Przeszczep brwi - co to za zabieg?

Na odbiór naszej osoby wpływa wiele czynników, spośród który wygląd zewnętrzny odgrywa bardzo istotną rolę. Twarz, jako centralna część ciała, stanowi zazwyczaj główny punkt, który podlega ocenie osób trzecich. Jednym z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród kobiet, jest zabieg przeszczepu brwi. Umożliwia on uzyskanie bądź odtworzenie naturalnego wyglądu tej, zdawałoby się, marginalizowanej części ciała.

Problem utraty gęstości bądź utraty części brwi dotyczyć może zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnych grupach wiekowych. Istnieje wiele przyczyn, które mogą nasilać i przyspieszać ten proces, jak chociażby rozwój chorób autoimmunologicznych, nadmierna depilacja okolicy łuków brwiowych czy obecność pewnych skłonności genetycznych. 

Przeszczep brwi oferta specjalna!
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Na chwilę obecną zabieg przeszczepu brwi można przeprowadzić zarówno u pacjentów, którzy utracili brwi w wyniku postępu choroby, jak i u tych, którzy pragną odzyskać optymalną gęstość włosów w tej okolicy twarzy.

Na czym polega przeszczep brwi?

Zabieg przeszczepu brwi jest procedurą inwazyjną, która najogólniej polega na pobraniu mieszków włosowych z okolicy dawczej pacjenta, a następnie ich odpowiedniej aplikacji w okolicy łuków brwiowych. Zabieg przeszczepu brwi ma wiele cech wspólnych z zabiegiem przeszczepu włosów.

Ważną cechą charakterystyczną zabiegu przeszczepu brwi jest konieczność uzyskania naturalnego kierunku wzrostu przeszczepionych mieszków włosowych. Ułożenie i przestrzenne rozmieszczenie włosów w obrębie brwi różni się w zależności od miejsca na łuku brwiowym. Tylko drobiazgowy i starannie wykonany zabieg jest w stanie zapewnić pacjentowi naturalny wygląd brwi.

Do zabiegu rekonstrukcji brwi wykorzystywane są włosy z okolicy skóry głowy pacjenta. Najczęściej pobiera się określoną ilość zespołów mieszkowych z okolicy potylicy i karku  pacjenta. Do zabiegu wymagana jest względnie niewielka ilość włosów, zatem ubytek owłosienia z tyłu głowy jest praktycznie niedostrzegalny. Sam zabieg jest całkowicie niebolesny dzięki odpowiedniemu zastosowaniu technik znieczulenia miejscowego. W zależności od metody pobierania i wszczepiania poszczególnych mieszków włosowych wyróżnić można kilka odmiennych technik przeszczepu brwi, wśród których wymienić należy m.in. metodę S.A.F.E.R. i FUE. 

Przeszczep brwi metodą S.A.F.E.R. (ang. Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które umożliwia podciśnieniowe zasysanie pojedynczych mieszków włosowych i ich następcze wprowadzania do wykonanych za pomocą specjalnych narzędzi mikronacięć. Znaczny stopień zautomatyzowania całej procedury wpływa m.in. za czas trwania zabiegu. W przypadku zastosowania metody S.A.F.E.R.  zabieg przeszczepu brwi zamyka się najczęściej w przeciągu trzech godzin.

Technika przeszczepu brwi metodą FUE (ang. Follicular Unit Extraction) przebiega w znacznym stopniu analogicznie do zabiegu metodą S.A.F.E.R.. Główna różnica polega na tym, że w technice FUE poszczególne mieszki włosowe są pozyskiwane ręcznie z użyciem specjalnej metalowej sztancy. Wpływa to na czas przebiegu całego zabiegu przeszczepu brwi i zwiększa ryzyko uszkodzenia poszczególnych cebulek włosów w trakcie ich pobierania czy wszczepiania.

Efekty zabiegu przeszczepu brwi, niezależnie od zastosowanej techniki, widoczne są natychmiast po wykonanym zabiegu, jednakże ostateczne rezultaty przeprowadzonej korekcji ocenić można najczęściej dopiero po upływie roku. Związane jest to m.in. z szokiem pooperacyjnym, który sprawia ze przeszczepione włosy zaczynają przejściowo wypadać około 1-2 miesiące po dokonanej korekcji. Następnie potrzebny jest czas na odpowiedniego stopnia wzrost nowych włosów, który może trwać parę następnych miesięcy. W niektórych przypadkach korzystny efekt odnieść może wykonanie dodatkowo tzw. permanentnego tatuażu, który pozwala na podkreślenie uzyskanego wyglądu brwi.

Zabieg przeszczepu brwi uważany jest za procedurę, obarczoną niewielkiego stopnia ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Zazwyczaj u pacjentów występuje przejściowy, miejscowy ból, obrzęk czy zaczerwienienie okolicy, poddanej zabiegowi.

Przeszczep brwi
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Bibliografia: www.surgery.org

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...