Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest skuteczne?

Z powodu nietrzymania moczu cierpi niemal co piąta kobieta przed 44 rokiem życia., a po ukończeniu 65 lat już blisko co trzecia. Dla wielu pacjentek problem nietrzymania moczu jest powodem do wstydu i ograniczenia kontaktów towarzyskich. Laserowe metody leczenia inkontynencji są wciąż nowością, ale istnieją już dowody na ich skuteczność.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Szacuje się, że u ponad połowy kobiet nietrzymanie moczu ma charakter wysiłkowy – pojawia się podczas uprawiania sportu, kaszlu czy dźwigania ciężkich przedmiotów.  Ten krępujący problem zdrowotny nierzadko zmusza panie do porzucenia ulubionych aktywności, w tym aktywności fizycznej. W przebiegu inkontynencji można stosować m.in. ćwiczenia mięśni Kegla czy biofeedback, jednak metody te nie zawsze są w pełni skuteczne. Jednym z nowych, obiecujących sposobów na poradzenie sobie z nietrzymaniem moczu jest laseroterapia.

Czy laserowe leczenie nietrzymania moczu jest skuteczne?

W laserowym leczeniu nietrzymania moczu wykorzystuje się m.in. laser Er-YAG. Poprzez oddziaływanie na struktury dna miednicy, pozwala on zwiększyć ich napięcie i tym samym zmniejszyć częstość przejawów nietrzymania moczu. Urządzenie pobudza syntezę kolagenu, czyli głównego składnika budującego mięśnie oraz ścięgna. Ponieważ z wiekiem ilość włókien kolagenowych ulega zmniejszeniu i słabnie zdolność do ich wytwarzania, naukowcy założyli, że laser może być obiecującą techniką w leczeniu tych dolegliwości.

Pierwsze badanie na temat skuteczności leczenia nietrzymania moczu laserem u kobiet wykonali słoweńscy i chorwaccy lekarze. U kobiet o prawidłowej masie ciała już po jednym zabiegu zaobserwowano zmniejszenie dolegliwości o 67%. Działania niepożądane zabiegu były niewielkie i przemijające. Grupą kobiet, w których zabieg okazał się najmniej skuteczny, okazały się pacjentki po 60. roku życia, spośród których tylko 8% odczuło poprawę. Wyniki opublikowano w czasopiśmie Climacteric. Roczne obserwacje 175 kobiet poddanych temu zabiegowi wykazały, że najlepsze wyniki osiąga się w wysiłkowym nietrzymaniu moczu, natomiast technika nie jest odpowiednia do leczenia jego mieszanej postaci.

Leczenie nietrzymania moczu laserem - skuteczność zabiegu

Ulepszony program lasera „SMOOTH”, w którym tkanki ogrzewane są do niższych temperatur, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa laserowego leczenia nietrzymania moczu. Tkanki wnętrza pochwy osiągają wówczas temperaturę do 60 st. Celsjusza, co sprawia, że ryzyko oparzeń jest minimalne. Nieablacyjna technika okazała się nie tylko skuteczna, ale również bardzo komfortowa dla pacjentek: aż 95% badanych uznało zabieg za całkowicie bezbolesny. Skuteczność laserowego leczenia nietrzymania moczu była również wysoka - po miesiącu od zabiegu 10 na 31 kobiet całkowicie pozbyło się objawów inkontyntencji. Poprawa utrzymywała się do momentu zakończenia obserwacji, 6 miesięcy od zabiegu.

Ciekawymi obserwacjami po nieablacyjnej metodzie leczenia nietrzymania moczu laserem podzielili się naukowcy z Chile. Ponad 1/3 pacjentek całkowicie uwolniła się od objawów, a 81,8% z tych, które były aktywne płciowo, podało, iż wzrosła ich satysfakcja z życia seksualnego. 2/3 kobiet było bardzo zadowolonych z wyników zabiegu, a jego jedyną wadą okazał się niewielki ból, związany z działaniem lasera.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu a menopauza

Dopochwowy laser erbowy jest stosowany również jako metoda zmniejszająca objawy związane z menopauzą. Po zabiegach zmniejsza się suchość pochwy, co bywa powodem pogorszenia jakości współżycia. Chociaż do osiągnięcia efektów zwykle potrzebnych jest kilka zabiegów, tylko 3% pacjentek rezygnuje z tego rodzaju terapii ze względu na jego skutki uboczne. Laser wydaje się więc kompleksowym rozwiązaniem problemów towarzyszących menopauzie i może dzięki temu poprawić jakość życia kobiet.

Źródła:

Dodaj komentarz

Laser kontra NTM - nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Laser kontra NTM - nowoczesne leczenie nietrzymania moczu

Nowoczesne, małoinwazyjne zabiegi zdobywają dużą popularność praktycznie w każdej dziedzinie medycyny. Ich zaletą są bardzo dobre efekty terapeutyczne przy jednoczesnym niższym stopniu preparacji tkanek, niż ma to miejsce w klasycznych...

Nietrzymanie moczu? Można to leczyć!

Nietrzymanie moczu? Można to leczyć!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) nietrzymanie moczu, czyli niezależny od woli wyciek moczu przez cewkę moczową, uznawany jest za chorobę społeczną, czyli taką, na którą cierpi co najmniej 5% populacji. A...

Nietrzymanie moczu w ciaży i po porodzie

Nietrzymanie moczu w ciaży i po porodzie

Okres ciąży, jak również sam poród, to czynniki sprzyjające występowaniu nietrzymania moczu. Kobiety dotknięte tym problemem często odczuwają z jego powodu skrępowanie. To właśnie wstyd sprawia, że panie unikają wizyty u lekarza....