Przetoka odbytu - przyczyny powstawania

Nieprawidłowe połączenie pomiędzy kanałem odbytu a skórą nazywane jest przetoką odbytu. Do jej powstawania prowadzić mogą różne stany: najczęściej przyczyną przetoki okołoodbytniczej są ropnie, jednak problem pojawiać się może również na skutek ogólnoustrojowych zakażeń czy w związku z zapalnymi chorobami jelit. Wśród różnych patologii, prowadzących do występowania tego schorzenia, wymienia się również komplikacje zabiegów chirurgicznych przeprowadzanych czy to w obrębie krocza i samej okolicy odbytu, czy też w obrębie żeńskich narządów rozrodczych.

Przetoką odbytu (określaną także mianem przetoki okołoodbytniczej) nazywa się istnienie połączenia pomiędzy kanałem odbytu a skórą. Kanał przetoki może przybierać rozmaitą formę - spotykane są zarówno kanały proste, jak i wielokrotnie rozgałęzione. Problem znany jest medycynie od niepamiętnych czasów - zabieg leczenia przetoki odbytu został opisany już przez Hipokratesa. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Schorzenie powodować może różnego typu dolegliwości, takie jak ból, świąd i pieczenie w okolicy odbytu, oprócz tego prowadzić może ono do występowania nawracających ropni we wspomnianej okolicy ciała. Chorych z przetoką odbytu leczy się operacyjnie. Czym jest, jak się objawia i w jaki sposób jest leczona przetoka okołoodbytnicza, zostało już nakreślone, skąd się jednak bierze ten problem?

Jakie są przyczyny powstawania przetoki odbytu?

Przetoka odbytu jest ściśle związana z innym schorzeniem - ropniami. Ropniami odbytniczymi nazywa się zbiorniki, zawierające treść ropną, które powstają na skutek zakażenia gruczołów okołoodbytniczych. W sytuacji, kiedy ściana ropnia ulegnie przebiciu do skóry, dochodzi do powstania przetoki odbytu.

Ropnie odbytnicze są najczęstszą przyczyną przetok okołoodbytniczych. Jak podaje American Society of Colon and Rectal Surgeons, nawet u aż do 50% pacjentów z ropniami okołoodbytniczymi dochodzi do pojawiania się przetok. Istnieje nawet pewna tendencja do klasyfikowania ropni i przetok jako dwóch postaci tak naprawdę jednego schorzenia - ropnie traktowane są jako ostra postać zakażenia, z kolei przetoki uznawane są za przewlekłą formę infekcji gruczołów okolicy odbytu.

Przyczynami przetoki odbytu mogą być jednak także inne niż ropnie jednostki chorobowe. Problem spotykany jest u pacjentów z zapalnymi chorobami jelit, takimi jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Według emedicine.medscape.com, przetoki obserwowane są u nawet 30-50% pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna - jednym z rodzajów przetok, które pojawiają się u tych chorych, są właśnie przetoki okołoodbytnicze.

Do powstania przetoki odbytu przyczyniać się mogą również zakażenia ogólnoustrojowe, takie jak infekcja gruźlicza czy zakażenie wirusem HIV. Innymi przyczynami schorzenia bywają:

  • promienica,
  • kiła,
  • ziarniniak weneryczny,
  • ciało obce w odbycie lub odbytnicy,
  • zapalenie uchyłków jelita grubego,
  • infekcja Chlamydią,
  • tzw. trądzik odwrócony,
  • nowotwory okolicy odbytu.

Zdarza się także, że przetoka okołoodbytnicza stanowi powikłanie leczenia, które przeszedł dany pacjent. Do takiej sytuacji dochodzić może np. u chorych, którzy byli operowani - przetoka odbytu może pojawiać się jako komplikacja po zabiegach przeprowadzanych zarówno w okolicy odbytu, jak i po operacjach ginekologicznych. Do pojawiania się patologicznego kanału pomiędzy odbytem a skórą dochodzić może również u tych pacjentów, którzy przebyli radioterapię skierowaną na okolice krocza lub miednicy.

Leczenie przetoki odbytu laserem
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.emedicine.medscape.com; www.fascrs.org; www.pkk.org.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska