Rehabilitacja przy pomocy urządzenia Levitas - jak to działa

Słowo rehabilitacja wywodzi się od łacińskich 're' (znów) oraz 'habilitis' (sprawny). Różne są przyczyny wdrożenia tego typu terapii, zaliczane są do nich m.in. stany po długim unieruchomieniu, schorzenia neurodegeneracyjne czy też próba szybszego przywrócenia kondycji u osób po przebytym zawale serca. Na rynku dostępnych jest wiele różnego typu przyrządów, usprawniających proces rehabilitacji: jednym z nich jest urządzenie Levitas.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Według danych GUS, w 2014 roku liczba mieszkańców Polski mających 65 i więcej lat przekraczała 5 milionów osób. Społeczeństwo ewidentnie się starzeje: coraz bardziej zauważalna jest tendencja do wzrostu odsetka ludności w wieku podeszłym. Fakt ten zdecydowanie ma wpływ na świat medyczny: stale rośnie z tego względu zapotrzebowanie na świadczenia, związane z zaawansowanym wiekiem. 

Jedną z dyscyplin medycznych, która wspomaga zdrowie osób starszych, jest fizjoterapia. Odbywa się ona poprzez pracę z  wykwalifikowanymi fizjoterapeutami oraz przy pomocy różnego rodzaju urządzeń wspomagających - takich jak to, które opisane zostało poniżej.

Zastosowanie urządzenia Levitas w rehabilitacji

Urządzenie Levitas to system, służący do terapii w podwieszeniu. Złożony jest on z m.in. układu prowadnic, rolek oraz linek i podwieszek na różne części ciała - choć początkowo tak skomplikowany wygląd może budzić w pacjencie negatywne skojarzenia, nie należy się lękać. Zastosowana konstrukcja ma na celu maksymalizację bezpieczeństwa chorego oraz uzyskanie pełnej stabilizacji ciała podczas ćwiczeń.

Urządzenie do rehabilitacji w podwieszeniu Levitasźródło: www.technomex.pl

Rehabilitacja z wykorzystaniem urządzenia Levitas może być wdrożona m.in. u chorych:

  • z niedowładami i porażeniami mięśni;
  • ze zmianami strukturalnymi stawów;
  • uprzednio unieruchomionych, na skutek czego doszło u pacjenta do osłabienia siły mięśniowej.

Urządzenie do rehabilitacji Levitas pozwala zwiększyć sprawność chorego poprzez wykonywanie różnego rodzaju aktywności. W trakcie ćwiczeń w odciążeniu dochodzi do zmniejszenia napięcia w stawach oraz mięśniach, dzięki czemu pacjent jest w stanie wykonać ruchy, których wcześniej nie był w stanie robić (np. ze względu na ból).

Inne metody rehabilitacji, które możliwe są przy pomocy urządzenia Levitas, to ćwiczenia samowspomagane (polegają na tym, że zdrowa część ciała wspomaga ruch innej, osłabionej procesem chorobowym) oraz ćwiczenia oporowe.

Opisywaną metodą można wzmacniać siłę mięśniową głównie w obrębie kończyn górnych i dolnych, kręgosłupa oraz mięśni grzbietu. Odpowiedni dobór ćwiczeń odbywa się z udziałem fizjoterapeuty, który poinstruuje pacjenta co, w jaki sposób i przez jak długi czas ma wykonywać.

Urządzenie Levitas to nie tylko bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Praca z jego wykorzystaniem jest wygodna również dla fizjoterapeuty, związane jest to choćby z łatwą możliwością zmiany pozycji rehabilitowanego i szerokim dostępem do pacjenta. Oprócz wymienionych, kiedy chory ćwiczy, ręce terapeuty pozostają wolne, w związku czym może on w tym samym czasie przeprowadzać inne zabiegi, takie jak np. masaże.

Cena jednej sesji rehabilitacyjnej z wykorzystaniem systemu Levitas mieści się w granicach od 20 do 35 zł.

Opracowano na podstawie: www.technomex.pl; www.demografia.stat.gov.pl; www.medicalnews.pl;

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Rehabilitacja przy pomocy urządzenia Levitas

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…