Przeszczep włosów FUT - co to za zabieg?

Łysienie jest problemem zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Bez względu na jego przyczynę, leczenie zwykle nie pozwala na przywrócenie upragnionej gęstości włosów. Przeszczep włosów FUT jest odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą odzyskać jak największą ilość utraconych kosmyków. Włosy przeszczepione tą metodą wyglądają naturalnie, a niewielkie ryzyko związane z zabiegiem sprawia, że mimo upływu lat, tradycyjna metoda FUT wciąż jest preferowana przez wielu specjalistów.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przeszczep włosów - metody

Historia przeszczepiania włosów liczy sobie już blisko 200 lat. W tym czasie doszło do wykształcenia dwóch głównych sposobów transplantacji włosów, stosowanych do dziś – metody FUT (z ang. Follicular Unit Transplantation), używającej przeszczepu w postaci paska, oraz FUE (z ang. Follicular Unit Extraction), polegającej na użyciu wielu pojedynczych mikrograftów. Oprócz powyższych technik, lekarze są w stanie zaproponować pacjentom również przeszczep sposobem BHT (z ang. Body Hair Transplant), gdzie włosy pobiera się nie ze skóry głowy, a innych owłosionych części ciała. Należy wspomnieć, że bez względu na zastosowaną technikę, poziom zadowolenia pacjentów po przeszczepie jest wysoki i sięga nawet 98%.

Na czym polega przeszczep włosów metod FUT?

W transplantacji włosów FUT konieczne jest pobranie całego paska włosów. Dzięki temu mieszki włosowe pozyskiwane z okolicy dawczej są nienaruszone, a to sprawia, że szanse na przyjęcie się przeszczepu są bardzo wysokie. Włosy pobierane są z okolic genetycznie odpornych na łysienie - zaliczamy do nich m.in. tył głowy. To sprawia, że przeszczepione włosy nie są podatne na działanie dihydrotestosteronu (DHT), który jest odpowiedzialny za łysienie androgenowe. Co więcej, pobranie paska włosów pozwala chirurgowi łatwiej zaplanować zabieg, ponieważ od razu wie on, jaką ilością materiału dysponuje.

Metoda FUT krok po kroku

Następnie poszczególne jednostki włosów (z ang. hair unit) są umieszczane w skórze głowy w mikroskopijnych nacięciach -cienkich niczym igła. Chociaż metoda FUT pozostawia cienką, linijną bliznę w miejscu pobrania, to najlepszy sposób na pozyskanie w krótkim czasie dużej ilości materiału, który szybko może zostać wykorzystany. Dzięki temu włosy nie obumierają, przebywając poza ciałem. Przeszczep włosów FUT gwarantuje też, że nie pojawią się problemy z nadmierną pigmentacją skóry, uniesieniem lub odpadnięciem włosów, co często zdarzało się przy dawnych metodach.

Czym FUT różni się od FUE?

W przypadku przeszczepu włosów FUT najpierw z tylnej okolicy głowy pobierany jest płat skórny, z którego to później – przy użyciu mikroskopu – lekarz uzyskuje pojedyncze jednostki włosowe, służące do uzupełnienia braków owłosienia. Odmienny jest przebieg przeszczepu włosów FUE, podczas którego pojedyncze jednostki włosowe uzyskiwane są bezpośrednio z rejonów dawczych – nie istnieje konieczność wcześniejszego pobierania od pacjenta płata skórnego.

Dla kogo przeszczep włosów?

Najlepszymi kandydatami do zabiegu przeszczepu włosów FUT są pacjenci, u których łysienia nie da się już ukryć poprzez odpowiednią stylizację fryzury, a leczenie nie daje pożądanych rezultatów. Im większy ubytek włosów, tym większe są potencjalne korzyści. Przeszczep włosów FUT jest szczególnie skuteczny w przebiegu łysienia androgenowego, czyli w tak zwanym męskim typie łysienia. Zdaniem specjalistów, wskazaniem do przeszczepu włosów tą techniką jest ich utrata wskutek urazu, napromieniania czy oparzeń - zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Zabiegu nie wykonuje się jedynie u osób, które całkowicie utraciły włosy, jak również pacjentów przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi.

Źródła:

Zabiegi przeszczepiania włosów - więcej na ten temat

Zabiegi przeszczepiania włosów

Nadmiernie wypadające włosy to nierzadko przyczyna silnych kompleksów i braku pewności siebie. Problem przerzedzonej fryzury często w pierwszej kolejności skłania…

Dodaj komentarz

Przeszczep włosów - technika FUT a FUE

Przeszczep włosów - technika FUT a FUE

W transplantacji włosów pojawiają się coraz to nowsze techniki (np. BHT czy SAFER), a mimo to metody starsze, takie jak FUT czy FUE, nadal z powodzeniem są wykorzystywane do uzupełniania braków owłosienia. Nazwy tych zabiegów przeszczepiania...

Transplantacja włosów krok po kroku

Transplantacja włosów krok po kroku

Postępujący proces łysienia jest problemem, z którym zmaga się znaczna część mężczyzn, a także niektóre kobiety. Powolna i stopniowa utrata włosów generować może u wielu pacjentów problemy z nawiązywaniem bliższych relacji damo-męskich...

Zagęszczanie włosów u mężczyzn

Zagęszczanie włosów u mężczyzn

Problem wypadających włosów i postępującego procesu łysienia jest zmorą wielu mężczyzn w średnim wieku. Wyraźne cofnięcie się linii owłosienia na skórze głowy często jest kojarzone z postępującym procesem starzenia. Obecnie istnieje...