Skuteczność laserowego leczenia nietrzymania moczu u kobiet

Z powodu nietrzymania moczu cierpi niemal co piąta młoda kobieta przed 44 r.ż., a po 65 r.ż. – już blisko co trzecia, podają autorzy publikacji w Annals of Internal Medicine. Dla wielu z nich problem z nietrzymaniem moczu jest powodem wstydu, a jego skutki ciężko jest ukryć. Dolegliwości wraz z wkroczeniem w wiek menopauzalny nierzadko ulegają nasileniu. Laserowe metody leczenia nietrzymania moczu są wciąż nowością - ale istnieją już dowody na ich skuteczność.

U połowy kobiet nietrzymanie moczu ma charakter wysiłkowy – pojawia się podczas ćwiczeń, kaszlu, lub dźwigania cięższych przedmiotów.  Ten krępujący problem zdrowotny zmusza je do porzucenia ulubionych aktywności – w tym sportu. Wedle wyników ankiety, przeprowadzonej przez duńskich badaczy wśród sportsmenek, ponad połowa z nich cierpi z powodu tej przypadłości. 43% z nich doświadcza epizodów nietrzymania moczu w trakcie treningów lub zawodów, a podobny odsetek – również w codziennym życiu, mimo bardzo młodego wieku uczestniczek badania (średnio 22,8 lat). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Wiele kobiet z problemem nietrzymania moczu korzysta z specjalnych programów ćwiczeń mięśni miednicy, technik biofeedbacku, a nawet metod medycyny alternatywnej, aby zmniejszyć przykre dolegliwości. Dla innych jedynym sposobem by uwolnić się od objawów są zabiegi chirurgiczne. Laserowe metody leczenia nietrzymania moczu są nową i bardzo obiecującą metodą. Wykorzystywany w nich laser Er-YAG, oddziałując na struktury dna miednicy, pozwala zwiększyć ich napięcie i tym samym zmniejszyć częstość przejawów nietrzymania moczu. Laser pobudza syntezę kolagenu – głównego składnika budującego mięśnie, ścięgna, oraz inne struktury. Ponieważ z wiekiem ilość włókien kolagenowych ulega zmniejszeniu i słabnie zdolność do wytwarzania nowych włókien, naukowcy założyli, że laser może być obiecującą techniką w leczeniu tych dolegliwości.

Jaka jest skuteczność lasera w leczeniu nietrzymania moczu?

Pierwsze badanie na temat laserowej terapii nietrzymania moczu u kobiet z zastosowaniem lasera Er:YAG wykonali słoweńscy i chorwaccy lekarze. U kobiet, o prawidłowej masie ciała już po jednym zabiegu zaobserwowano zmniejszenie dolegliwości o 67%. Działania niepożądane zabiegu były niewielkie i przemijające. Grupą kobiet, w których zabieg okazał się najmniej skuteczny, okazały się pacjentki po 60 r.ż, u których tylko 8% odczuło poprawę. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Climacteric. Roczne obserwacje 175 kobiet, poddanych temu zabiegowi, wykazały, że najlepsze wyniki osiąga się w wysiłkowym nietrzymaniu moczu, natomiast technika nie jest odpowiednia w jego mieszanej postaci.

Ulepszony program lasera „SMOOTH”, w którym tkanki ogrzewane są do niższych temperatur, miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa laserowego leczenia nietrzymania moczu. Tkanki wnętrza pochwy osiągają temperaturę do 60 st. C, co sprawia, że ryzyko oparzeń jest minimalne. Nieablacyjna technika okazała się nie tylko skuteczna, ale bardzo komfortowa dla pacjentek: 95% badanych uznało zabieg za całkowicie bezbolesny. Skuteczność laserowego leczenia nietrzymania moczu była wysoka - po miesiącu od zabiegu 10/31 całkowicie pozbyło się objawów nietrzymania moczu. Poprawa utrzymywała się do momentu zakończenia obserwacji, 6 miesięcy od zabiegu.

Ciekawe obserwacje po nieablacyjnej metodzie laserowego nietrzymania moczu podzielili się naukowcy z Chile. Ponad 1/3 pacjentek całkowicie uwolniła się od objawów, a 81,8% z tych, które były aktywne seksualnie, podało, iż wzrosła ich satysfakcja z życia seksualnego. 2/3 kobiet było bardzo zadowolonych z wyników zabiegu, a jego jedyną wadą okazał się niewielki ból, związany z działaniem lasera.

Dopochwowy laser erbowy jest stosowany również jako metoda zmniejszająca objawy, związane z menopauzą. Po zabiegach zmniejsza się suchość pochwy, która jest powodem pogorszenia zadowolenia ze współżycia. Chociaż do osiągnięcia efektów potrzebnych być może więcej niż jedne zabieg, tylko 3% pacjentek rezygnuje z tego rodzaju terapii ze względu na jego skutki uboczne, informują badacze z Chile i Włoch. Laser wydaje się więc być kompleksowym rozwiązaniem problemów towarzyszących menopauzie, który może znacznie poprawić jakość życia kobiet.

Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Reynolds, W. Stuart, Roger R. Dmochowski, and David F. Penson. "Epidemiology of stress urinary incontinence in women." Current urology reports 12.5 (2011): 370-376.Fistonić, N., et al. "First assessment of short-term efficacy of Er: YAG laser treatment on stress urinary incontinence in women: prospective cohort study."Climacteric 18.sup1 (2015): 37-42. Ogrinc, Urška B., Sabina Senčar, and Helena Lenasi. "Novel minimally invasive laser treatment of urinary incontinence in women." Lasers in surgery and medicine 47.9 (2015): 689-697. Fistonić, Nikola, et al. "Minimally invasive, non-ablative Er: YAG laser treatment of stress urinary incontinence in women—a pilot study." Lasers in medical science 31.4 (2016): 635-643. Gambacciani, M., M. Levancini, and Mauro Cervigni. "Vaginal erbium laser: the second-generation thermotherapy for the genitourinary syndrome of menopause." Climacteric 18.5 (2015): 757-763.

Autor:

Dodaj komentarz

Laser kontra NTM - nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Laser kontra NTM - nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Nowoczesne, małoinwazyjne zabiegi zdobywają dużą popularność praktycznie w każdej dziedzinie medycyny. Ich zaletą są bardzo dobre efekty terapeutyczne przy jednoczesnym niższym stopniu preparacji tkanek, niż ma to miejsce w klasycznych...

Nietrzymanie moczu? Można to leczyć!

Nietrzymanie moczu? Można to leczyć!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) nietrzymanie moczu, czyli niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, uznawany jest za chorobę społeczną, czyli taką, na którą cierpi co najmniej 5% populacji. A...