Tomografia komputerowa jamy brzusznej

Tomografia komputerowa to nowoczesna metoda diagnostyczna, wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie do tworzenia obrazów badanych struktur. Ma zastosowanie zarówno w diagnostyce przed planowanym zabiegiem medycznym, jak i w badaniach pourazowych, wykorzystuje się ją także przy podejrzeniu schorzeń neurologicznych i onkologicznych, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i w badaniu urazów rdzenia kręgowego. Procedura jest nieinwazyjna i bezbolesna, a badanie trwa na ogół bardzo krótko – zazwyczaj mniej niż kilkanaście minut.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Badania metodą tomografii komputerowej przeprowadza się w pozycji leżącej, a w trakcie jego trwania pacjent pozostaje przytomny. We wnętrzu aparatu tomograficznego badany znajduje się pomiędzy lampą, emitującą promieniowanie rentgenowskie, a detektorami, które to promieniowanie odbierają. Generowane przez lampę promienie są w różnym stopniu osłabiane przez poszczególne rodzaje tkanek, co stanowi podstawę uzyskiwanych w trakcie badania obrazów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać badanie
Sprawdź ofertę »

Jednym z najczęściej przeprowadzanych badań z zastosowaniem tomografu komputerowego jest tomografia jamy brzusznej. Badanie takie umożliwia uzyskanie przekrojów poprzecznych narządów, znajdujących się w jej wnętrzu, w tym wątroby, trzustki czy nerek. Kiedy takie badanie warto wykonać?

Tomografia komputerowa jamy brzusznej: wskazania

Jednym z podstawowych wskazań do przeprowadzenia tomografii komputerowej tego obszaru jest podejrzenie zmian nowotworowych w obrębie narządów, znajdujących się w jamie brzusznej. Badanie jest pomocne w diagnostyce różnicowej nowotworów pierwotnych i wtórnych a także w diagnostyce nowotworów łagodnych i złośliwych, narządów miąższowych jamy brzusznej, a więc nerek, wątroby, trzustki i śledziony. TK jamy brzusznej jest stosowane, jeśli wyniki USG tych obszarów są niejednoznaczne i wymagane jest ich potwierdzenie. Pozwala także na dokładne zobrazowanie jelit, żołądka oraz przewodów żółciowych, co umożliwia wykrycie patologii w ich obrębie.

Badanie TK jamy brzusznej wykonuje się także w przypadku zmian zapalnych w obrębie narządów wewnętrznych, a więc przy zapaleniu wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego. Ma zastosowanie m.in. na SORze, w przypadku pacjentów z ostrym bólem brzucha, gdzie prawidłowo i szybko postawiona diagnoza może decydować o życiu chorego. Badanie tomograficzne jamy brzusznej wykorzystuje się też przy podejrzeniu schorzeń zapalnych jelit, w tym wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. TK umożliwia także ocenę ewentualnej wznowy w miejscu po wyciętym guzie.

Inne wskazania do wykonania badania TK jamy brzusznej to:

  • Niedrożność przewodu pokarmowego
  • Choroby nerek, w tym zwapnienia, zwężenie tętnic nerkowych, kamica nerkowa czy stany zapalne
  • Krwawienie z przewodu pokarmowego
  • Zapalenie lub guzy w obrębie żołądka lub jelit
  • Ocena powikłań przy przewlekłym zapaleniu trzustki
  • Marskość wątroby
  • Urazy jamy brzusznej

Jak się przygotować do tomografii jamy brzusznej i jaki jest przebieg badania?

Badanie tomograficzne jamy brzusznej wymaga od pacjenta pewnych przygotowań. Na sześć godzin przed badaniem nie należy nic jeść, trzeba natomiast być odpowiednio nawodnionym – w tym celu pacjent powinien wypić co najmniej 1,5 l niegazowanej wody, rozpoczynając przyjmowanie płynu około trzy godziny przed przystąpieniem do badania. W przypadku niektórych badań TK w obrębie jamy brzusznej może być konieczne wykonanie doodbytniczego wlewu wodnego roztworu środka kontrastowego lub wody, o czym pacjenta poinformuje lekarz radiolog przed badaniem.

Dodatkowe przygotowania są konieczne, jeśli badanie tomograficzne ma być przeprowadzone z podaniem środka kontrastowego, a tak jest zazwyczaj w przypadku badań TK narządów jamy brzusznej. Środki takie zawierają jod, dlatego pacjent ma prawo nie wyrazić zgody na ich zastosowanie, musi być jednak poinformowany, że w przypadku braku środka kontrastowego wartość diagnostyczna niektórych badań może być obniżona. Przed badaniem z wykorzystaniem środków kontrastowych wymagane jest oznaczenie poziomu kreatyniny w surowicy, wykonane nie wcześniej niż 21 dni przed terminem badania (u pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonymi zaburzeniami czynności nerek badanie takie musi być wykonane w okresie 7 dni przed TK). Decyzję o zastosowaniu środka kontrastowego podejmuje lekarz radiolog, nadzorujący badanie.

Przeprowadzane w pozycji leżącej badanie wymaga od pacjenta zachowania bezruchu i wykonywania poleceń personelu (np. wstrzymywanie oddechu), który z badanym komunikuje się za pomocą interkomu. Po ułożeniu na stole tomografu pacjent wjeżdża do wnętrza aparatu i następuje skanowanie wybranych partii ciała. Kolejnym etapem badania jest analiza uzyskanych obrazów przez specjalistę diagnostyki obrazowej oraz ich cyfrowa obróbka.

Cena tomografii komputerowej jamy brzusznej może być różna w zależności od miasta i ośrodka, na ogół jednak zamyka się w kwocie 300 zł. Badanie można także wykonać w ramach NFZ, co jednak wiąże się ze średnio kilkumiesięcznym oczekiwaniem w kolejce (w niektórych placówkach pierwszy wolny termin na badania metodą tomografii komputerowej przypada dopiero a kwiecień 2018).

Tomografia komputerowa jamy brzusznej
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.kolejki.nfz.gov.pl

Dodaj komentarz

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

Aquafilling - powikłania po powiększaniu biustu

W listopadzie 2019 roku w emitowanym na kanale TVN24 magazynie "Superwizjer",pokazano reportaż Michała Fuji. Dziennikarz dotarł do kobiet, które zdecydowały się na powiększanie piersi żelem Aquafilling i cierpiały z powodu ciężkich powikłań...

Leczenie łysienia plackowatego

Leczenie łysienia plackowatego

Łysienie plackowate to choroba, która najczęściej dotyka dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poniżej 30. roku życia. Przyczyny problemu nie są do końca poznane, jednak zwykle włosy zaczynają wypadać wskutek połączenia czynników...

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Łysienie telogenowe - przyczyny, objawy i leczenie

Człowiek traci codziennie średnio 100 włosów i jest to całkowicie normalny proces. Problem pojawia się, gdy kosmyki wypadają nadmiernie. Jeśli coraz więcej włosów zostaje na szczotce, w odpływie wanny czy na ubraniach, to znak, że możemy...