Przeszczep włosów FUT - co to za zabieg?

Łysienie jest problemem nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Bez względu na przyczynę, zwykle jego leczenie nie pozwala na przywrócenie upragnionej gęstości włosów. Przeszczep włosów FUT jest odpowiedzią na potrzeby tych, którzy z utratą włosów chcą sobie poradzić na zawsze. Włosy przeszczepione tą metodą wyglądają naturalnie, a niewielkie ryzyko związane z zabiegiem sprawia, że mimo upływu lat po tradycyjna metoda przeszczepu włosów FUT wciąż preferowana jest przez wielu specjalistów.

Historia przeszczepiania włosów liczy sobie już blisko 200 lat. Jednak mimo zapewnień pierwszych lekarzy, którzy wykonali zabieg w 1822r., problem łysienia nadal nie należy do rzadkości. Pionierami nowoczesnych metod byli Japończycy, którzy dokonali wykorzystywali je już w latach 30’ ubiegłego wieku, jednak II wojna światowa sprawiła, że ich dokonania zostały zapomniane na blisko 20 lat, i zaczęły ewoluować w latach 50'. Dopiero około 2000 roku zaczęto jednak przywiązywać uwagę do takich aspektów jak kąt, pod którym wzrastają przeszczepione włosy. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Dziesiątki lat doświadczeń pozwoliły na stworzenie dwóch głównych metod transplantacji włosów, stosowanych do dziś – metody FUT (z ang. Follicular Unit Transplantation), używającej przeszczepu w postaci „stripa” – paska, oraz FUE (z ang. Follicular Unit Extraction), polegającej na użyciu wielu małych mikrograftów. Przeszczep włosów ma gwarantować trwały efekt, a włosy muszą przybierać naturalny wygląd, stąd każdy przypadek łysienia jest inny, i wymaga odmiennych zabiegów. Jednak bez względu na stosowaną technikę, poziom zadowolenia pacjentów jest wysoki – sięga nawet 98%.

Na czym polega przeszczep włosów metod FUT?

W transplantacji włosów FUT konieczne jest pobranie paska włosów. Ponieważ mieszki włosowe pobierane z okolicy dawczej są nienaruszone, szanse na przyjęcie się przeszczepu są bardzo wysokie. Włosy pobierane są z okolic genetycznie odpornych na łysienie, jak tył głowy. To sprawia, że przeszczepione włosy zachowują się tak, jak w tamtej okolicy, a wyrastające w ich pobliżu nowe włosy nie wypadają. Pobranie paska włosów pozwala chirurgowi łatwiej zaplanować zabieg, ponieważ będzie od razu wiedział jaką ilością materiału dysponuje. Następnie poszczególne jednostki włosów (z ang. hair unit) są umieszczane w skórze głowy w mikroskopijnych nacięciach, cienkich niczym igła. Chociaż metoda FUT pozostawia cienką, linijną bliznę w miejscu pobrania, to najlepszy sposób na pozyskanie w krótkim czasie dużej ilości materiału, który szybko może zostać wykorzystany – dzięki czemu włosy nie obumierają przebywając poza ciałem. Przeszczep włosów  FUT gwarantuje też, że nie pojawią się problemy z nadmierną pigmentacją skóry, uniesieniem lub odpadnięciem włosów, co często zdarzało się przy dawnych metodach.

Najlepszymi kandydatami do zabiegu przeszczepu włosów FUT są pacjenci, u których łysienia nie da się już ukryć poprzez odpowiednią stylizację fryzury, a leczenie nie daje pożądanych rezultatów. Im większy ubytek włosów, tym większe są potencjalne korzyści. Przeszczep włosów FUT skuteczny jest szczególnie w łysieniu angrogenowym, czyli w męskim typie łysienia. Zdaniem specjalistów, wskazaniem to przeszczepu włosów tą techniką jest ich utrata w skutek urazu, napromieniania czy oparzeń zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Zabiegu nie wykonuje się jedynie u osób, które całkowicie utraciły włosy, lub przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi (np. Warfin, Plavix, Clexane).

Przeszczep włosów tą techniką jest wykonywany w niektórych polskich klinikach. Cena transplantacji włosów FUT, w zależności od ilości przeszczepionych włosów, może wynosić od 1 200 zł do nawet 6 000 zł przy rozległych ubytkach owłosienia.

Przeszczep włosów FUT u mężczyzn
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła Ahmad, Muhammad. "Patient satisfaction in hair transplant surgery." Journal of Pakistan Association of Dermatologists 19 (2009): 9-12. Nirmal, Balakrishnan, Savitha Somiah, and Sarvajnamurthy A. Sacchidanand. "A study of donor area in follicular unit hair transplantation." Journal of cutaneous and aesthetic surgery 6.4 (2013): 210. www.belgraviacentre.com; www.ishrs.org

Autor:

Dodaj komentarz

Przeszczep włosów - technika FUT a FUE

Przeszczep włosów - technika FUT a FUE

W transplantacji włosów pojawiają się coraz to nowsze techniki (np. BHT czy SAFER), a mimo to metody starsze, takie jak FUT czy FUE, nadal z powodzeniem są wykorzystywane do uzupełniania braków owłosienia. Nazwy tych zabiegów przeszczepiania...

Transplantacja włosów krok po kroku

Transplantacja włosów krok po kroku

Postępujący proces łysienia jest problemem, z którym zmaga się znaczna część mężczyzn, a także niektóre kobiety. Powolna i stopniowa utrata włosów generować może u wielu pacjentów problemy z nawiązywaniem bliższych relacji damo-męskich...

Metody transplantacji włosów u mężczyzn

Metody transplantacji włosów u mężczyzn

Problem wypadających włosów i postępującego procesu łysienia jest zmorą wielu mężczyzn w średnim wieku. Wyraźne cofnięcie się linii owłosienia na skórze głowy często świadczy pośrednio o upływie lat i postępującym procesie starzenia....