Przeszczep włosów - technika FUT a FUE

W transplantacji włosów pojawiają się coraz to nowsze techniki (np. BHT czy SAFER), a mimo to metody starsze, takie jak FUT czy FUE, nadal z powodzeniem są wykorzystywane do uzupełniania braków owłosienia. Nazwy tych zabiegów przeszczepiania włosów są do siebie zbliżone, różnią się one od siebie jednak wieloma aspektami – różny jest m.in. czas rekonwalescencji po nich, odmienna jest również inwazyjność procedur FUT i FUE.

Kiedyś pacjenci, doświadczający problemu łysienia, mogli jedynie wspomóc się peruką, dziś stosowanie takowej zdecydowanie nie jest konieczne – coraz powszechniej dostępne są bowiem zabiegi przeszczepiania włosów. Osoby z brakami owłosienia skorzystać mogą z zabiegów małoinwazyjnych, jak i takich, które są praktycznie bezinwazyjne.

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Jednymi z najpopularniejszych zabiegów z zakresu transplantacji włosów są te wykonywane są technikami FUT i FUE. Różnią się one zarówno jedną literą w nazwie, jak i pozostającymi u pacjentów śladami po ich przebyciu, nieco odmienny jest także okres rekonwalescencji po tych dwóch zabiegach oraz sposób, w jaki uzyskiwane są transplanty służące przeszczepianiu włosów.

Czym się różni przeszczepianie włosów FUT od FUE?

Skrót FUT wywodzi się od angielskiego „follicular unit transplantation”, z kolei skrót FUE pochodzi od „follicular unit extraction”. W przypadku obu tych zabiegów przeszczepianiu podlegają tzw. jednostki włosowe, które zawierają od 1 do 4 włosów. Nieco odmienna jest jednak technika uzyskiwania transplantów.

W przypadku przeszczepu włosów FUT dla uzyskania przeszczepianych włosów najpierw z tylnej okolicy głowy pobierany jest płat skórny, z którego to później – przy użyciu mikroskopu – lekarz uzyskuje pojedyncze jednostki włosowe, służące do uzupełnienia braków owłosienia. Odmienny jest przebieg przeszczepu włosów FUE, podczas którego pojedyncze jednostki włosowe uzyskiwane są bezpośrednio z rejonów dawczych – nie istnieje konieczność pobierania od pacjenta płata skórnego.

Z wymienionych wyżej względów to technika FUT uznawana jest za bardziej inwazyjną. Nie oznacza to jednak, że inne techniki przeszczepiania włosów zdecydowanie nad nią przeważają – to właśnie technika FUT pozwala uzyskiwać największe ilości transplantów. Po zabiegu rzeczywiście pozostaje blizna w tylnej okolicy głowy, jednakże (dzięki zastosowaniu specjalnej, kosmetycznej techniki zaszywania rany) jest ona widoczna w niewielkim stopniu. Co więcej, jeżeli pacjent zamierza w przyszłości posiadać długie włosy, to w ogóle nie powinien mieć obaw – dłuższa fryzura zdecydowanie powinna ukryć ewentualną bliznę. Przeszczep włosów FUE, dzięki temu, że transplanty są uzyskiwane bezpośrednio ze skóry, nie pozostawia po sobie poziomej blizny – ewentualne blizny w miejscach, z których uzyskiwano transplanty, są zasadniczo niewidoczne. Odmienny jest również czas rekonwalescencji po dwóch omawianych zabiegach. W przypadku metody FUT jest on dłuższy przez to, że po zabiegu pozostaje rana, która musi ulec zagojeniu.

Techniki transplantacji włosów FUT i FUE posiadają również pewne cechy wspólne. Zaliczyć można do nich m.in. przeciwwskazania do przeszczepiania włosów tymi metodami -  w przypadku obu technik, nie powinno się ich stosować np. u pacjentów z ciężkim stanem ogólnym (związanym czy to z chorobą nowotworową, czy z nieunormowanym przebiegiem cukrzycy), czy u chorych, posiadających aktywne ogniska zapalne w obrębie skóry głowy. Zasadniczo podobny może być również czas trwania obu zabiegów - to, jak długo trwa przeszczep włosów, uzależnione jest bowiem głównie od tego, jak duża ilość włosów ulega przeszczepianiu.

Różne są natomiast ceny opisywanych zabiegów. W przypadku techniki FUT, w Poznaniu zabieg wykonać można już od 9 tysięcy złotych, z kolei cena przeszczepu włosów FUE w tym samym mieście rozpoczyna się od 5 tysięcy złotych.

Źródła: www.ncbi.nlm.nih.gov; www.emedicine.medscape.com; www.omicsonline.org

Autor:

Dodaj komentarz

Transplantacja włosów krok po kroku

Transplantacja włosów krok po kroku

Postępujący proces łysienia jest problemem, z którym zmaga się znaczna część mężczyzn, a także niektóre kobiety. Powolna i stopniowa utrata włosów generować może u wielu pacjentów problemy z nawiązywaniem bliższych relacji damo-męskich...

Metody transplantacji włosów u mężczyzn

Metody transplantacji włosów u mężczyzn

Problem wypadających włosów i postępującego procesu łysienia jest zmorą wielu mężczyzn w średnim wieku. Wyraźne cofnięcie się linii owłosienia na skórze głowy często świadczy pośrednio o upływie lat i postępującym procesie starzenia....

Przeszczep włosów FUT - co to za zabieg?

Przeszczep włosów FUT - co to za zabieg?

Łysienie jest problemem nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Bez względu na przyczynę, zwykle jego leczenie nie pozwala na przywrócenie upragnionej gęstości włosów. Przeszczep włosów FUT jest odpowiedzią na potrzeby tych, którzy z...