyłe, wykonujące ciężką pracę fizyczną czy cierpiące na przewlekłe zaparcia czy...

Przepuklina pooperacyjna a przepuklina nawrotowa

Przepuklina pooperacyjna a przepuklina nawrotowa

Każdy zabieg, nawet mało inwazyjny, niesie za sobą ryzyko powikłań. Nawet nowoczesne i teoretycznie bezpieczne metody nie gwarantują, że nie dojdzie do komplikacji, np. powstania przepukliny pooperacyjnej. W zapobieganiu niechcianych efektów...