Przeszczep brwi - co to za zabieg?

Wygląd zewnętrzny odgrywa bardzo istotną rolę w kreowaniu pierwszego wrażenia na nasz temat. Twarz, jako centralna część ciała, stanowi zazwyczaj główny punkt, który podlega ocenie osób trzecich. Jednym z zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, który cieszy się coraz większą popularnością (szczególnie wśród kobiet), jest przeszczep brwi. Procedura umożliwia uzyskanie bądź odtworzenie naturalnego wyglądu tego, zdawałoby się, niewiele znaczącego elementu.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Problem utraty gęstości bądź utraty części brwi dotyczyć może zarówno mężczyzn, jak i kobiet w różnych grupach wiekowych. Istnieje wiele przyczyn, które mogą nasilać i przyspieszać ten proces. Zaliczamy do nich m.in. rozwój chorób autoimmunologicznych, nadmierną depilację okolicy łuków brwiowych czy obecność pewnych skłonności genetycznych. Przeszczep brwi można przeprowadzić zarówno u pacjentów, którzy utracili brwi w wyniku postępu choroby, jak i u tych, którzy pragną odzyskać optymalną gęstość włosów w tej okolicy twarzy.

Na czym polega przeszczep brwi?

Przeszczep brwi jest procedurą inwazyjną, która polega na pobraniu mieszków włosowych z okolicy dawczej pacjenta, a następnie ich odpowiedniej aplikacji w okolicy łuków brwiowych. Zabieg ten ma wiele cech wspólnych z transplantacją włosów.

Cechą charakterystyczną przeszczepu brwi jest konieczność uzyskania naturalnego kierunku wzrostu przeszczepionych mieszków włosowych. Ułożenie i przestrzenne rozmieszczenie włosów w obrębie brwi, różni się zatem w zależności od miejsca na łuku brwiowym. Tylko drobiazgowy i starannie wykonany zabieg jest w stanie zapewnić pacjentowi naturalny wygląd brwi.

Popularne metody przeszczepu brwi

Do zabiegu rekonstrukcji brwi wykorzystywane są włosy z okolicy skóry głowy pacjenta - najczęściej pobiera się określoną ilość zespołów mieszkowych z okolicy potylicy i karku. Do zabiegu wymagana jest względnie niewielka ilość włosów, zatem ubytek owłosienia z tyłu głowy jest praktycznie niedostrzegalny. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny dzięki odpowiedniemu zastosowaniu technik znieczulenia miejscowego. W zależności od metody pobierania i wszczepiania poszczególnych mieszków włosowych, wyróżnić można kilka odmiennych technik przeszczepu brwi, wśród których wymienić należy m.in. metodę S.A.F.E.R. i FUE.

Metoda S.A.F.E.R.

Przeszczep brwi metodą S.A.F.E.R. bazuje na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które umożliwia podciśnieniowe zasysanie pojedynczych mieszków włosowych i ich wprowadzanie do wykonanych za pomocą specjalnych narzędzi mikronacięć. Znaczny stopień zautomatyzowania całej procedury wpływa m.in. na stosunkowo krótki czas trwania zabiegu. W przypadku zastosowania metody S.A.F.E.R. przeszczep brwi zamyka się najczęściej w przeciągu trzech godzin.

Metoda FUE

Przeszczep brwi metodą FUE przebiega w znacznym stopniu analogicznie do zabiegu metodą S.A.F.E.R.. Główna różnica polega na tym, że w technice FUE poszczególne mieszki włosowe są pozyskiwane ręcznie z użyciem specjalnej metalowej sztancy. Wpływa to na dłuższy czas przebiegu proceduryi i zwiększa ryzyko uszkodzenia poszczególnych cebulek włosów w trakcie ich pobierania czy wszczepiania.

Efekty przeszczepu brwi

Efekty zabiegu przeszczepu brwi, niezależnie od zastosowanej techniki, widoczne są natychmiast po wykonanym zabiegu, jednakże ostateczne rezultaty przeprowadzonej korekcji ocenić można najczęściej dopiero po upływie roku. Związane jest to m.in. z szokiem pooperacyjnym, który sprawia ze przeszczepione włosy zaczynają przejściowo wypadać około 1-2 miesiące po dokonanej korekcji. Wzrost nowych włosów następuje w kolejnych tygodniach.

Zabieg przeszczepu brwi uważany jest za procedurę bezpieczną i obarczoną niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Zazwyczaj u pacjentów występuje przejściowy, miejscowy ból, obrzęk czy zaczerwienienie okolicy poddanej zabiegowi.

Źródła:

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...