Utrata wagi po operacji bariatrycznej

Do zalet rękawowej resekcji żołądka zaliczyć można m.in. to, że operacja ta może być wykonana laparoskopowo, co wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji. Sama technika zabiegowa nie jest jednak zapewne czynnikiem najbardziej interesującym pacjentów - o wiele bardziej istotne jest dla nich, na jak dużą utratę wagi po operacji bariatrycznej mogą liczyć.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Otyłość to już niestety epidemia. Jak podaje European Association for the Study of Obesity, ilość osób z BMI większym niż 30, w stosunku do 1980 roku, jest już co najmniej dwa razy większa. Problem dotyka również najmłodszych - w 2013 roku na świecie żyły 42 miliony otyłych dzieci. Przytaczane statystyki obejmują tylko otyłość, jednak problemem jest również nadwaga - gdyby więc zsumować liczbę pacjentów z obu grup, skala zjawiska byłaby olbrzymia.

Walczyć z nadmiernymi kilogramami można na wiele sposobów. Czasami jednak dieta, aktywność fizyczna czy nawet środki farmakologiczne nie pozwalają uzyskać satysfakcjonujących efektów. Wzmocnić działanie wymienionych technik odchudzania można (o ile u pacjenta istnieją odpowiednie wskazania medyczne) poprzez zabiegi chirurgiczne. Utrata wagi po operacji bariatrycznej jest w większości przypadków bardzo znacząca.

Jak spada waga po operacji bariatrycznej?

Rękawowa resekcja żołądka jest zabiegiem wykonywanym głównie laparoskopowo. Podczas procedury usuwa się znaczną objętość narządu, czego efektem jest pozostawienie żołądka przypominającego kształtem rurę (lub też mankiet czy rękaw - stąd wzięła się nazwa operacji). Aby leczenie otyłości metodą mankietowej resekcji żołądka mogło być skuteczne, motywacja pacjenta musi dotyczyć nie tylko chęci przebycia zabiegu. Chory musi być zdeterminowany również do tego, aby przestrzegać zaleceń pozabiegowych - sama operacja ma bowiem za zadanie wspomóc pacjenta w odchudzaniu.

Po resekcji żołądek jest zdecydowanie mniejszy, w związku z czym potrzeba mniejszej ilości pokarmu do odczucia sytości. Mimo iż pacjent będzie się najadał skromniejszymi posiłkami, znaczenie ma nie tylko ilość, ale też jakość pożywienia. Potrawy muszą być zbilansowane zarówno pod względem zawartości substancji odżywczych, jak i kaloryczności - w podejmowaniu wyboru o tym, co jeść, pomocną rolę może odegrać dietetyk.

Chudnięcie po resekcji żołądka - o czym trzeba pamiętać?

Kolejnym elementem, wspomagającym spadek wagi po resekcji żołądka jest aktywność fizyczna. Sport pozwoli nie tylko zużytkować nadmiar tkanki tłuszczowej pacjenta, ale i m.in. usprawni metabolizm, dzięki czemu utrata kilogramów będzie zachodziła szybciej.

W jakim stopniu połączenie tych metod - diety, ruchu i mankietowej resekcji żołądka - jest skuteczne? Obesity Action Coalition podaje, że utrata nadmiernej masy ciała sięgać może nawet powyżej 60%. Jeszcze lepsze efekty zauważyli autorzy pracy Long-term Metabolic Effects of Laparoscopic Sleeve Gastrectomy. Po roku od wykonania zabiegu odnotowali oni, że u ich pacjentów ubytek nadmiernych kilogramów sięgał aż 76,8% w stosunku do wyjściowej masy ciała.

Spadek wagi po resekcji żołądka

Tureccy lekarze, twórcy publikacji Postoperative effects of laparoscopic sleeve gastrectomy in morbid obese patients with type 2 diabetes, w swoich ocenach skuteczności zabiegu brali pod uwagę m.in. BMI pacjentów. Początkowo średnia wskaźnika masy ciała badanych chorych wynosiła 48,65 (otyłość olbrzymia), po 6 miesiącach analogiczna wartość liczyła 30, natomiast po upływie roku od zabiegu średnie BMI pacjentów wynosiło 26 (nadwaga). Przedstawione wyżej fakty obrazują, że rękawowa resekcja żołądka może być uznana za skuteczny sposób leczenia otyłości. To, czy zabieg zakończy się powodzeniem, leży w rękach chirurgów, natomiast ostateczny efekt całej terapii to już kwestia pacjenta, jego motywacji i wytrwałości.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Resekcja żołądka laparoskopowo

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 39

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…