Punkcja stawu - małoinwazyjny zabieg ortopedyczny

Diagnostyka medyczna wciąż poszukuje nowych, coraz mniej inwazyjnych technik diagnostycznych i zabiegowych, zmniejszających inwazyjność przeprowadzanych procedur. W ostatnich latach w każdej dziedzinie medycyny zauważyć można znaczny postęp w tej dziedzinie: wykorzystanie małoinwazyjnych metod ułatwia i przyspiesza diagnostykę, a nierzadko może stanowić nawet alternatywę dla leczenia zabiegowego. Także w ortopedii coraz częściej zastosowanie mają minimalnie inwazyjne techniki diagnostyczo-lecznicze, w tym punkcje stawowe, wykorzystywane m.in. w leczeniu stawu kolanowego.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Ból i opuchlizna stawu kolanowego może mieć różne przyczyny – może to być m.in. zapalenie stawu lub choroba zwyrodnieniowa. Stan taki może również w negatywny sposób wpłynąć na życie pacjenta, ograniczając jego aktywność fizyczną. 

W diagnostyce i leczeniu nie tylko stawu kolanowego, ale także innych stawów, coraz częściej wykorzystywana jest punkcja – małoinwazyjny zabieg ortopedyczny, pozwalający ustalić przyczyny dolegliwości bólowych.

Punkcja stawu: zastosowanie w ortopedii

Punkcja stawu to minimalnie inwazyjna procedura diagnostyczna, mająca zastosowanie w ustalaniu przyczyn bólu oraz puchnięcia stawu. Zabieg przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, a czas jego trwania zazwyczaj nie przekracza piętnastu minut. Za pomocą sterylnej igły i strzykawki lekarz pobiera ze stawu płyn, który następnie przekazywany jest do analizy. Badanie płynu pozwala ustalić przyczynę dolegliwości bólowych i opuchlizny, wśród których może się znajdować dna moczanowa, infekcja stawu lub choroba reumatoidalna. Punkcja stawu jest szczególnie przydatna w diagnostyce tych pacjentów, u których przyczyny bólu nie udało się jednoznacznie ustalić na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań.

Punkcja jest badaniem, do którego pacjent nie musi się przygotowywać, również po zabiegu nie jest od niego wymagane specjalne postępowanie. Przed zabiegiem lekarz odkaża miejsce wkłucia za pomocą preparatu antyseptycznego oraz zabezpiecza jałową gazą. Podczas punkcji stawu pacjent znajduje się zazwyczaj w pozycji leżącej z unieruchomionym stawem, a lekarz wprowadza do wnętrza stawu jałową igłę, za pomocą której odciąga do strzykawki płyn stawowy oraz – w razie potrzeby – podaje leki. Po usunięciu igły miejsce wkłucia zabezpieczane jest jałowym opatrunkiem, który pacjent może usunąć kilka godzin po badaniu. Ból po wykonaniu punkcji zazwyczaj jest niewielki i krótkotrwały, jednak może się utrzymywać przez okres kilku dni. Praktycznie od razu po zabiegu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności, należy jednak pamiętać o tym, by przez kilka dni oszczędzać leczony staw.

Wśród wskazań do zastosowania punkcji stawu znajdują się bóle stawów o nieustalonej przyczynie, a także puchnięcie stawów. Najczęściej punkcję stosuje się w badaniu stawu kolanowego, może mieć jednak zastosowanie w diagnostyce i leczeniu każdego stawu. Badanie traktowane jest jako „złoty standard” w przypadku podejrzenia zakażenia stawu lub dny moczanowej. Punkcja ma również zastosowanie terapeutyczne: umożliwia odbarczenie stawu poprzez usunięcie nadmiaru płynu oraz podanie leków o działaniu znieczulającym i przeciwzapalnym bezpośrednio do jego wnętrza. Punkcje stosuje się też w zabiegach leczniczych, których celem jest poprawa jakości chrząstki, uszkodzonej przez działanie procesów zwyrodnieniowych – takim zabiegiem jest np. podanie do stawu preparatów kwasu hialuronowego, wspomagających odbudowę chrząstki.

Wśród przeciwwskazań do przeprowadzania punkcji stawu znajdują się objawy zakażenia w jego okolicy – zabiegu nie przeprowadza się m.in. u pacjentów ze zmianami ropnymi na skórze, które powodują ryzyko przedostania się drobnoustrojów do wnętrza stawu. Punkcja jest też niewskazana u pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi i osób, przyjmujących niektóre leki, powodujące zmniejszenie krzepliwości krwi. Punkcja stawu jest zabiegiem bezpiecznym, a do nielicznych, rzadko występujących powikłań zalicza się zakażenie stawu, uszkodzenie chrząstki stawowej i krwawienie wewnętrzne.

Cena punkcji stawowej uzależniona jest m.in. od miasta i placówki, w której wykonywany jest zabieg, na ogół jednak zamyka się w przedziale 100 – 200 zł.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Drobne zabiegi ambulatoryjne w zakresie ortopedii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…