Soczewki kontaktowe w walce z jaskrą?

Soczewki kontaktowe w walce z jaskrą?

Farmakologiczne leczenie jaskry bazuje na podawaniu leków (w postaci kropli) bezpośrednio do oka. Część pacjentów ma problem z wykonywaniem tego samodzielnie, inni z kolei po prostu zapominają o niektórych dawkach leków. Nad rozwiązaniem wspomnianych problemów pracują naukowcy z bostońskiej kliniki Massachusetts Eye and Ear.

Soczewki kontaktowe są coraz częściej wybierane przez pacjentów jako metoda korygowania wad wzroku. Okazuje się jednak, że mogą one służyć nie tylko temu celowi. Amerykański uczeni postanowili sprawdzić, czy istnieje możliwość opracowania soczewek, które mogłyby być stosowane do farmakologicznego leczenia jaskry

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Skonstruowane zostały specjalne soczewki, które zawierały polimery oraz substancję leczniczą - latanoprost. Budowa tych struktur została tak zaplanowana, by w żaden sposób nie zaburzały one widzenia. Badania przeprowadzone zostały na małpach, cierpiących na jaskrę.

Czy jest możliwe zastosowanie soczewek kontaktowych w leczeniu jaskry?

Badane ssaki podzielono na trzy grupy: jednym podawano lek w postaci klasycznych kropel, u drugich zastosowano soczewki z niską dawką leku, u trzecich skorzystano z kolei z soczewek z wysoką dawką latanoprostu. Rezultaty terapii oceniano poprzez analizę stopnia spadku ciśnienia wewnątrzgałkowego. Najlepsze efekty uzyskano w grupie małp, korzystających z soczewek zawierających wysoką dawkę leku (w dwóch pozostałych rezultaty były podobne).

Bostońscy badacze planują kolejne badania przeprowadzać już na ludziach. Możliwość zastosowania soczewek kontaktowych w leczeniu jaskry z pewnością ułatwiłaby życie pacjentom. Dzięki temu, że lek jest z soczewki równomiernie uwalniany, wystarczająca jest wymiana soczewki jeden raz w miesiącu. Dodatkowo - jak przekonują wyniki prac naukowców - przy użyciu soczewek można uzyskać lepsze rezultaty niż przy stosowaniu leczniczych kropel.

Operacje i leczenie jaskry
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródło: www.masseyeandear.org; www.rp.pl

Dodaj komentarz

Jaskra: jak ją rozpoznać i leczyć

Jaskra: jak ją rozpoznać i leczyć

Jaskra to poważna choroba wzroku, która – nieleczona – może prowadzić nawet do jego całkowitej utraty. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (World Helath Organization – WHO), jest ona drugą, po zaćmie, przyczyną ślepoty na... więcej »

Leczenie jaskry metodą cyklofotokoagulacji

Leczenie jaskry metodą cyklofotokoagulacji

Unikalne cechy światła laserowego umożliwiają precyzyjną aplikację dużej ilości energii w ściśle określone miejsce. To bardzo pożądane z punktu widzenia medycyny właściwości, w związku z czym laser znalazł zastosowanie niemal w każdej... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska