r

Stomatologia - informacje i aktualności

Informacje medyczne z kategorii stomatologia oraz o lekarzach ze specjalizacją: stomatolog

Leczenie kanałowe - jakie są wskazania do jego przeprowadzenia

W większości przypadków leczenie kanałowe zęba (zabieg endodontyczny) pozwala na uratowanie go przed usunięciem, czyli ekstrakcją. Współcześnie przeprowadza się je przy wykorzystaniu nowoczesnych mikroskopów oraz urządzeń takich jak m.in. endometr, dzięki którym stomatolog ma możliwość precyzyjnego opracowania kanałów zębowych. więcej »

Nowoczesne technologie w leczeniu endodontycznym

Endodoncja jest działem stomatologii zajmującym się leczeniem schorzeń miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych, a podstawową metodę stanowi leczenie kanałowe. W endodoncji wykorzystuje się nowoczesne urządzenia umożliwiające dokładne opracowanie kanałów zębowych oraz ich szczelne wypełnienie (wraz z najmniejszymi odnogami i zagięciami). Działają w dwóch płaszczyznach: powiększają obraz (nawet 40-krotnie) oraz pozwalają dokonać pomiaru długości kanału. więcej »

Licówki stomatologiczne w systemie IPS e.max

Wygląd zębów ma wpływ na odbiór całej twarzy. Tak jak równe, białe zęby mogą ją rozświetlić i sprawić, że będzie oceniana jako ładniejsza, tak nieestetyczne uzębienie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na wizerunek. Dlatego coraz więcej osób rozumie potrzebę nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale także coraz chętniej korzysta z zabiegów, wpływających na wygląd i kształt zębów, co jest możliwe m.in. z zastosowaniem licówek stomatologicznych. więcej »

Implanty stomatologiczne - czy mogą w pełni zastąpić naturalne zęby?

Implanty stomatologiczne to obecnie najtrwalsza metoda odtwarzania braków uzębienia. Część osób, u których istnieje możliwość ich zastosowania, ma jednak pewne wątpliwości. Jak w porównaniu do naturalnych zębów zachowują się implanty? Czy mając takowe, możliwe jest gryzienie wszelkich pokarmów, czy też trzeba jakichś produktów unikać? Okazuje się, że wśród zalet implantów istotna jest nie tylko ich trwałość, ale i to, że nie prowadzą one do ograniczeń w swobodnym funkcjonowaniu posiadających je pacjentów. więcej »

Leczenie ortodontyczne - czy można przeprowadzić je w ramach NFZ?

Niektóre świadczenia medyczne mimo tego, że z pewnością przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia pacjentów, i tak nie są finansowane przez NFZ. Taka sytuacja dotyczy m.in. leczenia ortodontycznego. Fundusz, owszem - finansuje korekcję wad zgryzu, jednakże w mocno ograniczonym zakresie. Problemem jest nie tylko opłacanie leczenia, ale i nierzadko czas oczekiwania na nie - w niektórych miastach na wizytę u ortodonty w ramach NFZ można czekać nawet kilka lat. więcej »

Jak uniknąć przebarwienia ligatur w aparacie ortodontycznym?

Ligaturom aparatu ortodontycznego zdarza się ulegać przebarwieniom. Pacjenci mogą redukować ryzyko takiego zjawiska prostymi sposobami - wystarczy unikać niektórych pokarmów czy palenia papierosów, a także dokładnie myć zęby po posiłkach. Jakich produktów osoby z aparatem ortodontycznym powinny się wystrzegać? więcej »

Jakie są zalety leczenia ortodontycznego z zastosowaniem aparatów samoligaturujących?

Pragnienie posiadania pięknego uśmiechu to dla niektórych droga przez mękę. Topornie wykonane, tradycyjne aparaty na zęby nie tylko rzucają się w oczy, ale również wymagają częstych, kosztownych kontroli lekarskich i długiego okresu noszenia. Jednak w kontekście licznych zalet aparatów samoligaturujących przesądy o aparatach korygujących zgryz odchodzą do przeszłości. więcej »

Jak długo trwa założenie aparatu ortodontycznego?

Aparat ortodontyczne stosowane są powszechnie w leczeniu różnych wad zgryzu, w przebiegu których dochodzi m.in. do niewłaściwego ustawienia zębów w łuku zębowym czy nieodpowiedniego ścierania powierzchni poszczególnych zębów. Wyróżnić możemy najogólniej dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: ruchome i stałe. W odróżnieniu od aparatów ruchomych, które stosuje się przez określoną ilość godzin w ciągu doby, aparaty stałe są noszone w trybie ciągłym, w związku z czym wymagają odpowiedniego założenia przez specjalistę. więcej »

Co to jest aparat ortodontyczny lingwalny

Zdrowy i piękny uśmiech jest czymś, co dopełnia nasz wygląd zewnętrzny i sprawia, że czujemy się pewniej w otoczeniu innych osób. Niestety, nie wszyscy pochwalić się mogą, z powodu wad zgryzu, estetycznym i równym wyglądem swojego uzębienia. W celu korekcji wad zgryzu zastosowanie znajdują aparaty ortodontyczne, a dla osób, pragnących zachować naturalny wygląd zębów, tzw. aparaty ortodontyczne lingwalne. więcej »

Implantacja natychmiastowa, wczesna i późna - na czym polegają?

Piękny i pełny uśmiech jest marzeniem wielu osób. Niestety, wraz z upływem lat i rozwojem niektórych schorzeń, u pacjenta dojść może do utraty jednego lub kilku zębów. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) szacuje, że na całym świecie około 30% osób dorosłych w wieku 65-74 nie posiada naturalnych zębów. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, protetyki i implantologii możliwe staje się jednak skuteczne uzupełnienie braków w uzębieniu. więcej »