Terapia Orthokine w leczeniu stawów

Terapia Orthokine w leczeniu stawów

Za najczęstszą przyczynę dolegliwości bólowych, związanych z układem ruchu, uważa się chorobę zwyrodnieniową stawów. Badania pokazują, że zmiany histopatologiczne z nią związane występują u wszystkich osób po 55 roku życia, jednak tylko u 10-20% powoduje znaczne ograniczenie sprawności ruchowej. Jedną z metod terapii dolegliwości bólowych w obrębie stawów jest leczenie Orthokine.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (łac. osteoarthrosis) związana jest z procesem starzenia się organizmu i dotyczy każdego z nas. Powstaje ona na skutek destabilizacji powiązanych ze sobą procesów degradacyjnych i tworzenia w obrębie chrząstek stawowych. Spowodowane jest to zarówno czynnikami mechanicznymi, jak i biologicznymi. Osteoartroza objawia się przede wszystkim bólem w zakresie stawów, ograniczeniem ich ruchomości, a także zmianami zapalnymi. Badania pokazują, że pierwsze manifestacje choroby pojawiają się w wieku 40-60 lat z podobną częstotliwością u obu płci. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Współczesna ortopedia i reumatologia daje wiele możliwości leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów. Niestety większość z nich związana jest z nieznacznym spowolnieniem jej rozwoju i działaniem przeciwbólowym. Inną metodą, stosowaną w zaawansowanych stadiach choroby, jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego czy też kolanowego. Alternatywną terapią może być zastosowanie Orthokine.

Jakie zastosowanie ma Orhokine w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów?

Terapia Orthokine została opracowana przez niemieckich naukowców i stosowana jest od 1998 r. w wielu krajach na świecie. Jej istotą jest wykorzystanie komórek własnego organizmu do produkcji specyficznego białka – antagonisty receptora interleukiny-1 (IL-1RA). Jego działanie powoduje uniemożliwienie połączenia się interleukiny-1 z odpowiednim miejscem w komórce, tym samym blokując możliwość indukcji reakcji zapalnej. Podanie opisywanej substancji dostawowo, w konsekwencji wielu procesów metabolicznych, powoduje zahamowanie postępu zmian zwyrodnieniowych.

Pierwszym etapem terapii Orthokine w leczeniu stawów jest pobranie specjalną strzykawką ok. 50-60 ml krwi od pacjenta. Następnie, podczas inkubacji w cieplarce, przez 6-7 godzin pobudza się komórki do produkcji białka IL-1RA. Kolejnym etapem jest odfiltrowanie powstałej substancji - tzw. autologicznego kondycjowanego oscocza (ACS – Autologic Conditioned Serum) i przygotowanie do podania. Ostatnim krokiem są iniekcje Orthokine do stawu, objętego procesem zwyrodnieniowym. Pełen cykl składa się z 6 zastrzyków – po 2 aplikacje przez 3 tygodnie.

Olbrzymią zaletą metody jest stosowanie własnych komórek do produkcji białka. Dzięki temu terapia Orhokine jest bezpieczna, ponieważ całkowicie wyeliminowuje ryzyko alergii na podany preparat. Co więcej może ona być podawana do różnych stawów m.in. kolanowych, biodrowych, a nawet w okolice kręgosłupa lędźwiowo–krzyżowego .

Przeprowadzone badania wskazują także na dużą skuteczność terapii Orhokine. Wyniki opublikowane przez dr Baltzera i współpracowników w prestiżowym czasopiśmie medycznym „Osteoarthritis and Cartilage” pokazały, że po 3 miesiącach od zakończenia terapii, u 75% pacjentów dolegliwości zmniejszyły się w stopniu co najmniej satysfakcjonującym. Dla porównania, odsetek ten wynosił zaledwie 42% u chorych, którym podawano dostawowo kwas hialuronowy i 36% u osób, u których stosowano placebo. Badania te wykazały również, że opisywane efekty utrzymywały się na podobnym poziomie podczas wizyt kontrolnych przeprowadzonych w 2 lata po zakończeniu terapii.

Reasumując, terapia autologicznym kondycjonowanym osoczem (Orthokine) jest aktualnie jedną z najskuteczniejszych metod, pozwalających na zahamowanie rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów. Niestety metoda ta jest nierefundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Możliwe jest jednak jej wykonanie w wielu klinikach w Polsce, a cena za pełen cykl 6 iniekcji wynosi 3 500 – 5 000 zł.

Orthokine w leczeniu stawu barkowego
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: Baltzer A., et al., Autologous conditioned serum (Orthokine) is an effective treatment for knee osteoarthritis, Osteoarthritis ant Cartilage, 2009:17, 152-160; red Gajewski P., Interna Szczeklika 2013, Medycyna Praktyczna, Kraków 2013

Dodaj komentarz

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska