Przepukliny - jakie dają objawy?

Przepukliny - jakie dają objawy?

Objawy przepuklin mogą pojawić się nagle lub narastać w pewnym okresie czasu. O ile w pierwszym przypadku lekarze nie mają czasu na wnikliwą diagnostykę, o tyle stopniowe narastanie dolegliwości umożliwia wdrożenie skuteczniejszego postępowania diagnostyczno- terapeutycznego. Jakich objawów należy spodziewać się u pacjenta z przepukliną?

Przepuklina to przemieszczenie zawartości danej jamy ciała poprzez fizjologiczne lub powstałe w toku rozwoju otwory. Przyczyną postaci wrodzonych mogą być nieprawidłowości w budowie i dojrzewaniu tkanki łącznej. U podłoża wariantów nabytych leży zwykle wzmożone ciśnienie wewnątrz jam ciała, „wypierające” narządy poza ich granice anatomiczne. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Spośród przepuklin brzusznych najczęściej występuje przepuklina pachwinowa, stanowiąc ich około 60-procentowy odsetek. W Polsce tylko z tego powodu wykonuje się około 40 tys. operacji rocznie. Wg. Rather AA i in., w Stanach Zjednoczonych aż 90% przepuklin pachwinowych notuje się u mężczyzn. U kobiet przeważa przepuklina udowa, natomiast u noworodków i małych dzieci najczęściej występuje przepuklina pępkowa. Ponieważ przepukliny w pewnych sytuacjach mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, warto wiedzieć, jakie objawy im towarzyszą.

Jakie objawy mogą dawać przepukliny?

Wywiad w połączeniu z dokładnym badaniem fizykalnym jest najlepszym i w większości przypadków wystarczającym narzędziem w diagnostyce przepuklin. Głównym zadaniem lekarza jest wykluczenie innych przyczyn zgłaszanych dolegliwości.

W społeczeństwie funkcjonuje błędne przeświadczenie o bólu jako składowej poprzedzającej niemal każdy rodzaj przepukliny. Tymczasem nawet zaawansowane postaci mogą nie dawać żadnych dolegliwości bólowych. Objawy przepuklin mogą być niespecyficzne i niewiązane z chorobą. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, a w szczególności niepokojącym uwypukleniu powiększającym się podczas kaszlu, kichania, wstawania z pozycji leżącej. Niepokój powinny budzić towarzysząca nadwrażliwość miejsca podejrzanego, przewlekły kaszel, obturacyjne choroby płuc, zaparcia, biegunka czy wymioty.

To, czy przepuklina wywołuje objawy, w dużej mierze zależy od jej odprowadzalności, a to z kolei zależne jest od wielkości wrót, kanału i worka przepuklinowego. Odprowadzalna przepuklina pachwinowa może przebiegać bezobjawowo. Jednakże w niektórych przypadkach czynności, angażujące mięśnie brzucha zapoczątkowują uczucie pieczenia lub bólu promieniującego wzdłuż pachwiny.

Przepuklina udowa zdecydowanie częściej niż pachwinowa przebiega asymptomatycznie. Czasem chorzy mogą skarżyć się na bóle brzucha lub wrażenie ciągnięcia. Wąskie wrota przepukliny predysponują również do jej uwięźnięcia. Dla przepuklin pępkowych i kresy białej charakterystyczne jest z kolei uwypuklenie pod skórą oraz rozstęp mięśni prostych brzucha.

Coraz większą uwagę z przywiązuje się do powstawania przepuklin w bliźnie operacyjnej. Starsi pacjenci po zabiegach jamy brzusznej powinni zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy w bliźnie. Ci sami chorzy należą do grupy ryzyka przepuklin zasłonowych objawiających się bólem umiejscowionym na przyśrodkowej powierzchni uda.

Poza przepuklinami brzusznymi spotyka się przepuklinę rozworu przełykowego i przeponową. Pierwsza z nich powstaje w mechanizmie przemieszczenia części żołądka do klatki piersiowej. Taki stan manifestuje się zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku (zgaga) i bólem w klatce piersiowej, mogącym imitować ból zawałowy. W drugim przypadku translokacja narządów jamy brzusznej do klatki piersiowej poprzez otwór w przeponie powoduje u noworodków poważne problemy utlenowania krwi i zwykle wymaga pilnej operacji.

Przepukliny niosą za sobą ryzyko uwięźnięcia. Nagłe zaciśnięcie naczyń krwionośnych może spowodować niedokrwienie narządów i ich martwicę. Dobra znajomość symptomatologii przepuklin pozwala uniknąć niebezpiecznych powikłań.

Operacje i leczenie przepuklin
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: Kingsnoth A. Introduction to current practice of adult hernia repair. World J. Surg., 2005; 29: 1044-1045; Rather AA et al. Abdominal Hernias; Chirurgia tom 1 i 2 pod red. W. Noszczyka. 2005.

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do... więcej »

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Przepuklina jest jedną z tych dolegliwości, które – choć zazwyczaj nie dają bardzo uciążliwych dla pacjenta objawów – nie powinny być lekceważone, ponieważ w pewnych sytuacjach mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają... więcej »

Dołącz do nas:

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Copyright © 2012-2018 Tourmedica.pl Sp. z o.o.