Przygotowanie do zabiegu operacyjnego leczenia przepukliny

Przepukliny są jedną z najczęstszych przyczyn przeprowadzania zabiegów chirurgicznych. Niestety lekarze nie zawsze poświęcają odpowiednią ilość czasu na rozmowę i edukację pacjentów. Tym samym zaniedbywane jest odpowiednie przygotowanie do operacji, które, właściwie przeprowadzone, poprawia rokowanie i zmniejsza ilość powikłań pozabiegowych.

Przepuklina (łac. hernia) to nieprawidłowe przemieszczenie się tkanki lub narządu poza jamę, w której zwykle się znajduje. Każda przepuklina składa się z wrót, przez które przedostają się tkanki, worka i jego zawartości. Jest to dość pospolite schorzenie, gdyż w ciągu życia ryzyko rozwoju przepukliny wynosi odpowiednio 5% dla kobiet i 27% dla mężczyzn. Często jest ono bagatelizowane z powodu swojego bezobjawowego przebiegu. Niestety z upływem czasu dochodzi do zwiększenia ilości tkanek zalegających w worku przepuklinowym, a odsetek powikłań, takich jak uwięźnięcie czy zadzierzgnięcie, rośnie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Metody leczenia przepuklin można podzielić na zachowawcze i operacyjne. W przypadku tych pierwszych dostępne są różnego rodzaju pasy przepuklinowe, dostosowane do konkretnej okolicy ciała. Należy jednak podkreślić, że długotrwałe odwlekanie w czasie zabiegu operacyjnego może doprowadzić, poprzez nawracające stany zapalne, do zwłóknienia zawartości worka przepuklinowego, i tym samym utrudnić przyszły zabieg. Wśród metod operacyjnych obecnie najczęściej wykonuje się te z wszczepieniem siatki wzmacniającej. Możliwe jest to zarówno z dostępu klasycznego, jak i laparoskopowo. Ta druga technika wiąże się z nieco lepszym rokowaniem, lecz jest dużo droższa i tym samym mniej popularna w Polsce.

Co można zrobić, aby właściwie przygotować się do operacji przepukliny?

Pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że poprzez właściwe przygotowanie się do zabiegu operacyjnego plastyki przepukliny, mogą korzystnie wpłynąć ja jego końcowy efekt. Wydaje się im, że wszystko zależy od umiejętności i wiedzy chirurga, przez co nie przykładają wielkiej wagi do okresu, poprzedzającego samą hospitalizację. Badania patomorfologiczne, prowadzone przez lekarzy takich jak Moore i Cuthbertson udowodniły, że ingerencja chirurgiczna niekorzystnie wpływa na homeostazę naszego organizmu. Tym sam odpowiednie postępowanie okołooperacyjne może istotnie zmniejszyć ilość powikłań.

Swoje przygotowanie do zabiegu plastyki przepukliny pacjenci powinni rozpocząć od jak najlepszego wyrównania chorób ogólnoustrojowych. Częste schorzenia, takie jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca, nie tylko pogarszają rokowanie operacji, ale również mogą być przyczyną zdyskwalifikowania z procedury chirurgicznej. Dlatego warto poinformować swojego lekarze pierwszego kontaktu o planowanym zabiegu. Będzie on dzięki temu mógł, w razie konieczności, dobrać nowe leki bądź zintensyfikować obecną terapię. Z drugiej strony niektóre preparaty, na przykład substancje przeciwkrzepliwe, często wymagają odstawienia lub zamiany na inny.

Kolejnym ważnym elementem jest kontrola wagi ciała. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie tylko utrudnia zadanie chirurgom, ale również niekorzystnie oddziałuje na rozwój przepukliny. Dzieje się tak, ponieważ dodatkowa tkanka zwiększa ciśnienie w jamach ciała i ułatwia przedostawanie się ich zawartości przez osłabione powłoki.

Po przyjęciu do szpitala, jeśli nastąpiło ono w trybie planowym, a zabieg ma odbyć się na następny dzień, należy pamiętać o co najmniej 6 godzinnej przerwie w spożywaniu pokarmów stałych. W praktyce oznacza to, że ostatnim posiłkiem przed operacją przepukliny będzie kolacja dnia poprzedniego. Przerwa w przyjmowaniu płynów powinna wynosić co najmniej 2 godziny dla substancji klarownych. Należy również pamiętać, że część leków, na przykład te na nadciśnienie należy przyjąć również w dniu zabiegu popijając niewielką ilością wody.

Operacje i leczenie przepuklin
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Red. Noszczyk W., Chirurgia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2009; Moore F.D., et al.: The body cell mass and its supporting environment: body composition in health and disease. Philadelphia 1963; www.mp.pl

Autor:

Dodaj komentarz

O przepuklinie kresy białej słów kilka

O przepuklinie kresy białej słów kilka

Przepukliny należą do grupy stosunkowo powszechnych schorzeń, a ich operacyjne leczenie to jedna z najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych – według różnych danych, każdego roku w naszym kraju przeprowadza się od pięćdziesięciu do...

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu przepuklin?

Przepuklina jest jedną z tych dolegliwości, które – choć zazwyczaj nie dają bardzo uciążliwych dla pacjenta objawów – nie powinny być lekceważone, ponieważ w pewnych sytuacjach mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i wymagają...

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Przepuklina: schorzenie, którego nie wolno lekceważyć

Choć interesujemy się swoim zdrowiem, coraz więcej wiemy o chorobach, wciąż uparcie lekceważymy niektóre schorzenia, nie dostrzegając konieczności ich leczenia. Tak jest chociażby z przepukliną, której często nie uważamy za „poważną”...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska