Spirometr w telefonie - nowoczesne narzędzie diagnostyczne opracowane w Waszyngtonie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma czy nawracające infekcje układu oddechowego to tylko część chorób płuc stanowiących wskazanie do wykonania spirometrii. W przypadku chorób przewlekłych, konieczne jest jej powtarzanie w celu monitorowania choroby, co zmusza pacjentów do wizyt w szpitalu. Możliwe, że dzięki aplikacji SpiroCall nie będzie to już konieczne.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie pod kierownictwem dr Shwetaka Patela opracowali aplikację na telefon komórkowy, która ma zastąpić pacjentom tradycyjny spirometr w warunkach domowych. Według specjalistów, taki nieograniczony dostęp do badania, oceniającego czynność płuc, może przyczynić się do wcześniejszego wykrywania zaostrzeń choroby oraz pozwoli lepiej ocenić skuteczność stosowanego leczenia. Tym bardziej, że sposób wykonania takiego badania jest banalnie prosty. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać rehabilitację
Sprawdź ofertę »

Mikrofon telefonu komórkowego pełni rolę czujnika, oceniającego ciśnienie wydychanego w jego kierunku powietrza w trakcie nasilonego wydechu. Po dokonaniu pomiaru dane te są przesyłane do centralnego serwera, gdzie są przetwarzane w celu porównania ich z wynikami klasycznej spirometrii. Do pacjenta wysyłana jest następnie informacja z ocen uzyskanego wyniku, od którego to pacjent uzależni swoje dalsze postępowanie - może zadecydować o zażyciu zwiększonej czy dodatkowej dawki leku lub konieczności udania się do szpitala. Co bardzo ważne, ocena czynności płuc wykonana za pomocą aplikacji SpiroCall koreluje z wynikami uzyskiwanymi tradycyjną spirometrią - w testach porównawczych odbiegała od nich o zaledwie 6,2%, co przy dopuszczalnym marginesie błędu 10% jest wynikiem naprawdę dobrym. 

Aplikacja SpiroCall jest testowana od 4 lat w wielu krajach na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Bangladeszu i Indiach. Do tej pory skorzystało z niej ponad 4 tys. pacjentów, co pozwoliło stworzyć dokumentację, poświadczającą skuteczność aplikacji i umożliwi dopuszczenie jej do użytku przez FDA. 

Bibliografia:www. portalemedyczne.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny... więcej »

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do... więcej »

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska