Rezonans magnetyczny stawu kolanowego - wskazania do badania

Staw kolanowy jest - obok stawu skokowego - najbardziej obciążanym elementem układu ruchu. Co więcej, każdego dnia narażony jest na olbrzymie przeciążenia, które mogą powodować urazy, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie. Towarzyszący uszkodzeniom ból i trudności w chodzeniu są najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza, który w celu oceny stawu kolanowego skieruje nas na rezonans magnetyczny.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem w organizmie człowieka. Zbudowany jest z kości udowej i piszczelowej, których połączenie wzmacnia rzepka. Funkcję stabilizującą pełnią więzadła wewnętrzne – krzyżowe i związane z łąkotkami oraz zewnętrzne – poboczne, rzepki i torebki stawowej. Ponadto pomiędzy kośćmi znajdują się 2 łąkotki, które dopasowują do siebie powierzchnie stawowe i umożliwiają ruchy obrotowe. To właśnie one są najczęstszym elementem, który ulega uszkodzeniu w stawie kolanowym, a zaraz po nich urazy dotyczą więzadeł. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Staw kolanowy jest najczęstszym elementem anatomicznym naszego ciała poddawanym obrazowaniu rezonansem magnetycznym (MRI). Badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce zarówno schorzeń z kręgu reumatologii jak i ortopedii. Głównym celem jego wykonywania jest wykrycie, co jest źródłem bólu i ograniczenia ruchomości w stawie kolanowym.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego – kiedy należy wykonać badanie?

Niewątpliwie najpopularniejszą przyczyną, dla której wykonywany jest rezonans magnetyczny stawu kolanowego, jest podejrzenie uszkodzenia elementu budowy stawu, które zazwyczaj powstaje na skutek urazu. Jednym z częstszych obrażeń w zakresie stawu kolanowego jest uszkodzenie łąkotki, zwłaszcza przyśrodkowej. Dochodzi do niego na skutek gwałtownego wyprostowania kolana, gdy znajduje się ono w zgięciu i częściowej rotacji. Do charakterystycznych objawów należą ból na wysokości szpary stawu, obrzęk i uczucie przeskakiwania w kolanie. Ponadto u około 50-60% pacjentów występuje tzw. zablokowanie stawu kolanowego. Badanie rezonansem magnetycznym jest w tym przypadku najdokładniejszą, nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Pozwala na zobrazowanie i ocenę stopnia oraz typu uszkodzenia łąkotek, a co za tym idzie - dobór odpowiedniej terapii. Drugim co do częstości rodzajem obrażeń są pourazowe patologie więzadeł kolana. Występują one przede wszystkim u osób uprawiających sporty, takie jak piłka nożna czy narciarstwo. W zależności od stopnia uszkodzenia – naciągnięcie, naderwanie lub całkowite rozerwanie, objawy mogą występować z różnym nasileniem. Zazwyczaj, oprócz towarzyszącego bólu oraz opuchlizny, pojawia się niestabilność w stawie kolanowym oraz krwiak. Obrazowanie MRI pozwala na jednoznaczne określenie stopnia uszkodzenia i jest w tym przypadku badaniem rekomendowanym.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego znajduje również zastosowanie w diagnostyce chorób reumatologicznych. Dzięki możliwości zobrazowania zapalenia błony maziowej czy nadżerek kostnych, możliwe jest wczesne rozpoznanie i dokładna ocena kliniczna artropatii, które dotykają staw kolanowy. Aby zwiększyć wartość diagnostyczną badania można zastosować środek kontrastujący, który spowoduje wzmocnienie sygnału w miejscach objętych aktywnym procesem zapalnym.

Badanie MRI stawu kolanowego może być także pomocne w diagnostyce bólu okolicy kolana u dzieci. Dzięki niemu możliwe jest wykluczenie występujących w tej grupie wiekowej jałowych martwic chrzęstno-kostnych oraz kostnych, np. choroba Osgood-Schlattera, czy też procesów nowotworowych. Co więcej, obrazowanie rezonansem magnetycznym pozwala również na wykrycie wad anatomicznych w zakresie kolana.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego wykonywany jest w ramach świadczeń NFZ. Jego wykonanie oferuje również wiele placówek diagnostycznych, a cena rezonansu magnetycznego kolana w ramach badań prywatnych waha się od 300 do 550 zł.

Źródła: Red. Gajewski P., Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2013, Medycyna Praktyczna, Kraków 2013
Gaździk T., Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 2008

Rezonans magnetyczny - więcej na ten temat

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny

Badanie rezonansem magnetycznym umożliwia dokładne sprawdzenie stanu, w jakim znajdują poszczególne narządy ludzkiego ciała. Lekarze kierują pacjentów na rezonans…

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...