Terapia czynnikami wzrostu w ortopedii

Urazy ortopedyczne, takie jak kontuzje, uszkodzenia mięśni czy zwichnięcia, przytrafić się mogą praktycznie każdemu, niezależnie od wieku. Ich leczenie w większości przypadków nie jest skomplikowane, zdarza się jednak, że terapia wymaga czasu, a efekty mogą nie być w pełni satysfakcjonujące dla pacjenta. Z tego względu wciąż trwają prace nad metodami, przyspieszającymi gojenie się tkanek miękkich i kości oraz poprawiające wyniki terapii – jedną z takich metod jest leczenie z zastosowaniem czynników wzrostu.

Czynnikami wzrostu nazywamy białka, występujące w osoczu krwi, którymi medycyna zainteresowała się w latach 80. XX wieku. Posiadają one bardzo przydatną cechę, a mianowicie pobudzają procesy naprawcze tkanek po uszkodzeniu. Pozyskuje się je z krwi własnej pacjenta, dzięki czemu ryzyko takiego zabiegu jest mniejsze niż w przypadku procedur, wymagających wprowadzenia do organizmu ciała obcego (autologiczny charakter czynników wzrostu zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych). 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Czynniki wzrostu wykorzystywane są w różnych dziedzinach medycyny, m.in. w medycynie sportowej czy estetycznej, coraz częściej stosuje się je również w leczeniu schorzeń i urazów ortopedycznych.

Na czym polega leczenie schorzeń ortopedycznych z użyciem czynników wzrostu?

Terapia czynnikami wzrostu w ortopedii to stosunkowo nowa metoda leczenia, jednak dzięki bardzo dobrym efektom wykorzystywana jest coraz częściej. Znajduje zastosowanie w leczeniu licznych schorzeń układu kostnego oraz mięśni i stawów, zwłaszcza w terapii chorób przewlekłych, takich jak „kolano skoczka” (uszkodzenie więzadła rzepki), „łokieć golfisty” (choroba zwyrodnieniowa, objawiająca się bólem przyczepu mięśni zginaczy nadgarstka po wewnętrznej stronie stawu łokciowego) czy ostroga piętowa (zapalenie przyczepu rozcięgna podeszwowego). Leczenie z zastosowaniem czynników wzrostu stosuje się też m.in. w terapii zaburzenia gojenia tkanek miękkich, zmian zwyrodnieniowych stawów oraz zwyrodnień w obrębie ścięgna Achillesa.

Podanie czynników wzrostu w leczoną okolicę przyspiesza regenerację tkanek, zmniejsza opuchliznę oraz skraca okres rekonwalescencji. Efekty zabiegu zazwyczaj nie są widoczne od razu: w zależności od wielu czynników, m.in. typu schorzenia i jego lokalizacji, zaczynają być odczuwalne po kilku dniach do trzech tygodni od zabiegu.

Zastosowanie czynników wzrostu w leczeniu schorzeń ortopedycznych nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjenta, a sam zabieg jest stosunkowo prosty. W trakcie jego przeprowadzania nie ma konieczności przecinania skóry, co zmniejsza inwazyjność procedury. Zabieg ma przebieg trzyetapowy i przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. W pierwszej fazie do specjalnej strzykawki pobierana jest krew żylna pacjenta (zwykle kilkadziesiąt mililitrów), która następnie – w drugim etapie procesu – zostaje odwirowana, co umożliwia uzyskanie tzw. osocza bogatopłytkowego, zawierającego znacznie wyższe stężenie czynników wzrostu, niż w krwi pełnej pacjenta. W trzecim etapie uzyskany preparat podawany jest do miejsc, w których występują zmiany chorobowe w obrębie mięśni, więzadeł lub ścięgien. Podanie czynników wzrostu odbywa się na drodze iniekcji pod kontrolą ultrasonograficzną. Jeden zabieg trwa zazwyczaj około pół godziny, a o liczbie zabiegów, składających się na terapię danej zmiany, decyduje prowadzący leczenie lekarz specjalista. Czynniki wzrostu mogą być też podawane śródoperacyjnie, m.in. podczas rekonstrukcji więzadłowych.

Podanie czynników wzrostu do stawów w ręce
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Leczenie schorzeń i urazów ortopedycznych z wykorzystaniem czynników wzrostu to procedura nie tylko skuteczna, ale także bezpieczna dla pacjenta: ponieważ podawany w trakcie zabiegu preparat uzyskuje się z własnej krwi pacjenta w sterylnych warunkach, z zastosowaniem jednorazowych, jałowych zestawów, co znacznie minimalizuje ryzyko zakażenia np. wirusowym zapaleniem wątroby. Minimalne jest również ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych zabiegu czy powikłań.

Autor:

Dodaj komentarz

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pajączki na nogach - przyczyny, od czego są?

Pękające naczynka na nogach to sygnał, że krew w kończynach dolnych nie krąży prawidłowo. Wyglądające niewinnie tak zwane pajączki z czasem mogą zamienić się w żylaki, które będą wymagały specjalistycznego leczenia. Jakie są przyczyny...

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych

Podczas gdy jeszcze kilkanaście lat temu najpowszechniej stosowaną metodą usuwania żylaków był zabieg chirurgiczny, dziś istnieje znacznie więcej sposobów walki z tym schorzeniem. Nowoczesne metody leczenia żylaków kończyn dolnych mają to do...

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Co Polacy sądzą o polskiej służbie zdrowia?

Zaledwie 18% polskich pacjentów pozytywnie ocenia służbę zdrowia w kraju. Alarmujące wnioski znalazły się w raporcie Siemens Healthineers. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z tego badania? Czy naprawdę polska służba zdrowia sama potrzebuje...

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska