U kogo najczęściej pojawiają się tłuszczaki?

U kogo najczęściej pojawiają się tłuszczaki?

Tłuszczak to łagodna zmiana nowotworowa, która występuje w formie guza, zbudowanego z tkanki tłuszczowej. Zmiana taka najczęściej jest bezbolesna, miękka w dotyku, czasem może ulegać przesunięciu. Lipoma nie stanowi przeważnie zagrożenia dla zdrowia, jednak ze względów estetycznych można ją usunąć.

Według badań WHO, na tłuszczaki (łac. lipoma) cierpi około 1% światowej populacji. U 16% chorych lipoma pojawia się w jelitach w postaci małych guzków, a u 20% - na głowie lub w okolicach szyi. Tłuszczaki nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Powstała tkanka tłuszczowa otoczona jest torebką łącznotkankową, co sprawia, że zmiana taka nie powoduje przerzutów ani nawrotów. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Samo powstanie lipomy nie jest równoznaczne z koniecznością jej usunięcia, jednak zawsze w przypadku zauważenia takiej zmiany na skórze należy zgłosić się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki. W większości przypadków tłuszczaki nie wymagają leczenia. Chirurgiczne wycięcie lipomy jest zalecane, gdy zmiana powoduje ból, uciska na inne struktury lub nerwy, ogranicza ruchy lub osiągnęła duże rozmiary. Leczenie chirurgiczne guzków tłuszczowych jest także stosowane w przypadku podejrzenia złośliwego tłuszczomięśniaka, po wcześniejszym wykonaniu badania histopatologicznego. Warto wiedzieć, u kogo zmiany tego rodzaju pojawiają się najczęściej, by w razie potrzeby podjąć wczesną diagnostykę i ewentualnie zdecydować o usunięciu tłuszczaka.

Tłuszczaki: u kogo występują najczęściej i jak je leczyć?

Nie jest znana dokładna przyczyna powstawania tłuszczaków, jednak w związku z tym, że lipoma jest uznawana za nowotwór łagodny, za jedną z przyczyn jej pojawiania się uważa się aspekt genetyczny. Rodziny, w których tłuszczaki się pojawiały, są zaliczane do grupy zwiększonej podatności na takie zamiany. Dodatkowo, do osób narażonych na powstawanie tłuszczaków zaliczani są także ludzie borykający się z otyłością. Prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu tkanek miękkich, w tym także tłuszczaka, pojawia się przy takich schorzeniach jak choroba Cowdena, Madelunga, Dercuma oraz zespół Gardnera. Analizy WHO pokazują, że tłuszczaki najczęściej występują u osób w wieku od 40 do 60 lat, natomiast rzadko pojawiają się u dzieci. Guzki te wolno rosną i najczęściej największe z nich nie przekraczają rozmiaru 6 cm.

Podstawową metodą leczenia tłuszczaka jest jego wycięcie chirurgiczne. Zmiana zostaje usunięta wraz z torebką, a zabieg najczęściej wykonany jest ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym. Natomiast w przypadku dużej ilości tłuszczaków lub guza o dużych rozmiarach, niezbędna jest operacja w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu na ranę są zakładane szwy chirurgiczne lub specjalne plasterki. Potem wycięta lipoma jest poddawana badaniu histopatologicznemu. Po zabiegu, w okolicy rany może utrzymywać się niewielki obrzęk, zaczerwienienie, zasinienie, a także ból.

Alternatywną metodą leczenia tłuszczaków, zwłaszcza w przypadku licznych guzków, może być liposukcja. Ten sposób usuwania lipomy pozwala uniknąć blizn pooperacyjnych, może być jednak zastosowany tylko w przypadku tłuszczaków miękkich, o małej cząstce tkanki włóknistej. Często liposukcja jest nieskuteczna przy dużych guzkach, ponieważ nie pozwala na usunięcie zmiany w całości, co w rezultacie może doprowadzić do nawrotu schorzenia.

Do niechirurgicznych metod leczenia tłuszczaków zalicza się także wstrzykiwanie sterydów (steroidy lub fosfatydylocholina). Substancje te wprowadza się bezpośrednio w guzek, co powoduje jego obkurczenie, jednak nie usuwa go całkowicie. Zastrzyki sterydowe muszą być wykonywane kilkukrotnie w odstępach miesięcznych. Rezultaty tego sposobu leczenia są zauważalne dopiero po kilku tygodniach.

Źródło: www.who.int; www.ncbi.nlm.nih.gov

Dodaj komentarz

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch

Zwężanie pochwy laserem Mona Lisa Touch - kiedy zdecydować się na zabieg? Zabieg laserowego zwężania pochwy to jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur z zakresu ginekologii estetycznej. Kiedy warto się na nią zdecydować i jakich efektów... więcej »

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Technologia HIFU 2 – lifting bez skalpela*

Nowoczesna medycyna estetyczna nieustannie poszukuje nowych, nieinwazyjnych rozwiązań. Zaletą tego rodzaju procedur są znakomite rezultaty utrzymujące się przez długi czas, niewielka inwazyjność oraz uzyskanie naturalnego wyglądu, bez efektu... więcej »

Tomografia zatok

Tomografia zatok

Tomografia zatok jest jednym z najczęściej zlecanych przez lekarzy badań przy diagnostyce chorób zatok przynosowych. Zaliczana do badań obrazowych, uważana jest za najbardziej precyzyjną metodę diagnostyki schorzeń zatok, szczególnie gdy mówimy... więcej »

Opublikowane na stronach internetowych Tourmedica.pl Sp. z o.o. materiały, informacje oraz ceny nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego. Korzystanie z serwisu jest równoznaczne z akceptacją regulaminu i polityki prywatności .

Materiały zamieszczone w serwisie Tourmedica.pl nie są substytutem dla profesjonalnych porad medycznych, diagnozowania lub leczenia. Użytkownik serwisu pod żadnym pozorem nie może lekceważyć porady lekarza lub opóźnić poszukiwania porady medycznej z powodu informacji, jakie przeczytał w serwisie. Tourmedica.pl nie poleca ani nie popiera żadnych konkretnych badań, lekarzy, procedur, opinii lub innych informacji zawartych w serwisie, poleganie na informacjach zawartych na stronie Tourmedica.pl odbywa się wyłącznie na własne ryzyko Użytkownika.

Tourmedica.pl Sp. z o.o.
ul. Traugutta 25
90-113 Łódź, Polska