Rezonans magnetyczny stawu kolanowego - wskazania do badania

Staw kolanowy jest - obok stawu skokowego - najbardziej obciążanym elementem układu ruchu. Co więcej, każdego dnia narażony jest na olbrzymie przeciążenia, które mogą powodować urazy, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie. Towarzyszący uszkodzeniom ból i trudności w chodzeniu są najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza, który w celu oceny stawu kolanowego skieruje nas na rezonans magnetyczny.

Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem w organizmie człowieka. Zbudowany jest z kości udowej i piszczelowej, których połączenie wzmacnia rzepka. Funkcję stabilizującą pełnią więzadła wewnętrzne – krzyżowe i związane z łąkotkami oraz zewnętrzne – poboczne, rzepki i torebki stawowej. Ponadto pomiędzy kośćmi znajdują się 2 łąkotki, które dopasowują do siebie powierzchnie stawowe i umożliwiają ruchy obrotowe. To właśnie one są najczęstszym elementem, który ulega uszkodzeniu w stawie kolanowym, a zaraz po nich urazy dotyczą więzadeł. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Staw kolanowy jest najczęstszym elementem anatomicznym naszego ciała poddawanym obrazowaniu rezonansem magnetycznym (MRI). Badanie to znajduje zastosowanie w diagnostyce zarówno schorzeń z kręgu reumatologii jak i ortopedii. Głównym celem jego wykonywania jest wykrycie, co jest źródłem bólu i ograniczenia ruchomości w stawie kolanowym.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego – kiedy należy wykonać badanie?

Niewątpliwie najpopularniejszą przyczyną, dla której wykonywany jest rezonans magnetyczny stawu kolanowego, jest podejrzenie uszkodzenia elementu budowy stawu, które zazwyczaj powstaje na skutek urazu. Jednym z częstszych obrażeń w zakresie stawu kolanowego jest uszkodzenie łąkotki, zwłaszcza przyśrodkowej. Dochodzi do niego na skutek gwałtownego wyprostowania kolana, gdy znajduje się ono w zgięciu i częściowej rotacji. Do charakterystycznych objawów należą ból na wysokości szpary stawu, obrzęk i uczucie przeskakiwania w kolanie. Ponadto u około 50-60% pacjentów występuje tzw. zablokowanie stawu kolanowego. Badanie rezonansem magnetycznym jest w tym przypadku najdokładniejszą, nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Pozwala na zobrazowanie i ocenę stopnia oraz typu uszkodzenia łąkotek, a co za tym idzie - dobór odpowiedniej terapii. Drugim co do częstości rodzajem obrażeń są pourazowe patologie więzadeł kolana. Występują one przede wszystkim u osób uprawiających sporty, takie jak piłka nożna czy narciarstwo. W zależności od stopnia uszkodzenia – naciągnięcie, naderwanie lub całkowite rozerwanie, objawy mogą występować z różnym nasileniem. Zazwyczaj, oprócz towarzyszącego bólu oraz opuchlizny, pojawia się niestabilność w stawie kolanowym oraz krwiak. Obrazowanie MRI pozwala na jednoznaczne określenie stopnia uszkodzenia i jest w tym przypadku badaniem rekomendowanym.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego znajduje również zastosowanie w diagnostyce chorób reumatologicznych. Dzięki możliwości zobrazowania zapalenia błony maziowej czy nadżerek kostnych, możliwe jest wczesne rozpoznanie i dokładna ocena kliniczna artropatii, które dotykają staw kolanowy. Aby zwiększyć wartość diagnostyczną badania można zastosować środek kontrastujący, który spowoduje wzmocnienie sygnału w miejscach objętych aktywnym procesem zapalnym.

Badanie MRI stawu kolanowego może być także pomocne w diagnostyce bólu okolicy kolana u dzieci. Dzięki niemu możliwe jest wykluczenie występujących w tej grupie wiekowej jałowych martwic chrzęstno-kostnych oraz kostnych, np. choroba Osgood-Schlattera, czy też procesów nowotworowych. Co więcej, obrazowanie rezonansem magnetycznym pozwala również na wykrycie wad anatomicznych w zakresie kolana.

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Rezonans magnetyczny stawu kolanowego wykonywany jest w ramach świadczeń NFZ. Jego wykonanie oferuje również wiele placówek diagnostycznych, a cena rezonansu magnetycznego kolana w ramach badań prywatnych waha się od 300 do 550 zł.

Źródła: Red. Gajewski P., Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2013, Medycyna Praktyczna, Kraków 2013
Gaździk T., Ortopedia i traumatologia. Podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 2008

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...