W Krakowie przeprowadzono pierwszą w Polsce hysteropektopeksję metodą laparoskopową

Zaburzenia statyki narządów płciowych, czyli ich wypadanie, występują u około 15% kobiet. Jest to nieprzyjemne schorzenie, które objawia się ukazywaniem się w szparze sromowej pochwy i szyjki macicy. Ponadto, schorzenie takie powoduje zaburzenia mikcji i defekacji, a także bóle w podbrzuszu. Już w niedługim czasie, rewolucją w leczeniu tej dolegliwości może stać się hysteropektopeksja laparoskopowa.

Tradycyjne zabiegi, korygujące nieprawidłowości aparatu więzadłowego, który odpowiada za utrzymywanie narządów płciowych w odpowiedniej pozycji, wykonywane są z dostępu brzusznego lub pochwowego. Od niedawna przeprowadzane są również metodą laparoskopową. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać operację
Sprawdź ofertę »

Po olbrzymim sukcesie zabiegu laparoskopowego podwieszenia macicy do kości krzyżowej z użyciem laparoskopii, prof. Marcin Jóźwik i dr n.med. Paweł Szymanowski wykonali kolejną pionierską operację korekcji wypadania narządów płciowych. Przeprowadzili oni, w szpitalu św. Rafała w Krakowie, pierwszy w Polsce zabieg hysteropektopeksji laparoskopowej. Istotą tej procedury jest podwieszenie macicy do kości łonowej z użyciem specjalnych implantów.

Zalety hysteropektopeksji laparoskopowej

Operacja hysteropektopeksji została wykonana u 74-letniej pacjentki ze znaczną otyłością. Dzięki użyciu laparoskopii zabieg stał się znacznie mniej inwazyjny niż klastyczna metoda otwarcia powłok brzusznych. Ponadto, jej zastosowanie ograniczyło ryzyko krwawienia do minimum i skróciło okres rekonwalescencji pacjentki. Wybór kości łonowej zamiast krzyżowej do podwieszenia macicy, również ułatwił procedurę zabiegu i ograniczył jego czas trwania. W niedługiej przyszłości procedura ta ma szanse znacząco poprawić jakość życia kobiet z wypadaniem narządu rodnego, zwłaszcza tych, u których występują otyłość czy choroby kardiologiczne.

Źródło: www.portalemedyczne.pl

Autor:

Dodaj komentarz

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Rak brodawkowaty tarczycy - objawy i leczenie

Chorobami kwalifikującymi się do całkowitej operacji tarczycy (łac. strumectomia totalis bilateralis), są między innymi nowotwory gruczołu tarczowego, wśród nich rak brodawkowaty, pęcherzykowy i rdzeniasty tarczycy, a także rak...

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

Rozwój medycyny zabiegowej, zmierzający obecnie w kierunku jak najmniejszej ingerencji i inwazyjności, trwa już od pewnego czasu i przebiega w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak również w przypadku chirurgii endokrynologicznej, która jest w...